Eskişehir'den ses yükselttiler: "Cumhurbaşkanımız böyle dememişti"

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'den ses yükselttiler: "Cumhurbaşkanımız böyle dememişti"
A
a

Mülakatın kaldırılmamasına tepki gösteren Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ, “Bakanlığımızdan eğitim çalışanlarının beklentisi öğretmen ve okul idarecileri atamalarında mülakatın kaldırılarak objektif kriterlere yer verilmesidir. Unutmayınız ki mülakat adaletin katilidir” dedi.

Sütiş Eskişehir
Mülakatın kaldırılmamasına tepki gösteren Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ, “Bakanlığımızdan eğitim çalışanlarının beklentisi öğretmen ve okul idarecileri atamalarında mülakatın kaldırılarak objektif kriterlere yer verilmesidir. Unutmayınız ki mülakat adaletin katilidir” dedi.

Hürriyetçi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Oğuz İduğ, eğitim çalışanlarının sorunlarına ve beklentilerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Eskişehir Ulus Anıtı önünde yapılan basın açıklamasında konuşan İduğ, mülakattan, seçmeli derslerde yapılan değişikliklere kadar birçok konuda yaşanan sıkıntıları dile getirdi.


 

ÖĞRETMENLER NORM FAZLASI OLDU

Oğuz İduğ, “Okulların açılmasına bir hafta gibi kısa bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığı seçmeli derslerde bir dizi değişiklik yaparak ders programını hazırlayan okul idarecilerini, norm kadroyu düzenleyen Milli Eğitim Müdürlüklerini ve sınava hazırlanan öğrencilerimizi zor durumda bırakmıştır. Bakanlık hiçbir planlama ve hazırlık yapmadan seçmeli dersleri gruplandırmış ve bu sayede birçok öğretmen okullarında norm fazlası durumuna düşmüştür. Sınava hazırlanan öğrenciler matematik ve fen grubu derslerini aynı anda seçememektedir. Ortaöğretimde 2 yabancı dil dersinin kademeli olarak kaldırılmasına ise kimse anlam verememiştir” diye konuştu.

“MÜLAKATLARI HAKKIYLA YAPMADINIZ MI?”

Mülakatın kaldırılmasına ilişkin sözleri hatırlatan İduğ, “Yine bakanlığımızdan eğitim çalışanlarının beklentisi öğretmen ve okul idarecileri atamalarında mülakatın kaldırılarak objektif kriterlere yer verilmesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim öncesi kamuda mülakatların kaldırılacağı vaadi olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında ve idareci atamalarında mülakat yapılacağını bildirmiş, hatta sayın bakanımız bu yılki mülakatların hakkını vererek yapılacağını belirtmiştir. Sayın bakanımıza soruyoruz: Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarlığı döneminde on binlerce Atatürkçü ve milliyetçi okul idarecileri mülakat ile görevden alınırken o dönem mülakatları hakkıyla yapmadınız mı? Biz sizin sözlerinizden bunu anlıyoruz. Unutmayınız ki mülakat adaletin katilidir” şeklinde konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU REVİZE EDİLMELİ

İduğ konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Yine eğitim çalışanlarının umutla beklemiş olduğu Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an önce revize edilerek uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarının kaldırılmasıdır ama sayın bakanımız yaptığı açıklamada sınav ücretinin 530 TL olacağını belirtmiş daha sonra gelen tepkiler üzerine geri adım atmıştır. Bizler sınavın iptal olmasını isterken bakanlığın sınava ücret getirmesi trajikomik bir olay olmuştur.”
Kaynak : Meltem Karakaş
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi