Öğrenci şehri Eskişehir'e gelecek üniversitelilere uyarılar

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Öğrenci şehri Eskişehir'e gelecek üniversitelilere uyarılar
A
a

Nüfusunun dörtte birini üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Eskişehir’de, üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin kiralık daire telaşı başladı. Eskişehir üniversiteliye kiralık ev bulma konusunda hazır olup olmadığı konusu üzerine konuşan Eskişehir Emlak Komisyonları Odası Başkanı Gazi Çelik öğrencileri uyardı.

Sütiş Eskişehir
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih sonuçlarının açıklanmasıyla Eskişehir’de ev arayan öğrenciler için Eskişehir Emlak Komisyonları Odası Başkanı Gazi Çelik bilgilendirilmelerde bulundu.

Nüfusunun dörtte birini üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Eskişehir’de, üniversitelerin açılmasına kısa bir süre kala öğrencilerin kiralık daire telaşı başladı. Eskişehir üniversiteliye kiralık ev bulma konusunda hazır olup olmadığı konusu üzerine konuşan Eskişehir Emlak Komisyonları Odası Başkanı Gazi Çelik,” Öğrenciler emlakçı gibi kendini gösteren ayakçılara veya kurumlara çok dikkat etsinler” dedi.

KONUT ÜRETİMİ HIZLANMALI

Geçen dönemlerde bundan önceki dönemlerde Eskişehir’de üniversiteli öğrencilere ev konusunda hiç problem yaşatmadıklarını dile getiren Çelik,” Ama yaklaşık pandeminin başlamasıyla birlikte biliyorsunuz esnek çalışma oldu ve inşaat üretiminde bir azalma oldu. Bunun dışında başka ülkelerden gelen insanlar var. Hem ülkemize hem bizim şehrimize. Artı hiç Allah bir daha göstermesin çok büyük bir deprem yaşadık. Bir depremden şehrimize gelen insanlar oldu. Şu anda öğrenci arkadaşlarımızın kalabilecekleri yer bazı yerlerde kredi ve yurtlar kurumlarında bazı yerlerde hala depremzedelerimizin de oturduklarını görüyoruz, biliyoruz. Tabii öğrenci arkadaşlarımız da tercih ettiler ve geliyorlar. Bu problemi yaşatmamak için bizi Eskişehir’deki meslektaşlarımız ve Eskişehir halkı olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz öncelikle. Tabii bu ev sorunu gerçekten Türkiye’nin sorunu. Tabii bizim de şehrimizin sorunu. Arz talep dengesi bozuldu. Bunun çok çeşitli sebepleri var. işte bunun nasıl çözebiliriz? Nasıl ileriki yıllara taşımayız derseniz eğer bizim bu mesleği yapan birisi olarak fikrimi sorarsanız bir an önce kentsel dönüşümü hızlandırmamız gerekir. Yeni evleri hızlı bir şekilde üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. TOKİ’ler biliyorsunuz devletimiz dar gelirli uzun vadede konutlar üretiyor. Bunun bir an önce buradan sizin aracılığınızla söyleyelim Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza. TOKİ’lere sağlanan bütün imkanlar normal serbest piyasaya da verilmeli ve konut üretimini bir an önce hızlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu açığı kapatmamız bakımından Yoksa bu problemi bu sene bu şekilde önümüzdeki yıl daha başka, ondan sonraki sene daha başka bu sorun büyüyerek devam eder. Ev sahibi kiracı kavgalara devam eder. Bu cinayetler devam eder. Biz de bunun içinden çıkamaz bir hal alırız talep dengesini düzenleyebilmemiz için bir an önce katkı koyarak bu üretimi hızlandırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bütün kurumlar üstüne düşen görevi bir an önce yerine getirmelerini diliyorum. Acil olarak öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda, ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda TOKİ tipi üretimler yapılıp piyasaya bir an önce üretimin hızlanarak devam etmesi gerekmektedir diye ifade ediyorum” ifadelerini belirtti.
 

ÇOCUKLARINI OKUTMAKTA SIKINTI ÇEKİYORLAR

 Eskişehir’e gelecek öğrencilerin kiralık ev tutma konusunda hangi aralıklarda ev tutacaklarına da değinen Çelik, “Öğrenci arkadaşlarımız genelde tabii okullarına yakın bölgelerde istiyorlar. Doğal olarak. Eskişehir’e en ucuz ev 5 bin TL başlıyor. Öğrenci arkadaşlarımızın kalacakları civardaki evler 7-8 bin TL’den başlıyor. 15 bin TL civarına kadar gidiyor. Tabii onun haricinde lüks konut isteyenler 20 bin TL ve 25 bin TL kadar Eskişehir’de buna benzer evlerimiz var. Ama öğrenci arkadaşlarımızın kalacakları evler 7, 8, 9, 10  Bazı evler tabii iki üç arkadaş kalıyorlar. Bir artı birlerin haricinde iki öğrenci ve üç öğrenci bir araya gelip bu parayı bölüşebiliyorlar. Ailelerine, bütçelerine fazla etki etmemesi bakımından. İkinci bir sıkıntı da şöyle oluyor. Genelde bizi arayan sonuçlar belli olmadan bile arayan aileler oluyordu. Şimdi daha çok sık arayanlar olmaya başladı. Genelde emekli olup çocuklarını okutmakta sıkıntı çektiklerini, ev kiralarını Eskişehir’de bilhassa yüksek bulduklarını bize ifade eden emekli aileler var. Bunlar işte bizim serzeniş yapıyorlar bize. 7 bin 500 lira maaş alıyoruz. işte biz bu çocuğumuzu okutamayız. Eskişehir’i kazandı ama acaba bir daha ki sene mi göndersek? Bu sene okutmasak mı? gibi ifadelerde bulunuyorlar. Tabii biz bunlara üzülüyoruz elimizden gelen bir şey olmuyor. Elimizden gerçekten bir şey olmuyor.
 

YÜZ YÜZE YAPSINLAR

Öğrencilere ev kiralamadan önce tavsiyelerde bulunan Çelik, “Ben buradan öğrenci arkadaşlarımızı veya ailelerine şöyle bir sesleniyorum. Bundan önceki yıllarda da bu bazen karşımıza çıktı. Bu dönemde tabii internete cazip fiyat koyaraktan ev kiralayıp Emlakçı gibi kendini gösteren ayakçılara veya kurumlara çok dikkat etsinler. Yani evi görmeden gerçeklik payını görmeden, bunu sorgulamadan internet üzerinden kesinlikle para gönderip kapora göndermesinler. Yüz yüze yapsınlar.  Bizlerden bilgi alabilirler. Çünkü ev bulunmadığından dolayı cazip fiyatlardan resim resim koyaraktan dolandırıcılık yaptıklarını biliyoruz. Onun için ona çok dikkat etsinler” dedi.
 
Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi