Eskişehirli üretici hakkını istiyor: Bu fiyatla olmaz!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehirli üretici hakkını istiyor: Bu fiyatla olmaz!
A
a

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ton başına mısır alım fiyatını 6 bin lira olarak açıkladı. Mısır alım fiyatının üreticiyi mağdur edeceğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, “TMO’nun şu anda bir kilo ürün alabileceği bir alanı yok. Üretici hasada girdiği dönemde bu mısırı nereye satacak?” dedi.

Sütiş Eskişehir
Mısır alım fiyatının üreticiyi mağdur edeceğini ifade eden Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, “TMO’nun şu anda bir kilo ürün alabileceği bir alanı yok. Üretici hasada girdiği dönemde bu mısırı nereye satacak?” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), ton başına mısır alım fiyatını 6 bin lira olarak açıkladı.

Mısır üreticisinin yüzde 14 nemi yakalaması Eskişehir'de çok zor


Üreticilerin açıklanan fiyattan memnun olmadığını söyleyen TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar, “Şu anda mevcut durumda TMO’nun alması gereken fiyat 9 bin 400 liradır” dedi. Mısır alım fiyatının üreticiyi mağdur edeceğini ifade eden Özbunar, “Çok büyük mağduriyet var. Geçtiğimiz yıl 5 bin 700 lira olan mısır fiyatı yüzde 5 artışla 6 bin lira olarak belirlendi. Tabi ki bu 6 bin lira yüzde 14 nemle beraber belirlenen bir fiyat. Ama mısır üreticisinin şu anda yüzde 14 nemi yakalaması Eskişehir bazında söyleyeyim çok zor büyük ihtimal. Nem oranı arttıkça fiyat düşüşleri de oluyor.

9 bin 400 liranın altındaki ücret üreticiyi mağdur edecek

Şu anda mevcut durumda TMO’nun alması gereken fiyat 9 bin 400 liradır. Bu fiyatın altında kesinlikle ücreti mağdur olacaktır. Bu maliyetlerin altında ezilecektir. Her geçen gün mazota zam gelirken, girdi maliyetlerine zam gelirken yüzde 5’lik bir artış gerçekten mısır üreticimizi üzmüştür” diye konuştu. Aynı zamanda bu üretilen mamullerin tabi depolanmasıyla ilgili yakın bir zamanda sıkıntılar olacağını düşünüyorum. Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda TMO’nun şu anda bir kilo ürün alabileceği bir alanı yok. Yakın bir dönemde hem ayçiçek hasadı başlayacak. Ayçiçek ile ilgili TMO belki bir önlem almıyor ama mısırla ilgili büyük sıkıntılar yaşanacağı göz önünde. Çünkü depolanmasının çelik silolarda yapılması gerekiyor. Daha özenli depolanması gerekiyor. Üretici hasada girdiği dönem bu mısır nereye satacak? Şu anda bizim kafamızda soru işaretleri var” dedi.

 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi