Eskişehir’de sıcaklar onların cebini de yakıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de sıcaklar onların cebini de yakıyor!
A
a

Yurt genelinde hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte elektrik tüketiminde zirve değerler görülmeye başlandı. Hal böyle olunca esnafta yüksek faturalardan dolayı kara kara düşünmeye başladı.

Sütiş Eskişehir
Yurt genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesine paralel olarak artan klima kullanımı, yiyecek ve içecek dolaplarının kullanımı , elektrik tüketiminde zirve değerlerin görülmesine yol açtı. Hal böyle olunca esnafta yüksek faturalardan dolayı kara kara düşünmeye başladı.

Son zamanlarda yüksek elektrik faturaları esnafı ve halkı mağdur etmeye devam ederken art arda gelen zamlardan sonra zor günler geçiren esnaf, yüksek elektrik faturalarından şikayetçi olduklarını bildirdi. Haziran Ayından bu yana sıcaklıkların daha çok artması esnafın daha çok elektrik kullanımına yol açıyor. Faturalarda her ay değişen miktarlar esnafı oldukça tedirgin edip cep yakarken kimi esnaf alternatif yollar arıyor.

“BİRİNİ AÇIP BİRİNİ KAPATIYORUZ”

Havaların çok ısınmasından dolayı müşteri potansiyellerinin düştüğünü belirten market işletme sahibi Önder Tuğlacı,” dolaplarım devamlı çalışıyor. Elektrik faturası da 5 bin lira civarında geliyor. Hatta 5 bin 500 lira bu ay geçen aya göre daha fazla geldi. Gördüğünüz üzere birini açıp birini kapatıyoruz. Dışarıdaki çalışıyorsa onu akşamüstü kapatıyoruz.  Derecelerini düşürmüyoruz. Müşteri kaçar o zaman. Daha soğuk ürün müşteri istiyor. Ama işte dediğim gibi arkadaki dolap mesela şimdi çalıştırıyorsa akşamüstü onu kapatıp diğer meşrubat dolabını çalıştırıyoruz. Sürekli zam geliyor. Kötü bir durum müşteri istediğini kolayca alamıyor. Alım düştüğü içi işlerimiz yavaşladı” diye konuştu.


“FATURALAR FARKLI MİKTARLARDA GELİYOR”

Kurban Bayramı’nda vatandaşın hem masraf ettiklerini hem de kurban aldıklarını ve ekonomik olarak alım güçlerinin sıkıntıya düşüp işlerinin yavaşladıklarını söyleyen pide işletme sahibi Hakan Yıldız, gelen elektrik faturası hakkında şu şekilde konuştu; Yıldız, “ Elektrik faturası sekiz yüz civarında geldi ama bu elektrik faturası değişiyor. Bir 500 lira geliyor, bir 900 lira geliyor, 800 lira geliyor, ona da bir anlam veremedim. Dükkanda 2 adet sabit bir şekilde çalışan dolabım var. Sabit bir şekilde çalışmasına rağmen elektrik faturaları farklı miktarlarda geliyor. Bu durum böyle olunca beni düşündürüyor” dedi.


“ÖNLEM ALAMIYORUZ”

Son zamlardan sonra elektrik tüketimlerinin standart kaldığı halde faturaların da artmaları olduğunu belirten Burger işletmecisi Umut Köver, “Bir önceki ay yaklaşık 1.500 lira gibi bir rakam gelmişti. Ama son gelen zamlardan sonra 3 bin 500  lirayı buldu. Yaz geldiği için tüketimimiz de arttı doğal olarak. Ekstra buzdolapları çalıştırıyoruz. Buzdolapları da tabii havaların sıcaklığıyla daha çok sarf ettiği için kilovat olarak daha çok çekiyorlar. Bu da faturalara yansıyor maalesef. Şu an soğuk şeylerimizin soğuk olması daha önemli olduğu için herhangi bir önlem almıyoruz. Ama kışa girdiğimiz zaman tabii kısıtlamalar olacağı için o zaman önlem alabileceğiz. Şimdi tabii mesela bizim ocağımız yirmi dört saat açık olmasa da biz açık olduğumuz sürece mesela günde 16 saat falan açık duruyor. Bu da tabii elektrik çektiği için elektrik tüketimimiz hat safhada diyebiliriz. Bizim teknolojik olarak bilgisayarımız ve yazar kasamız var. Yazar kasa 24 saat çalışıyor. Bilgisayarda biz burada olduğumuz sürece 16 saat kadar çalışıyor fırını da gene açık olduğumuz sürece açık tutuyoruz. Buzdolabı gene ve içecek dolaplarımız yirmi dört saat çalışıyor. Bunlara önlem alamıyoruz tabii…”dedi.


“ASGARİ ÜCRETLİLER AYAĞINI ÇEKTİ”

Elektrik faturası konusunda konuşan Lahmacun ve Pide salonu işletmecisi Ramazan Yıldız, “Normalde dolap kışın 5 saat çalışıyor. Şu anda 10 saat çalışıyor. 12 saat çalışıyor. Artı makine ilave ettik ve bunun Elektrik faturasına etkisi var. Biraz yüksek geliyor elektrik faturaları şu anda. Sıcaklığın durumuna göre dereceler ile oynuyoruz veya dolabın fişini çekiyoruz. Hava sıcaklığına göre ayarlıyoruz biz kendimizi. Geçen ay  560 lira fatura geldi.  Bu ay biraz daha fazla bekliyorum çünkü dolap fazla çalışıyorlar. Sıcaklar var. Sürekli çalışıyor. Kışın ve yazın faturalarımız Yüzde kırk oranında fark ediyor. Bu da maliyetlerimize yansıyor. Bizim sektörde temel olan ihtiyaç ürünleri önemli. Mesela et un gibi… Zam geldikçe biz de zam yaptık. Sürekli yakalamaya çalışıyoruz yani bizim için pek fazla fark etmedi. Asgari ücretli olanlar falan ayaklarını çektiler” diye konuştu.

Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi