Eskişehir'de gündem olan iddiaya Kazım Kurt'tan yanıt

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de gündem olan iddiaya Kazım Kurt'tan yanıt
A
a

AK Partili meclis üyelerinin Odunpazarı Belediyesi’nin kreşlerinde ayrımcılık yapıldığını iddia etmesine tepki gösteren Başkan Kazım Kurt, “Odunpazarı Belediyesi kreşlerinde kimseye haksızlık yapılmamıştır. Sıraların güvencesi biziz. Adalet bizim kalbimizde, vicdanımızda, kafamızda. Listeler şeffaftır” dedi.

Sütiş Eskişehir

AK Partili meclis üyelerinin Odunpazarı Belediyesi’nin kreşlerinde ayrımcılık yapıldığını iddia etmesine tepki gösteren Başkan Kazım Kurt, “Odunpazarı Belediyesi kreşlerinde kimseye haksızlık yapılmamıştır. Sıraların güvencesi biziz. Adalet bizim kalbimizde, vicdanımızda, kafamızda. Listeler şeffaftır” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Toplantıda Odunpazarı Belediyesi misafirhane ücretine zam geldi. Zam kararı Odunpazarı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısında onaylandı. Daha önceden bin 200 lira olan misafirhane ücreti kişi başı 3 bin lira olarak güncellendi. Aylık olarak olan bu ücrete tek seferde bin 800 lira zam yapılmış oldu. Toplantıda 2024 Yılı Yatırım Programı ve 2024 Yılı Performans Programı görüşüldü.

PROGRAMLAR REVİZE EDİLECEK

2024 Yılı Yatırım Programı ve 2024 Yılı Performans Programı’na ret oyu verme gerekçelerini açıklayan AK Partili bir meclis üyesi, “2024 yılı yatırımla performans programı okuduğumuz kadarıyla da gayet resmiyete uygun bir takım mutlak kapatılmış sizinle az evvel açıklayacağım şekilde çok da tabiri caizse detaylı bir şekilde hazırlanmadığımız bir performans ve yatırım programı olduğunu görüyoruz. Yani siz bile şunu söylüyorsunuz. 2024 yılında kime öle kim kala, kim seçildiyse eğer 2024 yılında zaten yatırım ve performans programını revize etmek durumunda kalacaktır. Çünkü hiçbir seçim sonrası yapılan yatırım ve performans programları bir yıl öncesinden hesap edildiği gibi onlar. Yani 2024 yılında seçim varsa bu kime nasip olur bilinmez ama bu programlar zaten yeniden revize edilecek” diye konuştu.

HEDEFTEN ÇOK UZAK

AK Partili meclis üyesi konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Birçok hedeften uzak bir programdır. Yatırımlarınız hedeflerinizin hangi aşamasındadır açık ve net bir şekilde açıklayınız. Galeri ve sanat merkezi ve Yunus Emre Kültür Merkezinin dönüşümü için sembolik rakamlar yazılmış. El Sanatları Lisesi hiç konuşulmamış. Olimpik havuz konusuna değinilmemiş. Yeni hizmet binası için 2 milyon civarında bir para yazılmış. Bu para kamulaştırmasına yetmez. Yeni güneş enerjisi sistemi, Çankaya Mahallesi Spor Kompeksi ve Ambalaj Atığı hizmeti için de oldukça düşük rakamlar yazılmış. Kazım Kurt’un 2019 yılında vaatlerinin yüzde 40’ını yaptığı bile söylenemez. Bir deprem gerçeği ile karşı karşıyayız. 2024 yılında depreme hazırlıkla alakalı en ufak bir hazırlığınız yok. İyi temenni dışında bir hareketiniz yok. Deprem konusu çözüm bekliyor. İmar planları yapılırken de bu konu ihmal edilmiş gözüküyor. Katıldığınız bir TV programında CHP’li bir belediye başkanı olarak 17 tane kreşimiz var dediniz. Odunpazarı Belediyesi’ne ait sadece 7 tane kreş var. Kaç öğrenci okuduğuna kadar da biliyoruz. Ahmet Ara Engelsiz Gündüz Bakımevi ve Kreşi’ni bu sayılara katmıyoruz. Çünkü oranın durumu farklı. Oyuncak evlerini de kreş olarak mı sayıyorsunuz. 530 çocuk bu kreşlerde kalıyor. Yüzlerce öğretmenimiz var diyorsunuz. 5 çocuğa 1 öğretmen mi düşüyor. Bu rakamları açıklarsanız kamuoyu bilinçlenmiş olur. Kreş konusunda ağır eleştiriler alıyorsunuz. Üst düzey belediye yöneticilerinin onayından olur alınarak kreşlere kayıt yaptırılıyor.”

BİZ ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ

AK Partili meclis üyesinin eleştirilerine yanıt veren Kazım Kurt, “Sanki kreş açmak sadece Odunpazarı Belediyesi’nin görevi, devletin böyle bir sorumluluğu yok bize hesap soruyorsunuz. Biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Biz bunu çözmeye çalışıyoruz. Dikkat çekiyoruz. Şimdi kreşleri tartışmak zorunda kaldınız. Tartışacaksınız. Eliniz mahkûm. Kreş ihtiyacı olan çocuk sayısı Odunpazarı’nda 40 bin civarında. Devletin boynunun borcu. İş adamlarının bu keşleri yapması devletin boynunun borcudur. Bu konuda adım da atmıyorsunuz, iş adamlarını denetlemiyorsunuz da. 150’den fazla kadın çalışanın olduğu yerde kreş yapmak zorunludur. Kanun çıkmış. Neden denetlemiyorsunuz? Ülkeyi yönetiyorsanız doğru yöneteceğiz. Hukuk herkese lazım” şeklinde konuştu. 

“KREŞLERDE KİMSEYE HAKSIZLIK YAPILMAMIŞTIR”

“Odunpazarı Belediyesi’nde kreşlerinde kimseye haksızlık yapılmamıştır” diyen Başkan Kurt, “Bu çok net. Size böyle diyenler yalan söylemiş. Belediyede en üst düzey yönetici bensem, ben daha hiç kimseye şu çocuğu öne geçir demedim, demem. Adalet bizim kalbimizde, vicdanımızda, kafamızda. Listeler şeffaftır. Herkes biliyor kaçıncı yedekte olduğunu. Bizim günahımızı almışlar. Osmangazi’deki kreşimizde 101 kişi yedekte bekliyor. Çünkü biz bu kreşleri kafamıza göre sınıfa doldurup da eğitim yapmıyoruz. Standardı bellidir. Sınıf 20 kişiyi geçmez. Bu belediyede çalışan 100’e yakın öğretmen, eğitici var. Kimisi kurslarda meslek eğitimi veriyor, kimisi kreşlerde eğitim veriyor, kimisi spor eğitimi veriyor. Emek Mahallesindeki kreşte 53 kişi sırada bekliyor.  Bu sıraların güvencesi biziz. Adaletli bir belediyedir bunun güvencesi. Kendiniz alıştığınız için kayırma işlerine bizi de öyle sanıyorsunuz. Biz öyle değiliz” dedi. 

HAKAN CIRIT DIŞINDA KİMSE BİZE YAKLAŞMADI

Hakan Cırıt’ın İl Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde birçok sorunu çözebildiklerini belirten Başkan Kurt, “Sayın Hakan Cirit, o milli eğitim müdürü dışında kimse bize yaklaşmadı. Hakan Bey’in görev yaptığı dönemde bütün sorunları çözdük. Diğerleri yaklaşmadı. Eti Sosyal Bilimler Lisesi, Osmangazi Ortaokulu ve oradaki lise ile ilgili alanda beni konuşturursanız mahcup olursunuz. O plan bitmiş. Orada yapılan binaların yarısı kaçak. Devlet oraya kaçak yapmış okulları, lojmanları. İskanı yok. Ruhsatı yok. Yıkıldığı zaman biz park alanını eşit bir yere vermeden orayı park alanı olmaktan çıkarabilir miyiz?” diye konuştu. Başkan Kurt, “Hep birlikte kamu kurumları oturup çözüm üretmek varken, bizi ezbere cevaplarla geçiştirse kurumlar o zaman çözüm olmaz. Bir belediye yazı yazıyor. “Binlik, beş binlik planda değişiklik yapacağız. Dikkat edeceğimiz önerileriniz var mıdır?” diyoruz. Benim planlamacım olmadığından diyemem derse, Odunpazarı Belediyesi ne yapsın?” ifadelerini kullandı.  

KİMSEDEN ÇEKİNDİĞİMİZ YOK

Odunpazarı Belediyesi’nin 2024 yılı için iddialı olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “2024’te göstermediğiniz işleri nasıl yapacaksınız? İz bedeli koyacağız. Eğer siz bu memleketin bütçesini, orta vadeli planını, yatırım programını doğru yaparsanız biz de performansı ona göre yaparız. Orta vadeli programı yayınladınız. Ne dediği belli mi? Orta vadeli programın uygulanma şansı yok. 22 senede geldiğimiz yer dip. Bizim bu konulardaki iddiamız sağlamdır. İddiamız devam eder. İddialarımızı halkın huzuruna çıktığımızda hesaplaşırız. Kimseden çekindiğimiz yok. Bu işlere alıcı gözle, meclis üyesi gözüyle bakarsanız Odunpazarı Belediyesi’nde hedeflerimizin yüzde 80’inin gerçekleştiğini görürsünüz. Odunpazarı Belediyesi parayı iyi idare ediyor. Borcumuz yok. Hazirandan önce fatura kesip de alacağımı alamadım diyen yoktur. Biz bu işi iyi biliyoruz. Halk da görüyor. Yatırım programında olmayan şeyler, olimpik havuzun inşaatını yapıyoruz. Spor salonu inşaatı da devam ediyor” dedi. 

TEK SORUMLUSU HÜKÜMET

Kurt, “Depremin ve kentsel dönüşümün tek sorumlusu hükümettir. Hükümet bu işte 10 yılı geçti ne oldu hangi işe yaradı? Eskişehir’de özellikle yaratmamak için uğraştınız. Biz belediyeler olarak elimizi taşın altına koyalım dedik. Bizi de o konuda engellediniz. Bazılarını gücümüz yettiğince yapmaya çalışıyoruz. Hiçbir köyde AK Parti ile foto çektirdi diye kimseyi eleştirmedik. Buna inanmamanız lazımdı. Hangi hareketimizden dolayı buna kanaat getirdiniz anlamadım. Biz Eskişehir’de Eskişehirlilik ruhunu yaratmaya çalışan insanlarız. Biz herkesle kucaklaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 2024 Yılı Yatırım Programı ve 2024 Yılı Performans Programı, AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyu vermesi nedeniyle oy çokluğuyla kabul edildi.

Kaynak : Meltem Karakaş
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
OSMAN USLU 8 Eylül 2023 12:45

Saygıdeğer başkanım, açılışındaki ilk amacı ve önceliği biz belediye çalışanlarına ve çocuklarına sahip çıkmak olan kreşlerimizde %400'lük bir fiyat artışı ile yapılan zam, biz velileri oldukça zora sokmuştur. Bu kabul edilebilir bir oran değildir. Kreş hizmeti bir ticarethane gibi değil vatandaşa ve özellikle kurumunuzun personellerine sunduğu bir hizmettir. Hizmet verirken ticarethane gibi düşünülmemelidir. Bu artışın yeniden gözden geçirilmesi biz velilerin öncelikli talebidir. Saygılarımızla

0 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi