Eskişehir halkı pazarda mutsuz, pazar esnafı memnun

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir halkı pazarda mutsuz, pazar esnafı memnun
A
a

Eskişehir'de daha önceki yıllarda Pazar alışverişini Pazar arabasıyla yaptığını söyleyen vatandaş, “Ben el arabası ile gelirdim eskiden pazara. Şimdi poşetle geliyorum. Eskiden pazar arabasını doldururdum. Şimdi dolmuyor” diyor, pazarcı esnafı ise satışlardan memnun

Sütiş Eskişehir
Eskişehir’in Büyükdere Mahallesine kurulan pazarda vatandaşlar, fiyatlardan dert yandı. Eskiden pazara arabayla geldiğini anlatan vatandaşlar, artık poşetleri zor doldurduklarını bu nedenle arabayla gelmediklerini anlattı. Meyvelerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten vatandaşlar, meyve alamamaktan da söyledi.

“MİLLETİN ALIM GÜCÜ ZAYIFLADI”
Vatandaşın eskisi gibi kiloyla alamadığını belirten pazarcı Hasan Akçay, “İşler iyi. Zeytin fiyatları normal. En ucuz zeytin 50 lira, en pahalı zeytin 100 lira. Eskiden bir kilo, bir buçuk kilo alıyordu. Şimdi yarım kilo, 750 gram alıyor insanlar. Satışlar biraz durdu. Çünkü milletin alım gücü zayıfladı” dedi.

“VATANDAŞ PAHALI DİYOR AMA HER ŞEY UCUZ”
Vatandaşın aksine her şeyin ucuz olduğunu söyleyen pazarcı Ali Aydemir, “İşler çok güzel. Malları satıyoruz. Vatandaş pahalı diyor ama burada her şey ucuz. Para kazanıyoruz. Eskiden 3 lira kazanıyorsan, şimdi 5 lira kazanıyorsun. Kar oranı her zaman vardır. Olmak zorunda. Vatandaş mutsuz, pazarcı mutlu lafı yalan. Herkes mutlu” diye konuştu.

“BİRİNİ ALSAN DİĞERİNİ ALAMIYORSUN”
Bazen pazara çıkamadıklarını söyleyen Fatma Karataş, en çok meyveden kıstıklarını ifade etti. Karataş, “Her şey pahalı. Birini alsan diğerini alamıyorsun. Meyve hiç alamıyorsun zaten. En önemli olanları alıyoruz. Pişirecek şey ne varsa onu alıyoruz. Geri kalanını alamıyoruz. Meyve yok. Çocuklarım var. Ama yine de alamıyorum. Yeri geliyor ekmeği de zor alıyoruz. Meyveden kısıyorsun. Yazın haftalık beş kilo domates alacaksan onu iki kiloya düşürüyorsun. İdareli harcıyorsun. Soğan, patates almış gitmiş başını. Domates 15 lira. Eskiden 2 liraya alırdık. Pazara bütçe ayıramıyoruz. Evde dört kişiyiz. Hepimiz çalışıyoruz. Anca geçiniyoruz. Bazen pazara çıkamıyoruz bile. Alamıyorsun, kısıyorsun her şeyden” şeklinde konuştu.

“YUKARDAKİLER YESİN BİZ YEMEYELİM”
“Yukardakiler yesin biz yemeyelim. Onların ömrü kısa olsun. Bizimki kısa olsun” diyen Veysel Kocaoğlu, “Fiyatlar her hafta pahalı. Domates 15-20 lira. Salatalık 15 lira. Her istediğimizi alamıyoruz. Emekli adamım ben. Bazı şeylerden kısıtlıyoruz. Giyimden kısıtlıyoruz. Gezmeye gidemiyoruz, seyahat edemiyoruz. 32 yıllık devlet memuruyum. Aldığım da belli. Ben el arabası ile gelirdim eskiden pazara. Şimdi poşetle geliyorum. Eskiden pazar arabasını doldururdum. Şimdi dolmuyor. Porsiyon küçültün diyorlar ya biz kiloları küçülttük. Çeyreğe düşürdük. Ben 200 lira ile çıktım bugün pazara. Eskiden 200 lirayla iki pazar yapıyordum pazar arabasıyla. Yukardakiler yesin biz yemeyelim. Onların ömrü kısa olsun. Bizimki kısa olsun” dedi.

“BİZ MEYVE HİÇ ALMIYORUZ”
“Biz meyve hiç almıyoruz” diyen Emine Çetin, “Fiyatlar eskisi gibi. Değişen bir şey yok. Pahalılık çok. 300 lirayla geldik. 100 lira kaldı elimde. Daha da bir şey alamadık. Her istediğimizi alamıyoruz. Ne gezer istediğimizi almak. Geçinmek mümkün değil. her şeyden kısıtlıyoruz. Fasulye almadım, bezelye almadım. Biber sadece 250 gram aldım. Salatalık alacağım eve gideceğim. Biz meyve hiç almıyoruz. Sadece yeşil elma alıyoruz. Bu hafta onu da almadım. Her hafta alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

BAZI ÜRÜNLERİN KİLOGRAM FİYATI:
Limon: 12 lira
Salatalık: 10 lira
Domates: 12,5 lira
Patlıcan: 10 lira
Patates: 15 lira
Soğan: 12,5 lira
Karpuz: 15 lira
Kayısı: 20 lira
Şeftali: 20 lira
Elma: 20 lira
Çilek: 35 lira
Yumurtanın tanesi: 3 lira
Zeytin: 50-100 lira

 
Kaynak : MELTEM KARAKAŞ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
nefis 23 Mayıs 2023 15:39

pazarcı memnun olmuycakta vatandaşmı olsun 3 al 5 sat

0 1 Cevap Yaz
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat