Eskişehir'deki termik santral davasını TEMA kazandı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç  Eskişehir'deki termik santral davasını TEMA kazandı
A
a

Eskişehir'in verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası'na yapılması planlanan termik santral konusunda TEMA Vakfı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Eskişehirlilere müjdeli bir haber verdi.

Sütiş Eskişehir
TEMA Vakfı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Eskişehirlilere müjdeli bir haber verdi. Tema Vakfı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Eskişehir İdare Mahkemesi’nin Büyük Ova Koruma Alanı içerisindeki Alpu Ovası’na yapılması planlanan termik santral projesi için düzenlenen Çevre Düzeni Planı’nı mevzuata, planlama ilkelerine, şehircilik esaslarına ve kamu yararına aykırı bularak oy birliğiyle iptal ettiğini duyurdu.

OY BİRLİĞİYLE İPTAL EDİLDİ

TEMA Vakfı tarafından yapılan açıklamada, “TEMA Vakfı olarak doğal varlıklarımızı ve tarım alanlarımızı korumak adına umutla, emek emek ördüğümüz bir süreçte yargının ekosistem lehine bir karar verdiğini kamuoyuyla paylaşmaktan sevinç duyuyoruz. Eskişehir İdare Mahkemesi, Büyük Ova Koruma Alanı içerisindeki Alpu Ovası’nda yapılması planlanan termik santral projesi için düzenlenen Çevre Düzeni Planı’nı mevzuata, planlama ilkelerine, şehircilik esaslarına ve kamu yararına aykırı bularak oy birliğiyle iptal etti” denildi.


KÖMÜRDEN ÇIKIŞ POLİTİKALARI HAYATA GEÇİRİLMELİ

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Mahkeme kararında projenin; kömürün gizli maliyetini hesaba katmayan ve gelecek kuşakların gereksinimlerini gözetmeyen bir yatırım kararı olduğu, kamuya yararlı ve ülke ekonomisi için gerekli olduğu savının tartışmalı olduğu, kömür yakan termik santralların hava, toprak ve su kirliliği açısından diğer yakıt türlerine göre çok daha kirletici olduğu vurgulandı. Bu karar doğrultusunda; Eskişehir’in verimli tarım topraklarını, havasını ve suyunu korumak adına projeden tamamen vazgeçilmesini, iklim krizinin önüne geçebilmek için ülkemizde kömürden adil çıkış politikalarının hayata geçirilmesini istiyoruz.”
Kaynak : MELTEM KARAKAŞ
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat