Prof. Dr. Bülent Görenek Avrupa'da anlattı: "Pıhtı önler" ilaçlar...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Prof. Dr. Bülent Görenek Avrupa'da anlattı: "Pıhtı önler" ilaçlar...
A
a

Avrupa Kardiyoloji Kongresi 25-28 Ağustos 2023 tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yapıldı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Bülent Görenek “atriyal fibrilasyon” olarak bilinen kalbin kulakçıklarından kaynaklanan çarpıntılarda pıhtı önler ilaçların tartışıldığı önemli bir bilimsel toplantıya başkanlık yaptı.

Sütiş Eskişehir
Avrupa Kardiyoloji Kongresi 25-28 Ağustos 2023 tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yapıldı. Kardiyoloji alanında dünyanın en büyük kongresi olarak bilinen etkinliğe Avrupa’dan ve dünyanın pek çok ülkesinden 22000 kardiyoloji uzmanı, hekim ve sağlık çalışanı katıldı.

Bu organizasyona davetli olarak katılan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Bülent Görenek “atriyal fibrilasyon” olarak bilinen kalbin kulakçıklarından kaynaklanan çarpıntılarda pıhtı önler ilaçların tartışıldığı önemli bir bilimsel toplantıya başkanlık yaptı.

KALP ÇARPINTILARINDA PIHTI ÖNLER İLAÇLAR HAYAT KURTARICI OLABİLİYOR


Avrupa Kardiyoloji Derneği Akut Kardiyovasküler Hastalıklar Birliği yönetim kurulu üyesi de olan Prof.Dr. Bülent Görenek ile birlikte toplantıya İsveç’ten Prof. Dr. Cecilia Linde eş başkanlık yaparken, İsviçre’den Prof.Dr. Jan Stefell, İngiltere’den DianaGorog ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Prof.Dr. George Dangas konuşmacı olarak katıldı.

İnme riski taşıyan atiyal fibrilasyonlu hastalarda pıhtı önler ilaçların yararları bilinmektedir.  Bununla birlikte bazen eşlik eden diğer sağlık sorunlarının olduğu kişilerde bu ilaçların nasıl kullanılması gerektiği kardiyolojide karar verilmesi gereken zor konular arasındadır. Böbrek yetmezliği bulunan, önceden kanaması olan, anjiyo ile aort kapağının değiştirildiği, biyolojik protez kalp kapağı takılmış hasta gruplarında pıhtı önler ilaçların nasıl kullanılması gerektiği Amsterdam’daki toplantıda konunun uzmanları tarafından ayrıntılı olarak ele alındı.

Toplantıda yukarıda değinilen özel hasta gruplarında da atriyal fibrilasyon varlığında pıhtı önler ilaçların kullanılması ile inme ve buna bağlı ölüm risklerinin azaltılabileceği, gerekli durumlarda pıhtı önleyici şemsiyelerden de yararlanılabileceği vurgulandı. Tedavinin her hastanın klinik özellikleri dikkate alınarak kişiye özel planlanması gerektiğinin üzerine duruldu.
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi