Okula başlamak cep yakıyor! Eskişehir'de kayıt paraları...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Okula başlamak cep yakıyor! Eskişehir'de kayıt paraları...
A
a

Ekonomik krizin eğitimi ve eğitim harcamalarını da vurduğunu söyleyen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Eskişehir'de okula başlamanın maliyeti en az 4 binlira” dedi.

Sütiş Eskişehir
Ekonomik krizin eğitimi ve eğitim harcamalarını da vurduğunu söyleyen Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, “Eskişehir'de okula başlamanın maliyeti en az 4 binlira” dedi.

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, okulların açılmasına kısa bir süre kaldığını ve ailelerin bütçesinin eğitim giderlerini karşılamaya yetmediğini belirtti. Ekonomik krizin eğitimi de vurduğunu söyleyen Alkan, ekonomik yoksulluğun velileri kara kara düşündürmeye başladığını ifade etti.

“600 LİRA OLAN KIRTASİYE GİDERİ BİN 600 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKTI”

“Ders zili anaokulu ve ilkokul 1. sınıf öğrencileri için 4 Eylül’de, ortaöğretimdeki öğrenciler için 11 Eylül’de çalacak diyen Alkan, “Okullarda velilere ihtiyaç listeleri tam olarak belli olmasa da yavaş yavaş göndermeye başladılar. Servis, kırtasiye ve diğer giderler için bütçe oluşturmaya çalışan velileri zor bir süreç beklemektedir. Ancak bu yıl yüksek enflasyon ve her şeye peş peşe gelen zamlarla kırtasiye ve okul kayıt ücreti iki çocuklu bir aile için neredeyse asgari ücrete denk düşüyor. Geçen yıl 600 lira ortalama olan kırtasiye gideri bin 600 liranın üzerine çıktı. Yine 700 lira bandında olan okul kıyafeti bin 700 liraya ulaştı.Okul öncesi ve ilkokulda kırtasiye masrafları yanında en büyük gider aile bütçesine servis ücretlerinde yansıyacak. Akaryakıta gelen yüzde yüzün üzerindeki fiyat ister istemez velilere ödetilecek” diye konuştu.

“NEREDE BU MİLLİ EĞİTİM?”

Yüksek kayıt fiyatlarına da dikkat çeken Alkan, “Kayıt paraları Eskişehir'in kanayan yarası olmuştur. Bin 500 liradan 20 bin liraya hatta geçen rakamlardan söz edilmekte. İmkanı olan kayıtlarını da değiştirerek bu meblağları ödemektedir. Bu sorunları çözmekle yükümlü olan Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğümüz olanı seyrediyor. Adeta “Nerede bu milli eğitim?” diye sormaktayız” şeklinde konuştu. 
 
Kaynak : Meltem Karakaş
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Esk 22 Ağustos 2023 01:00

3 buçuk yaşındaki çocuğumu kreşe yazdıramadım, en az aylık 5 bin lira ücret istediler. Belediyeye ait tek bir yer var Çankaya'da oraya gittim aylık 2 bin tl ücret istediler, sözde belediyeye ait, peki kayıt yapın dedim bu sefer kontenjan dolu yedeklere yazalım 60 kişi var önünde dediler. Temmuzun son haftasında Böyle saçmalık olmaz..

0 0 Cevap Yaz
ESES26 21 Ağustos 2023 18:08

kırtasiye vesaireyi karşılar veli ama okul aile birliklerinin istediği paralar ne olacak ona care bulun

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi