Eskişehir'deki davada şok karar: Savcı beraat istedi ama...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'deki davada şok karar: Savcı beraat istedi ama...
A
a

Eskişehir’de kavga ettiği eşini ve kızını bıçaklayan yabancı uyruklu şahsı yaralayan Tolga Daşkıran 5 yıl, Abdulkadir Ahmadı ise 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Savcının beraat istediği Daşkıran'ın 5 yıl hapis cezası alması avukatı ve ailesini şaşkına çevirdi.

Sütiş Eskişehir

Eskişehir’de kavga ettiği eşini ve kızını bıçaklayan yabancı uyruklu şahsı yaralayan Tolga Daşkıran 5 yıl, Abdulkadir Ahmadı ise 12 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Eskişehir 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasına, Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadı’yı “nitelikli kasten yaralama” suçundan tutuksuz yargılanan Tolga Daşkıran katıldı. Eşini ve kızını bıçakla yaraladığı iddiasıyla “kasten yaralama” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından tutuksuz yargılanan Abdulkadir Ahmadı ise duruşmaya katılmadı. 

SAVCI BERAAT İSTEMİŞTİ

Cumhuriyet savcısının esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Tolga Daşkıran ve Şükrü Tatar ile suça sürüklenen çocuklar H.Ş. ve A.C.Ö. hakkında, isnat edilen “hayati tehlikeye sebep olacak şekilde silahla kasten yaralama” suçlarının TCK’nin 25’inci maddesinde yer alan “meşru savunma” çerçevesinde işlendiği gerekçesiyle beraat talep edilmişti. 


DAŞKIRAN’A 5, AFGAN SANIĞA 12 YIL HAPİS

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Abdulkadir Ahmadı’yı "eşi kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan iyi hal indirimiyle 12 yıl 6 ay hapis, kızını ve Hüseyin Ş'yi "kasten yaralama" suçundan 6 bin 740 TL adli para cezasına çarptırdı. Tolga Daşkıran hakkında ise Afgan sanığı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan haksız tahrik ve iyi hal indirimleriyle 5 yıl hapis cezasına hükmedildi.

“BEKLEMEDİĞİMİZ BİR KARARDI”

Duruşma sonrasında açıklama yapan Tolga Daşkıran’ın avukatı Muhammed Serkan İleli, “Tolga ve Hüseyin duruşma sonucunda 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Kasten öldürme suçundan kaynaklı açıldı dosya. Daha sonra indirimlerle 5 yıl hapisle cezalandırıldı. Mahkeme böyle bir karar verdi. İstinaf hakkımız var, üst mahkemeye taşıyacağız. Beklemediğimiz bir karardı. Mütalaaya göre biz beraat bekliyorduk. Bütün suçlar meşru müdafaa kapsamında değerlendirilmişti. Biz de o düşüncedeydik” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Emek Mahallesi Ertaş Caddesi’nde geçen yıl ocak ayında yabancı uyruklu Abdulkadir Ahmadı (63) ile eşi Shahnaz Nazari (48) ve kızı Nasım Gol Ahmadı (33) arasında yaşanan kavgada Abdulkadir Ahmadı, bıçakla eşini ve kızını yaraladı. Yoldan geçerken olayı gören Tolga Daşkıran (20) ve arkadaşları kavgayı ayırmak için ailenin yanına gitti. Çıkan arbedede Daşkıran, bıçakla Abdulkadir A.’yı yaraladı. Arkadaşı Tolga Daşkıran'a yardım etmek için olaya müdahale eden Hüseyin Ş. ise arbedede bıçakla ayağından yaralandı. Gözaltına alınan Tolga Daşkıran ise sulh ceza mahkemesince tutuklandı. Tolga Daşkıran, avukatının itirazı üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, şüpheli Abdulkadir A. ise 6 günlük  tedavisinin ardından mahkemece tutuklanmıştı.

Kaynak : Abdullah Güçlü
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat