Sezon kapandı: Eskişehirli esnaf onun ticaretine yöneldi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Sezon kapandı: Eskişehirli esnaf onun ticaretine yöneldi
A
a

 Eskişehir'de balıkçılık yapan esnaf, sezonun kapanmasıyla birlikte kazançlarının düşmemesi amacıyla meyve satışına yöneldi.   

Sütiş Eskişehir
Balıkların çoğalması amacıyla 15 Nisan'da denizlerde av yasağı başladı. Balıkçılar ise vatandaşların balık ihtiyacını karşılamak için denize küçük kayıklar ile açılsa da büyük tekneler kadar balık çıkartamıyor. Buna bağlı olarak balık çeşidi azalırken esnafın da satışları düşüyor. Yılın büyük bölümü balıkçılık yapan esnaf ise sezon dışı zamanda kendilerine gelir sağlayabilmek için balık tezhahlarında meyve çeşitlerine yer verdi. İlerleyen günlerde balık çeşitlerin bollaşmasını bekleyen esnaflar, av yasağı kalkana kadar meyve satışlarına devam edileceğini belirtti.  
   Sezon kapandı: Eskişehirli esnaf onun ticaretine yöneldi 01.05.2023

"TÜM TEZGÂHLARIMIZI BALIĞA AYIRMAYACAĞIZ"

Eskişehir'de balıkçılık yapan Erkan Arslanbenzer, küçük teknelerin tadilatının bitmediğini ve havanın rüzgârlı olması sebebiyle istenilen etkinin oluşmadığını söyledi. İlerleyen günlerde balık çeşitlerinin artacağını ancak yine de tezgâhın bir bölümünde meyve satışına devam edeceklerini ifade eden Arslanbenzer, “Kendimizi garantiye almak istediğimiz için tezgâhımızın bir tarafını meyveye ayırdık, bir tarafını da balığa. Balık sezonu bittiği için büyük tekneler çekildi. Şimdi 20 metrenin altındaki ufak tekneler devreye girdi ancak hem tadilatları bitmediği için hem de hava rüzgârlı olduğu için tam anlamıyla açılamadılar. Ayrıca küçük tekneler biraz daha az balık tuttuğu için ister istemez kısıtlı oluyor, kış gibi bol olmuyor. Çeşitlerimiz şimdilik az ancak ilerleyen günlerde artmasını bekliyoruz. Balık tezgâhımız daha da bollaşacak, bu sene geçen seneye göre daha fazla balık olacağına eminim. Ancak yine de tüm tezgâhlarımızı balığa ayırmayacağız, meyve satışımız devam edecek” dedi. 
                          
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat