Eskişehir'in bu ilçesine turist akını sürüyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'in bu ilçesine turist akını sürüyor!
A
a

Eskişehir'in Sivrihisar ilçesi turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'in Sivrihisar ilçesi turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Sivrihisar, geçmişin izlerinin en derin hissedildiği bölgelerden biri olarak biliniyor.Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe, tarihi nitelikte birçok mimarı yapıya ev sahipliği yapıyor.Yaklaşık 850 yıllık Sivrihisar Ulu Camii ise bu eserlerin başında geliyor. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, ilçenin tarihi mirasını koruma ve yaşatma misyonuyla önemli adımlar atıyor.Yüzügüllü, tarihi dokuya uygun projeleri hayata geçirerek ilçenin turizm potansiyelini zirveye çıkarıyor. Restorasyan ve sokak sağlıklaştırma çalışmaları, Tarihi Saat Kulesi ve Seyir Terası, Nasreddin Hoca Kültür Evi, Türkiye'nin ilk uygulamalı kilim müzesi olan Sivrihisar Kilim Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Zaimağa Konağı gibi turizm noktaları ile ilçe, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Her geçen gün artan ziyaretçi sayısı, ilçenin turizm potansiyelini ortaya koyuyor.

Gelen turistler, tarihi mekanları gezip, yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulurken; Sivrihisar sarkası, Sivrihisar cebesi, Sivrihisar incili küpe gibi geleneksel el sanatlarıyla da tanışma imkanı buluyorlar.


 

Sivrihisar’a nasıl gidilir?

Sivrihisar’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Sivrihisar merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Sivrihisar merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Sivrihisar nerede? Karayolu ile Sivrihisar’a ulaşım

Eskişehir merkez ilçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 7 dakikada Sivrihisar ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Odunpazarı ilçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 14 dakikada Sivrihisar ilçesine erişim sağlanabilir. Mihalıcçık ilçesinden ise Seyitgazi Yolu ve Ankara Eskişehir Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 üzerinden yaklaşık 58 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Tepebaşı İlçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 9 dakikada Sivrihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. Alpu ilçesinden de Ankara Eskişehir Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık 56 dakikada Sivrihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
262626 19 Eylül 2023 13:02

Sivrihisar ilçesinin halkı yatıp kalkıp TRT' ye dua etsin. İyi ki Gönül Dağı dizisini orada çekiyor. Müthiş reklamı yapılıyor.

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi