Eskişehir'de en ucuz mezar taşının fiyatı şaşkına çevirdi

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de en ucuz mezar taşının fiyatı şaşkına çevirdi
A
a

Mezar taşlarının fiyatları, ekonomik dalgalanmalar ve maliyet artışlarından dolayı bir yılda adeta uçuşa geçti.

Sütiş Eskişehir
Maliyet artışlarından dolayı mezar taşlarının fiyatları son bir yılda neredeyse ikiye katlandı. Kentte en ucuz mezar taşı ortalama 8 bin liradan başlıyor.

Mezar taşları ekonomik dalgalanmalar ve maliyetler artışlarından dolayı bir yılda adeta uçuşa geçti. Eskişehir'in Çukurhisar ilçesinde hava ikmalden emekli olan Mezar taşı işletme sahibi Ahmet Türk, “Bütün sektörlerde olduğu gibi maliyet artınca bizim fiyatlar da tabii yukarı doğru çıktı.

Mezar fiyatları 8 bin TL’den başlıyor 55 bin liraya kadar çıkabiliyor

Eskişehir'de geçen sene 30 santimlik mezar taşını en son 5 bin lira civarında kapadık. Şu anda tek kişilik mezar fiyatı 8 bin TL’den başlıyor 55 bin liraya kadar çıkabiliyor. Geçen sene Aile mezar taşlarımız 8 bin 500 liraydı şu anda 12 bin 500 TL’ye yükseldi. 40 santimlik mezar taşı 9 bin lira. Mezar taşı fiyatları boyuta göre,  kullanılan malzemeye göre değişiyor. Mezar taşları mermerin özelliğine göre de fiyatta değişiklik gösterebiliyor. Mesela Toroslu’ya veya akciğer siyahı diyoruz . Bunun alınışı biraz pahalı. Onun için tabii maliyeti de pahalıdır.  Mezar taşlarında en yüksek fiyatın bir üst sınırı yok. Üst sınırı tavanı açık. Çünkü çok malzeme var elimizde. Mesela obsidyen bilek dediğimiz siyah bir granit. Demir granitte malzemenin demir oranı çok fazla. Onun için matkapla denilmez. Cayır cayır yanar matkap. Traverten bloğumuz var. Fiyatı 55 bin lira en pahalı diyebiliriz” dedi.

Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi