Eskişehir'de o alanlara giriş yasak! İşte yasaklı yerler...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de o alanlara giriş yasak! İşte yasaklı yerler...
A
a

Türkiye genelinde yaşanan aşırı sıcaklar orman yangınlarının çıkmasını kolaylaştırırken, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde ve Çanakkale’deki yangınlar yurttaşların da ormanlık alanlarda veya yakınlarında dikkatli davranması gerektiği konusunu gündeme getirdi. Yangınlardan sonra Eskişehir'deki yasakları alanlar tekrardan hatırlatıldı. İşte, Eskişehir'de yasaklanan yerler...

Sütiş Eskişehir
Türkiye genelinde yaşanan aşırı sıcaklar orman yangınlarının çıkmasını kolaylaştırırken, Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde ve Çanakkale’deki yangınlar yurttaşların da ormanlık alanlarda veya yakınlarında dikkatli davranması gerektiği konusunu gündeme getirdi. Anız yangınları ve bilinçsiz pikniklerin de orman yangınlarını artırdığı endişesi giderek büyüyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, doğal alanlarda dikkatsizce bırakılan ateşler, çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından ciddi tehditler oluşturuyor.
Ülkede ve dünyanın dört bir yanında ormanlık alanlarda yapılan piknikler, doğa ile uyum içinde gerçekleşmiyor. Çoğu kez ateş yakılırken veya ateşin kontrolsüzce bırakılması sonucu yangınlar başlıyor.
Bu tür yangınlar, sadece bitki örtüsünün yok olmasına yol açmakla kalmıyor, aynı zamanda hayvanların yaşam alanlarının da tahrip olmasına neden oluyor.

ES TV mikrofonuna konuşan vatandaşlar, orman yangınlarının etkilerinin azaltılması, sadece doğal çevre ve biyolojik çeşitliliğin korunması için değil, aynı zamanda gelecek nesillerin yaşanabilir bir dünyada yetişebilmesi için de önemli olduğunu vurguladı.
Vatandaşlar, her bireyin sorumluluk alması ve doğanın kıymetini bilmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan, Eskişehir'de bulunan Orman Parkları ile Milli Park ve Tabiat Parkları dışındaki ormanlık alanlara girişler, 15 Temmuz-31 Ekim 2023 tarihleri arasında yasaklandı. Yasaklı alanlara sadece görevliler, arıcılar, izin verilen günlerde avcılar, av turizmi organizasyonlarına katılanlar ve çobanlar girebiliyor. Bu kurallara uyulmaması durumunda ise ciddi idari para cezalarıyla karşılaşılabiliyor.

Eskişehir Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucunda, girişleri yasaklanan ormanlık alanlarda piknik yapan 30 kişiye yaklaşık 40 bin lira idari para cezası uygulandığı bildirildi.

Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü ve ilgili şeflikler tarafından belirlenen yasaklı alanlar şunlar:

• Kocakır Orman Parkı, Eskişehir Şehir Ormanı, Eskişehir Eko Turizm Alanı
• Akpınar Orman Parkı
• Şelale Orman Parkı
• Fidanlık Orman Parkı
• İnönü Orman Parkı
• Han Orman Parkı
• Madensuyu Orman Parkı
• Şoförler Çeşmesi Orman Parkı
• Kalburcu Orman Parkı
• Çatacık Orman Parkı
• Musaözü Tabiat Parkı
• Yunus Emre Tabiat Parkı
Haber: ŞAHİN UMUT YILMAZ – SELİN YILDIRIM
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi