Eskişehir'den ses yükselttiler: Kandırılmadan yaşamak için...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'den ses yükselttiler: Kandırılmadan yaşamak için...
A
a

Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi’nde çalışan Türk Harb İş üyesi işçiler, yaşadıkları ekonomik sıkıntılara ilişkin basın açıklaması yaptı. İşçiler, maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, gerçek anlamda da zam istediklerini vurguladılar.

Sütiş Eskişehir
9 Mayıs’ta imzalanan Kamu Çerçeve Protokolü neticesinde alınan neticeden savunma sanayi işçisinin memnun olmadığını söyleyen Türk Harb İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Biz artık hayali oranlar ile kandırılmadan insanca yaşamaya yetecek kadar ücretlerimize artış istiyoruz” dedi.

Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi’nde çalışan Türk Harb İş üyesi işçiler, iş yerlerinden yürüyerek Kartal Kavşağı’na geldi. Burada yaşadıkları ekonomik sıkıntılara ilişkin yapılan basın açıklamasına destek veren işçiler, maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini, gerçek anlamda zam istediklerini ifade etti.

“BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE EROZYONA UĞRADI”

İşçiler adına basın açıklaması yapan Türk Harb İş Eskişehir Şube Başkanı Hasan Atak, “Bizler savunma sanayiinde çalışan işçileriz. Tüm Türkiye kamuoyunun bildiği üzere maaşlarımızın belirlendiği Kamu Çerçeve Protokolü 9 Mayıs’ta imzalanmıştır. Söz konusu protokolde maalesef yalnızca belli bir kesime yüzde 45 zam verilmiştir. Bizler bu sözleşme ile refah seviyemizin artmasını beklerken bu gerçekleşmemiş ülkemizin genel ekonomik durumu ve önüne geçilemeyen enflasyon nedeni ile maaşlarımız tarihte ilk defa birkaç ay içerisinde erozyona uğramıştır” diye konuştu.

“ZAMLAR HEPİMİZİ CANINDAN BEZDİRDİ”

“Ardı arkası kesilmeyen zamlar işçileri, emekçileri, emeklileri, kadınları kısacası hepimizi canından bezdirdi” diyen Atak, “Türk İş’in açıkladığı verilere göre Temmuz ayı açlık sınırı olan dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması 11 bin 658 TL olmuş, yoksulluk sınırı ise 37 bin 974 TL’ye dayanmıştır. Bu rakamlar dikkate alındığında maaşlarımızın şimdiden eridiği gün gibi ortadadır. Biz Türk Harb İş Sendikası işçileri olarak Buradan soruyoruz. Eylül ayı geliyor. Kiralar nasıl ödenecek?Çocukların eğitim giderleri nasıl karşılanacak?Okul servis ücretleri nasıl ödenecek? Çocuklarımız okula giderken nasıl kahvaltı edecek? 3 öğün sağlıklı nasıl beslenecek?” şeklinde konuştu.

“SAVUNMA SANAYİİ DESTEK PRİMİ VERİLSİN”

Kamu Çerçeve Protokolünün iş barışını bozduğuna dikkat çeken Atak, maaşlara refah payının eklenmesi gerektiğini ifade etti. Atak taleplerini şu şekilde sıraladı: “Biz artık hayali oranlar ile kandırılmadan insanca yaşamaya yetecek kadar ücretlerimize artış istiyoruz.Savunma sanayii işçilerinin yoksulluk sınırı altına düşen ücretlerine acilen savunma sanayii destek primi verilmesini istiyoruz.Gelir vergisinde adil bir düzenleme getirilmesini, tüm ücretlilerden vergi alınmaması veya yüzde 10 olarak sabit bırakılmasını istiyoruz. Vergi adaleti sağlanarak kazanca göre verginin alınacağı sistem kurulmasını talep ediyoruz.İşçilerin alım gücünü ve yaşam kalitesini yükseltecek ücret politikaları uygulanmasını, otomatiğe bağlanan akaryakıt zamlarının durdurulmasını, yapılan zamların geri çekilmesini, temel ücretlerimiz yoksulluk sınırının üzerine çıkartılmasını, ücretler, maaşlar yoksulluk sınırında yaşanan artışa göre güncellenmesini, kıdem tazminatındaki hak kayıplarının telafi edilerek hak ettiği değere ulaştırılmasını, işçiyi, emekçiyi sosyal devlet politikalarının ana unsuru olarak görüp taleplerimizin hayata geçirilmesini talep ediyoruz.”Kaynak : Meltem Karakaş
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi