Eskişehir'de Büyükerşen de dile getirmişti! Ulaşımı ucuzlatacak adım

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de Büyükerşen de dile getirmişti! Ulaşımı ucuzlatacak adım
A
a

Seçimden sonra akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ulaşım fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Özellikle akaryakıta gelen yüksek ÖTV zammına ilk olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de tepki göstermişti ve ÖTV ve KDV’nin sıfırlanması için öneride bulunmuştu. CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ise bununla ilgili ilk adımı attı

Sütiş Eskişehir

Seçimden sonra akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ulaşım fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Özellikle akaryakıta gelen yüksek ÖTV zammına ilk olarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de tepki göstermişti ve ÖTV ve KDV’nin sıfırlanması için öneride bulunmuştu. CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz ise bununla ilgili ilk adımı attı.

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıtta için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7/A maddesi ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17’nci maddesinde değişiklik yapılarak toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıtta ÖTV ve KDV’nin kaldırılmasını öneren CHP’li Karakoz; “14 Mayıs 2023 tarihinden hemen önce 19 lira civarında olan mazotun litre fiyatı, 8 Eylül 2023 itibariyle 37 lirayı aştı. Akaryakıta gelen zamlar nedeniyle, belediyelerin yaptığı toplu ulaşım hizmetleri zorlu bir sürece girmiştir. Sürekli yükselen akaryakıt fiyatları hem yerel yönetimlerin ekonomik olarak zorlanmalarına hem de kısıtlı olan bütçelerini ciddi şekilde zora sokmuştur. Okullar açıldı. Öğrencilerin ve velilerin üzerindeki ulaşım yükünün hafifletilmesi için belediye otobüslerinde ve toplu taşıma araçlarında kullanılan akaryakıttan KDV ve ÖTV alınmamalı ve indirim hemen ulaşım ücretlerine yansıtılmalıdır” ifadeleri kullandı.  

TEK ÇIKIŞ YOLU; TOPLU TAŞIMADA ÖTV VE KDV'NİN SIFIRLANMASI 

CHP’li Evrim Karakoz; “Toplu ulaşıma yapılan zamlardan sonra, toplu taşıma araçlarıyla işe gidip gelenlerin ulaşıma harcadıkları para çok yükselmiştir. Vatandaşımızın bu durumla baş edebilmesi ancak ulaşım ücretlerinin azalmasıyla mümkündür. Bu da toplu taşıma araçlarıyla ulaşım hizmeti veren belediyelerin ulaşım fiyatlarında indirim yapmasından geçer. Hem vatandaş hem de yerel yönetimler için görünen tek çıkış yolu; toplu taşıma araçlarına aldıkları akaryakıttan ÖTV ve KDV’nin sıfırlanmasıdır. Bunun içinde yasal bir düzenleme yapılması şarttır. Yapılacak düzenleme ile hem toplu taşıma hizmetinin fahiş akaryakıt fiyatları karşısında yaşadığı krizden kurtulmasına önemli bir katkı sağlanacak hem de yurttaşlarımızın toplu taşımayı daha ucuza kullanabilmesinin önünü açacaktır” diye konuştu.

ESKİŞEHİR'DE YILMAZ BÜYÜKERŞEN ÖNERMİŞTİ

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, akaryakıta gelen yüksek ÖTV zammıyla ilgili açıklama yapmıştı. 

Büyükerşen, yüksek oranlı zam sonrası hiçbir belediyenin ulaşım fiyatlarının artmasını engelleyemeyeceğine işaret ederek şunları ifade etmişti:

Yılmaz Büyükerşen açıklama yaptı 16 07 2023

“Resmi Gazete yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinin ÖTV'si litre başına 5 TL arttı. Döviz kurlarındaki yükseliş başta olmak üzere akaryakıta gelen bu zam ve personel maliyetlerindeki artışlar sonucu toplu taşımada maliyetlerimiz inanılmaz derecede yükselmiş durumda. Bu işin A partisi, B partisi yok. Hiç bir belediye bu maliyetler karşısında direnemez. Aracı olmayan orta gelirli ve dar gelirli yurttaşlarımız ile aracı olup da bundan sonra binerken 2 kez düşünecek vatandaşlarımız göz önünde bulundurularak yerel yönetimler toplu taşımada ÖTV’den muaf tutulmalıdır.”


 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi