Eskişehirliler vergisiz telefonu sevdi ama esnaf...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirliler vergisiz telefonu sevdi ama esnaf...
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından üniversite öğrencilerine verilecek cep telefonu ve bilgisayar desteğinin ayrıntılarını açıklamıştı. Şimdiyse sorular telefon satıcılarına yöneldi. ‘Telefon satıcıları bu durumdan nasıl etkilenir ve üniversite öğrencilerine yönelik yapılan bu çalışma nasıl bir fayda sağlar?’ sorusunu Eskişehir’de ki telefon satıcıları yanıtladı.

Sütiş Eskişehir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından üniversite öğrencilerine verilecek cep telefonu ve bilgisayar desteğinin ayrıntılarını açıklamıştı. Şimdiyse sorular telefon satıcılarına yöneldi. ‘Telefon satıcıları bu durumdan nasıl etkilenir ve üniversite öğrencilerine yönelik yapılan bu çalışma nasıl bir fayda sağlar?’ sorusunu Eskişehir’de ki telefon satıcıları yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, üniversite öğrencilerine vergisiz telefon ve bilgisayar desteği vereceğini açıklamasının ardından, Eskişehir'deki telefoncular, vergisiz telefon uygulaması konusunda kendilerini nasıl etkileyecekleri konusunda konuştu. Gençlere bu uygulamanın yararlı olacağını dile getiren telefon satış danışmanı Şahan Ülkü,” Gençler için kesinlikle yararlı olacağını düşünüyorum. Ama keşke biraz daha güzel modellerde yapılabilseydi biraz daha üst modellere de çıkılabilseydi. Başlangıç için bence güzel bir uygulama” dedi.

“GENÇLER İÇİN KESİNLİKLE YARARLI OLACAK”

Genç kesimin zaten alım durumları çok düşük olduğu için gençler açısından bu uygulama kesinlikle artı bir avantaj sağlıyor diyen telefon satış danışmanı Şahan Ülkü, “Ama bunu öyle her modellerde değil. Sadece Türkiye'de üretimi yapılan modellerde geçerli. Sanırım yaklaşık 9 bin 500 TL'lik cihazlarda böyle bir devletin yardım yapılacağı söyleniyor. Bu bizler açısından birazcık olumsuz duruma belki düşebilir ama gençler açısından bu durum bayağı bir avantajlı olacak. Hani çoğu gencimiz, öğrencimiz telefon bulamazken, konuşamazken en azından bir nebze de olsa onları rahatlatacak biraz daha güzel telefonlara kavuşacağını düşünüyoruz açıkçası. Bizim için aslına bakarsanız daha gerçekleşme aşamasında olmadığı için nasıl bir şey olacağını bizler de pek kestiremiyoruz ama sanırım birazcık da olumsuz olacağını düşünüyorum ben. 9 bin 500 TL’lik cihazın ortalama 5 bin TL'ye kadar düşüşü hani esnaf olarak bizleri birazcık olumsuz etkileyebilir. Çünkü bizim de alış satışlarımız bundan önce de nasıl belirliyse bundan sonra da belirli bir şekilde yapılıyor. Vergisini ödediğimiz, aldığımız telefonlar da var. Bu cihazlarda nasıl bir şey yürütürüz onu pek bilemiyoruz. Piyasanın biraz daha şekillenmesi gerekiyor açıkçası. Gençler için kesinlikle yararlı olacağını düşünüyorum. Ama keşke biraz daha güzel modellerde yapılabilseydi biraz daha üst modellere de çıkılabilseydi. Başlangıç için bence güzel bir uygulama. En azından benim için önemli olan bu işin başlangıcının açılmasıydı. Başlangıcı olduğu için bundan sonra artık bence güzel şeyler olur diye ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLER BURAYA DANIŞMAYA GELİYOR”

Üniversite öğrencisi kendisine telefon almak için öğrenci belgesini gösteriyor. Ama uygulama faaliyette olmadığı için telefon veremiyoruz diyen telefon satıcısı Yusuf Kalkan, “Gençler için faydası olur. Şöyle her telefon için vermiyorlar. Sınırlı sayıda ki markalar için uygulama geçerli. Aslında fiyat olarak uygundur. Ama bence hepsi için daha değerli, daha iyi. Bazı modelleri için uygulama iyi olabilir ama öğrencinin isteyeceği farklı modeller için iyi değil. Çünkü istediği markayı alamayacak öğrenci. Yararı da var sonuçta sıfır fiyatı örnek veriyorum, 10 bin liraysa, yarı fiyatına düşüyor. Piyasaya göre şu an telefonlar bence normal, İş görür. Vatandaş gelip bu uygulama konusunda sorular soruyor. Bir şey kampanya var mı? Bir indirim varmış. Öğrenciler için geçerli falan diye. Bizim arkadaşta gidiyor. Telefon almaya vermiyorlar normalde. Öyle bir şeyi yok diyor. Daha şu an uygulama faaliyete geçmedi diyor. Öğrenciler buraya danışmaya geliyorlar. Bilgisini anlatıyoruz. Üniversite öğrencisi kendisine telefon almak için öğrenci belgesini gösteriyor. Ama uygulama faaliyette olmadığı için telefon veremiyoruz.
 
 
Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi