alexa
Fast Express tepe banner kampanya 2

Burhan Sakallı kimdir?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Burhan Sakallı kimdir?
A
a

Burhan Sakallı'nın adını yerel seçimler yaklaştıkça sık sık duymaya başladık. 2 dönem Odunpazarı belediye başkanlığı yapan Sakallı'nın 2019 yerel seçimlerinde AK Parti'nin Odunpazarı Belediye Başkan adayı olacağı söylentileri dolaşıyor. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir siyasetçileri nden Burhan Sakallı 2 dönem Odunpazarı Belediye Başkanlığı görevini yaptıktan sonra seçine girmedi ve AK Parti'nin Odunpazarı adayı Nevzat Önder, CHP adayı Kazım Kurt’a Odunpazarı Belediyesi’ni kaybetti. 2019 yerel seçimi yaklaşırken  Burhan Sakallı'nın AK Parti'den Odunpazarı Belediye Başkan adayı olacağı konuşuluyor. Eskişehir AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan ile arası iyi olan Burhan Sakallı aday olacak mı? Burhan Sakallı’yı çoğu Eskişehirli tanıyor ancak tanımayanlar için Burhan Sakallı kimdir yazımızda; Burhan Sakallı nereli, Burhan Sakallı kaç yaşında, Burhan Sakallı hangi partiden, Burhan Sakallı Odunpazarı Belediye Başkanlığı gibi konularda çeşitli bilgiler vereceğiz. İşte Burhan Sakallı biyografisi...

Burhan Sakallı kimdir? Nereli, kaç yaşında, hangi partiden aday?

Burhan Sakallı, 1962 yılında Eskişehir’in Mihalıççık ilçesine bağlı Dinek Köyünde doğdu. 1974’de Kurtuluş İlköğretim Okulu’nu, 1977’de Dinek Ortaokulunu, 1980’de Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdi. 1984’de Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. 2008’de Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 

1985 yılında Atatürk Barajı derivasyon tünelleri uygulama projesinde, 1987’de Sır Barajı betonarme gergi uygulamasında çalıştı. 1988’den itibaren Gaziantep, Adana, Mersin, Konya ‘da çeşitli özel öğretim kurumlarında kurucu, yönetici, işletmeci ve öğretmen olarak çalıştı. 1988’de 1. Özel Öğretim Kurumları Kongresi’nin editörlüğünü üstlendi. 

Sakallı, 1997’de Türkiye’de ilk kez yapılan 1. ve 2. Uluslararası Eğitimde Kalite Kongresi’nin sekreterliğini yaptı.  2002 yılında Uluslararası Katı Atık Birliği (UKAB)’nin kurucuları arasında yer aldı. Çeşitli belgesellerde metin yazarlığı yaptı. Ulusal ve Uluslararası kongrelerde tebliğler ve bildiriler sundu. Birçok sivil toplum kuruluşunda danışman olarak çalıştı.  Yazı, deneme ve makaleleri, Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak, Zaman, Hakimiyet ve İki Eylül gibi gazetelerde; Hece, Kırağı, Jurnal, Martı, Mavi gibi dergilerde; 40 ikindi.com, enine boyuna.net gibi Internet portallarında yayımlandı. 

Burhan Sakallı Odunpazarı Belediye Başkanlığı dönemi

Burhan Sakallı  2004-2014 yılları arasında AK Parti'den Odunpazarı Belediye Başkanlığı yaptı. 29 Mart 2009 seçimlerinde 2. defa Odunpazarı Belediye Başkanlığı’na seçilen Burhan Sakallı, son dönemde Eskişehir’in en büyük Toplu Konut Projeleriyle 25.000 kişinin ev sahibi olmasına olanak sağladı. Kaderine terk edilen Odunpazarı Evlerini restore ederek hem tarihi mirasımıza sahip çıktı, hem de Odunpazarı’ndan bir Türkiye markası çıkarttı. 

Türkiye’nin ve dünyanın ilk Lületaşı Müzesi’ni hizmete açtı. Yıkılmak üzere olan Atlıhan’ı yeniden inşa ederek Eskişehir’in lületaşı, gümüş gibi değerlerini hayata döndürdü. Türkiye’ye örnek olan ve ödül alan Geri Kazanım Projesiyle çevre kirliliğini önledi ve ekonomiye büyük katkı sağladı. 25.000 kişiyi OMEK’ile meslek sahibi yaptı. 

Gösteri ve Sahne Sanatları Merkezi ile kültür ve sanatta öncü rol oynadı. Odunpazarı Belediyesi Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi ile Eskişehir’e modern kültür ve sanat merkezleri kazandırdı. 

Burhan Sakallı, Eskişehir’in ilk ve tek, kadınlar, gençler ve çocuklar için, “Sosyal Yaşam Merkezi” kurdu. Yeşil alan çalışmaları ile Avrupa Birliği standartlarını yakaladı. Eskişehir’in ilk Hobi Bahçelerini kent halkın hizmetine sundu. 

Başta Hamamyolu, Deliklitaş, Asarcıklı Caddeleri ve Dershaneler bölgesi olmak üzere 27 sokak ve caddeyi prestijli caddeler haline getirdi. Sivil Toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak demokratik ve katılımcı belediyeciliğin örneği oldu. Paylaşım Merkezi aracılığıyla ihtiyaç sahibi insanlarımıza destek verdi. 

Modern, kullanışlı kapalı pazaryeri inşa etti. Tretuvar, asfalt, kilitlitaş yapımında Türkiye rekorları kırdı. Görevi süresince 20’in üzerinde ödül alan ve Eskişehir’in başarılı isimlerinden olan Burhan Sakallı evli ve üç çocuk babasıdır.

Arif Anbar'ın Burhan Sakallı? yazısı
 
Ariman web reklam 2
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat