Eskişehir'de olay yaratan fırıncıya şok: Gramajımız tam diyordu ama...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de olay yaratan fırıncıya şok: Gramajımız tam diyordu ama...
A
a

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ulusal bir haber ajansında yer alan “Ekmeği ucuza satan fırıncı ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri arasında ceza polemiği” haberini yalanladı.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ulusal bir haber ajansında yer alan “Ekmeği ucuza satan fırıncı ile Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri arasında ceza polemiği” haberini yalanladı.

Bahse konu haberde Eskişehir’de ucuza ekmek satan bir fırın işletmesine, ekmeği belirtilen fiyatın altında sattığı gerekçesiyle işlem yapıldığı iddia edilmişti. İddialara ilişkin açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi, işletme sahibine ekmek fiyatına ilişkin değil, kaldırım işgali nedeniyle ceza kesildiğini ifade etti.

Haberde adı geçen fırın işletmesine Zabıta Daire Başkanlığı ekiplerince 2023 yılı içerisinde 4 kez cezai, defalarca da sözlü şekilde uyarı yapıldığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Haberde iddia edildiği gibi ekmeği belirtilen fiyatın altında sattığı gerekçesi ile ilgili hiçbir işlem yapılmamıştır. Bu konuda Zabıta Daire Başkanlığımızın bir yetkisi bulunmayıp Rekabet Kurulu’nun yetkisi bulunmaktadır.  Zabıta Dairemizce 20 Temmuz 2023 tarihinde 26 ABK * plakalı araca, 21 Temmuz 2023 tarihinde 40 AV * plakalı araca yaya yolu/kaldırım işgalinden Kabahatler Kanununa göre işlem yapılmıştır. Bu iki ceza da işletmenin ekmeği ucuza sattığı tarihten öncedir. İlgili işletme ekmeği 1 Ağustos 2023 itibariyle ucuza satmaya başlamış, bundan sonraki süreçte de 4 Ağustos 2023 tarihinde yine 26 ABK * plakalı araca kaldırım işgalinden işlem yapılmıştır.”

Düzenli olarak denetime tabii tutuluyor


İşletme sahibinin ekmek gramajlarının tam olduğunu söylemesine rağmen 27 Mart 2023 tarihinde eksik gramaj pide satışı gerçekleştirdiğini belirten Büyükşehir Belediyesi: “Kabahatler Kanunu’na göre bu suçu işlediği için işletme düzenli olarak gramaj denetimine tabii tutulmaktadır. Haberde ‘her gün ceza kesiliyor’ iddiası da bu paylaştıklarımız doğrultusunda asılsızdır. Tüm bu bilgiler doğrultusunda Zabıta Dairesi Başkanlığımızın denetimleri kasıtlı yaptığı iddiası tamamen asılsızdır. Ülkemizin tüm kentlerinde olduğu gibi şehrimizde de kaldırım/yaya yolu işgali Kabahatler Kanunu 38/1’e göre suçtur. Bu konuyla ilgili ALO 153 üzerinden gelen şikayetler veya ekiplerimizin denetimlerine takılan her işletmeye cezai işlem uygulanmaktadır. Buna rağmen esnafımızın sıkıntı yaşamaması için zabıta ekiplerimiz esnafımızı önce sözlü olarak uyarmaktadır. Haberde adı geçen firmaya da sözlü uyarılar yapılmış, ancak fotoğraflarda da görüldüğü üzere işletme kaldırım işgalini her gün sürdürmektedir. Bundan sonraki süreçte işgalin devam etmesi halinde ilgili ekiplerimizce işlem yapılmaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Hemşehri 8 Ağustos 2023 17:52

Şehir içinde o kadar çok kaldırım işgal edenler var ki, bunların hepsine ceza kesiyormusunuz

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi