Eskişehir'de uzmanı uyardı: Bakım yapayım derken cildinizden olmayın!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de uzmanı uyardı: Bakım yapayım derken cildinizden olmayın!
A
a

İnternet üzerinden satılan kozmetik ürünleri ve güneş kremlerinin sahte olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, sahte ürünlerin birçok cilt problemine yol açabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

Sütiş Eskişehir
İnternet üzerinden satılan kozmetik ürünleri ve güneş kremlerinin sahte olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar, sahte ürünlerin birçok cilt problemine yol açabileceği konusunda tüketicileri uyardı.

Kozmetik sektörünün hızla büyümesi tüketime de yansıdı. Özellikle internetten daha düşük fiyata satılan kozmetik ürünleri ve güneş kremlerinin orijinal olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm. Dr. Eda Kibar Atasoy, “Cildimizde kullandığımız bütün ürünler çok önemli. Bu sahte ürünler en hafifiyle etkisiz kalabilir. Mesela bir güneş koruyucu aldığınızı düşünün. Güneşten koruduğunu zannederken güneş ışınlarına ve ultraviyole hasarlarına maruz kalmış olabilir. Daha ciddi problemler de çıkabilir tabii ki. Mesela ürünün etken maddeleri kendi aralarında bozulduysa ya da ürün enfekte olduysa ‘kontakt dermatit dediğimi alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Enfekte olduysa cildinizde enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Bunun dışında kızarıklık, tahriş, kaşıntı gibi hoş olmayan, sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ürünlerin hem etkinliği açısından hem de sizde alerjik bir reaksiyon yaratmaması açısından orijinal olmasına dikkat etmeliyiz” dedi.

ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ’NDEN BAKILMALI

Tüketicilerin ürünleri aldığı yerin çok önemli olduğunu belirten Uzm. Dr. Atasoy, “Genellikle tıbbi ürünlerin zaten eczaneden aracılığıyla temin edilmesini tavsiye ediyoruz. Güvenilir bir kaynaktan aldığınızda içiniz daha rahat olur. Ama bunun dışında ürünleri alırken özellikle ‘Ürün Takip Sistemi’nden’ faydalanabilirsiniz. Ürün Takip Sistemi bit web sitesi. Aynı zamanda ürününü orijinalliğinde sorgulayabildiğiniz bir destek kuruluş diyebiliriz. Ülkemizde ürün aldığınızda paketin arkasındaki QR kodu okutarak veya ürünün arkasındaki seri numarasını sisteme yazarak orijinal ürün olup olmadığını kontrol etme şansımız var. Bunun dışında ürünün kendi firmalarının da kurduğu web siteleri bulunuyor. Ürünü orada da sorgulayabilirsiniz”şeklinde konuştu.

SAKLAMA KOŞULLARINA DİKKAT!

Ürünün orijinal olmasının tek başına yeterli olmadığını belirten Dr. Atasoy,” Ürünün orijinal olması her zaman uygun koşullarda saklandığı anlamına gelmiyor. Özellikle internetten aldığımız ürünlerde eğer ürün güneşte kaldıysa, çok sıcağa maruz kaldıysa, etkinliğini kaybetmiş olabilir. Bunun yanı sıra ürünün çok soğukta kalması buz tutması da etkinliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle saklanma koşulları da çok önemli. Eczaneden aldığımız ürünlerde en azından ürününü doğru koşullarda saklandığından da emin olabiliriz. Hem orijinal ürün hem de doğru koşullarda saklanmış ürün temin edeceğiniz için içiniz daha rahat olacaktır. Her zaman ürünü aldığımızda öncelikle ön kol bölgesinde test edip 24 saat beklediğimizde bu ürünün bizde bir reaksiyon yaratıp yaratmayacağını da anlama şansımız bulunuyor” ifadelerini kullandı.

ECZANELERDEN TEMİN EDİLMELİ

Eczacı Günay Elif Karacığan ise piyasada çok sayıda sahte ürün olduğunu ve güvenilirlik sorunu yaşandığını söyledi. Ürünlerin satın alındığı yerin çok önemli olduğunun altını çizen Karacığan, “Ürünün miadına ve saklama koşullarına çok dikkat edilmesi gerekiyor. Biz eczanelerde bunları gözetim altında tutuyoruz. Zaten Sağlık Müdürlüğü’nden de sıkı denetimlerimiz olduğu için de bu konuda hassas davranmak zorundayız.  İnternetteki ürünlere çok da güvenilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Fiyat açısından baktığımızda da çok büyük farklar var. Bu da göz önünde bulundurulduğu zaman sahte ürün olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Hem doğru ürün sunulması hem de ürünün güvenilirliği açısından ürünü eczaneden temin etmelerini öneriyorum” diye konuştu.
 
Kaynak : M. Anıl Aksoy
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi