Eskişehir'de büyük tepki çekmişti: İstemiyoruz!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de büyük tepki çekmişti: İstemiyoruz!
A
a

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle okullarda görevlendirilen din görevlileri eğitim faaliyetlerine katılımları sağlanıyordu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Eskişehir Şubesi bu uygulamaya tepki gösterdi.

Sütiş Eskişehir
Eğitimde laik ve bilimsel yöntemden vazgeçmeyeceklerini belirten ÇYDD Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen, “Okullarda din görevlilerinin ‘Manevi Danışmanlık’ adı altında görevlendirilmesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Eskişehir Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle okullarda din görevlilerinin eğitim faaliyetlerine katılmalarını kabul etmediklerini bildirdi. Şube Başkanı Sevgi Akmen, imzalanan protokolün Laiklik ilkesinin ihlali olduğunu kaydederek, başta öğrenci velileri olmak üzere Eskişehirlileri 25 Ağustos saat 18.00’de Ulus Anıtı önünde buluşmaya davet etti. Buluşmaya LABEP bileşenlerinin temsilcilerinin yanı sıra ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel ve Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay da katılacak. 

“ANAYASAMIZA AYKIRIDIR”

Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu (LABEP) olarak 100’üncü yılını kutlamaya hazırlandığımız cumhuriyetimizi korumak, Atatürk devrim ve ilkeleriyle kazanılmış haklarımızı yaşatmak, güçlendirmek ve geleceğe taşımak, laik ve bilimsel eğitimi savunmak için bir araya geldik. Platform bileşenleri olarak laik ve bilimsel eğitime yönelik tehditler karşısında toplumsal farkındalığı arttırmak ve yanlışlıklar karşısında daha güçlü bir şekilde tepki vermeyi amaçlıyoruz. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi İş Birliği Protokolü’ (ÇEDES) kapsamında okullarda ‘Manevi Danışmanlık’ adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu öğreticilerinin görevlendirilmesini asla kabul etmiyoruz. Bu protokol, laiklik ilkesinin açık bir ihlalidir, Anayasamıza ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırıdır.
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat