Eskişehir’de düğünlerde altının yerini o aldı!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir’de düğünlerde altının yerini o aldı!
A
a

Son zamanlarda altın fiyatlarının yükselmesi düğün sezonunu etkiledi. “Düğünlerde altın takabiliyor musunuz?” diye sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, altın takmanın kendiler için de düğün sahipleri için de artık haya olduğunu, bu nedenle daha çok 200 TL taktıklarını ifade etti.

Sütiş Eskişehir
Altın fiyatlarının yükselmesi düğün sezonunu olumsuz etkiledi. Eskişehirli vatandaşlar, düğünlerde altın yerine daha çok 200 TL takmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Son zamanlarda altın fiyatlarının yükselmesi düğün sezonunu etkiledi. “Düğünlerde altın takabiliyor musunuz?” diye sorduğumuz Eskişehirli vatandaşlar, altın takmanın kendiler için de düğün sahipleri için de artık haya olduğunu, bu nedenle daha çok 200 TL taktıklarını ifade etti.

“ESKİSİ GİBİ DÜĞÜNLERDE ALTIN TAKAMIYORUZ”

Bu sene birçok düğüne gittiğini söyleyen Salih İşbecer, “Daha önceki seneler çeyrek altın takıyorduk. Bu sene gittiğimiz düğünlerde borcumuz varsa çeyrek altın takıyoruz. Borcumuz yoksa 200 TL para takıyoruz geçiyoruz. Eskisi gibi düğünlerde altın takamıyoruz. Borcumuz varsa daha önceden taktığımız kişilere, düğünlerinde altın takıyoruz yakınlığa göre de değişebiliyor. Biraz yakınlarımıza 500TL, biraz uzak yakınımıza ise 200 TL takıyoruz. Önceden gittiğimiz her düğünde çeyrek altın takıyorduk. Ekonomik dalgalanmalardan dolayı altın alıp takamıyoruz. Aldığımız maaşın yarısı nerdeyse” dedi.

ŞİMDİ TÜRK LİRASI TAKIYORUZ

Eskiye kıyasla daha az altın taktıklarını söyleyen Hakan Gökdemir, “Öncelikle yakın akrabalarımıza altın takıyoruz. Ekonomik sebeplerden dolayı şimdi ki düğünlerde altın takamıyoruz. Önceden en azından çeyrek altın takıyorduk şimdi ise Türk lirası takıyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞ BİR AY ÇALIP ANCAK ALTIN ALABİR

Vatandaşın bir ay çalışıp ancak altın alabileceğine dikkat çeken Alican Topkaya, “Düğünlere gitmeye çalışıyoruz. Takı takma konusunda artık grama düştük. Önceden çeyrek, bilezik veya tam altın takıyorduk veya yakınlığa göre değişiyordu. Bilezik veya tam altın takıyorduk. Bir çeyrek altının fiyatı 3 bin TL olmuş o yüzden takamıyoruz. Altın fiyatlarını araştırmak için şuan geziniyoruz. Uygun bir yer bulabilirsek almaya çalışacağız. Dünyada ki bu kriz devam ettiği sürece altın fiyatlarının yükselişi de devam edebilir. Bugün bir asgari ücret 11 bin TL tam altın fiyatı kaç para? 11 bin TL nerdeyse. Vatandaş bir ay çalışacak bir altın alacak. O da yakın çevresinin düğünün de 1 ay çalışıp aldığı altını takabilecek. Vatandaş ya yeğenine ya da kuzenine takabiliyor şimdi altını o da durumu iyiyse tabii ki. Normal bir bilezik 30 bin lira 40 bin liradan başlıyor. Vatandaş 4 ay çalışıp bir bilezik alacak nasıl düğünde takabilsin. Bu sene 3 düğüne gittim. En yakınıma çeyrek altın takabildim diğerlerine ise 200 TL para takabildim” şeklinde konuştu.

“GEÇMİŞ YILLARDA DİREKT ALTIN TAKIYORDUK”

Torunun düğün hazırlığı için Eskişehir kuyumcular çarşısında alışveriş yapan Süleyman Demirel, “Bu sene düğünlere gittiğimizde ya çeyrek altın ya da para taktık. Geçmiş yıllarda direkt altın takıyorduk. Şimdi ise çok yakınımıza altın ama komşu ise 100 TL veya 200 TL para takıyoruz. Ekonomik şartlardan dolayı çok büyük etkisi var düğünlerde eskisi gibi takı takamıyoruz. Ben emekliyim birde biz emekliler ne yapabilir ki? Hiçbir şey yapamıyoruz. Yakınların sana taktıysa mecbur ödemek için takıyorsun. Yoksa başka türlü zorunlu oluyorsun” ifadelerini belirtti. 
Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi