Türkiye'de ilk kez Eskişehir'de yapıldı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Türkiye'de ilk kez Eskişehir'de yapıldı
A
a

Eskişehir Şehir Hastanesinde Türkiye'de ilk kez 3 boyutlu uzaktan erişimli gözlükle ablasyon işlemi yapıldı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Şehir Hastanesinde kalpteki ritim bozukluklarının tedavisi için uygulanan ablasyon (Kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesini sağlayan elektrofizyolojik uygulama) işleminde 3 boyutlu uzaktan erişimli gözlük (Rods and Cones) kullanıldı.

Hastanede yapılan açıklamaya göre, ablasyon işleminin kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesini sağlayan bir tedavi yöntemi olduğu belirtildi.

"Uzaktan erişimle başka merkezlerde takibinin önü açılmış oldu"

İşlemin hastaların büyük bir çoğunluğunda tam iyileşme ya da tam düzelme sağladığı kaydedilen açıklamada,Eskişehir Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde 3 boyutlu kardiyak haritalama ablasyon işlemi, 3 boyutlu uzaktan erişimli video gözlükle canlı vaka sunumu olarak yapıldı. Vakalar canlı olarak devam ederken anjiyografi salonu dışında toplantı salonunda katılımcı hekimler tarafından takip edildi. Bu sayede kardiyolojik ablasyon eğitiminin en önemli parçalarından olan vaka tecrübesinin uzaktan erişimle başka merkezlerde takibinin önü açılmış oldu" ifadeleri kullanıldı.

Zorlu vakalarda kolaylık sağlayacak

Açıklamada, 3 boyutlu uzaktan erişimli video gözlük teknolojisiyle zorlu vakalarda hekimin başka merkeze bağlanarak karşılaşılan zorlukları birlikte aşabilmesinin hedeflendiği vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Vakaları gerçekleştiren ekibin başında Doç. Dr. Mehmet Özgeyik, vakaların takibini sağlayan Anestezi Uzmanı Dr. Hakan Musa Ayas, vakaların gerçekleştirilme sürecinde tüm desteğini veren Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Bildirici tüm süreci yakından takip ettiler. Özellikle kardiyoloji alanında birçok yenilikle Eskişehir Şehir Hastanesi bu şekilde tüm Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmiş olup hekimlerin eğitim sürecinde Türkiye'de önemli merkezlerden biri olduğunu göstermiş oldu."

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi