Eskişehir'de umutlar suya düştü! Gurbetçi de güldürmedi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de umutlar suya düştü! Gurbetçi de güldürmedi
A
a

Türkiye Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Ali Safa Şen, bu yaz yurt dışından gelen vatandaşların yeterince alışveriş yapmadığını, esnafın umduğunu bulamadığını söyledi.

Sütiş Eskişehir
Türkiye Terziler, Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı ve Eskişehir Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanı Ali Safa Şen, bu yaz yurt dışından Türkiye’ye tatil için gelen gurbetçi vatandaşların yeteri kadar alışveriş yapmadığını ifade etti.

“UMDUĞUMUZ ALIŞVERİŞİ YAPMADILAR”

Gurbetçilerin umdukları alışverişi yapmadığını söyleyen Şen, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlar yaz sezonunda ülkemize, şehrimize geliyorlar. Birtakım alışverişlerini ihtiyaçlarını ülkemizin kaliteli ürünlerinden tedarik ederek yurt dışına götürüyorlar. Geçtiğimiz yıllarda çok ciddi manada şehrimizin, ülkemizi ekonomisine katkı koyuyorlardı. Ama maalesef bu sene Avrupa’nın da ekonomik şartlarındaki sıkıntılardan dolayı şehrimizden edindiğim izlenime göre diğer şehirlere de gurbetten gelenvatandaşlarımız çok az. Ama gelenler de yeteri kadar alışverişlerini yaptılar. Umduğumuzu bulduk mu gurbetçi vatandaşlarımızdan? Maalesef umduğumuz ticareti bulamadık. Umduğumuz alışverişi yapmadılar” dedi.

“YAZIN UMDUĞUMUZ TİCARETİ ŞU ANA KADAR BULAMADIK”

Yaz sezonu ticaretinin yavaş geçtiğini söyleyen Şen, “Biz yaz sezonunda yapacağımız ticaretle kışı daha rahat geçiriyorduk gerek düğünlerle gerek yurt dışından gelen vatandaşlarımızın alışverişleriyle. Ama bu sene yurt dışından gelen vatandaşlarımızın yaptığı giysi alışverişleri bizi çok tatmin etmedi. Umduğumuz şekilde alışverişleri olmadı. Düğünlerde de umduğumuz ticaret olmadı zaten. Ama kışa göre yaz daha hareketli olduğu için, ama önümüzdeki senenin kış ticaretini, kış ihtiyaçlarını karşılar mı? Çok zor. Yazın umduğumuz ticareti şu ana kadar bulamadık” diye konuştu.

“İSTEDİĞİMİZ ÖLÇÜDE YOK”

“Dövizdeki dalgalanmalar çok ciddi manada etkiledi” diyen Şen, “Yurt dışından gelen vatandaşlarımız genellikle sahillerde tatillerini yapıp dönüyorlar. Kendi memleketlerine, ata memleketlerine bir iki gün ziyaretlerini yapıyorlar. Sonra tatil beldelerinde yorgunluklarını atıp çalıştıkların ülkelere geri dönüyorlar. Şehrimizde ve ülkemizde alışveriş etme ortamları çok olmuyor. Yok mu? Var. Ama istediğimiz ölçüde yok.Geçtiğimiz yıllarda gurbette çalışan vatandaşlarımızınyoğunluğu çok fazlaydı. Yurt dışında da artık ekonomik darlık, her ülkenin kendine göre ekonomik sıkıntıları var. Orada yaşayan vatandaşların da ekonomik sıkıntıları var. Orada kazandıkları paraları burada çok rahat harcamıyorlar” şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ DA EKONOMİK SIKINTI ÇEKMEYE BAŞLADILAR”

Şen konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Esnafımızın işlerinin iyi olması tabi ki vatandaşlarımızın gelir seviyeleriyle direkt orantılı. Şu anda vatandaşlarımız da ekonomik sıkıntı çekmeye başladılar. Ülkemizde bildiğiniz gibi 16 milyon 500 bin civarında emekli var. Bu emekliler de günlük hayatımızda çok ciddi alışverişte yer tutuyorlar. Dolayısıyla emekli aylıklarında sıkıntı var. Çalışan işçilerimizin memurlarımızın da aldığı maaşlar günlük ihtiyaçlarına anca yetiyor. Dolayısıyla bu esnafımızın ticaretini etkiliyor.Ürünlerdefiyat artışı var. Son beş altı yıldır esnafımızın kazandığı, yaptığı ticarette de karlılık makası çok düştü. Aldığı fiyatla sattığı rakam arasında fark bir hayli düştü. Evi kira olan da var.Dolaysıyla kazandığı parayla bu ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Esnafımıza alışverişe gelen vatandaşlarımızın da bu tür ihtiyaçları, kiminin ev kirası var, kimi çocuklarını okutuyor. Günlük ihtiyaçları çok fazla olduğundan dolayı gelir gideri karşılayamıyor. Alışverişte de minimum seviyede tutuyor.”
Kaynak : Meltem Karakaş
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Esk 22 Ağustos 2023 00:55

Esnaflar tok olunca müşteriler ne yapsın? 100 liralık şeyler 200 tl istiyorlar, en basit örnek veriyim küçük bir bel çantası almak istedim 3 gün önce 250 tl istediler aynı çantayı 6-7 yer gezdikten sonra ben 2 hafta önce 250 tl ye valiz aldım küçük boy, bazı esnaflar gerçekten çıldırmış olmalı, ağlayan esnaflara acımiyorum

0 0 Cevap Yaz
Salih 21 Ağustos 2023 18:00

Etiketleri biraz daha şişirin belki satarsınız

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi