Eskişehir'de aileler o karara karşı birleştiler!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de aileler o karara karşı birleştiler!
A
a

Eskişehir'de 2023-2024 yılının yeni öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala bazı okullarda boşaltılma kararı alındı. Alınan karara karşı Eskişehir Anadolu Lisesi (EAL) velileri bir araya gelerek kendi aralarında 15 kişilik veli komisyonuyla Eskişehir Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir görüşme gerçekleştirmek için bir araya geldi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir'de 2023-2024 yılının yeni öğretim döneminin başlamasına az bir süre kala bazı okullarda boşaltılma kararı alındı. Alınan karara karşı Eskişehir Anadolu Lisesi (EAL) velileri bir araya gelerek kendi aralarında 15 kişilik veli komisyonuyla Eskişehir Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir görüşme gerçekleştirmek için bir araya geldi.

11 Eylül 2023 Pazartesi günü başlayacak yeni eğitim yılı öncesi Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, Eskişehir Anadolu Lisesi, Mualla Zeyrek İlkokulu, Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi, Sami Sipahi Ortaokulu, Ziya Gökalp İlkokulu ve Porsuk İlkokulu’nun deprem tehlikesi nedeniyle boşaltılacağını ve güçlendirme yapılacağını söylemişti. Alınan karara tepki göstermek için bir araya gelen 11’nci sınıf velisi olan Zeynep Özdemir, “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz farklı bir yerdeydi. Hemen binaya iştirak etti. Şu anda arkadaşlarımız içeride toplantıdalar. Taleplerimiz en azından 11 ve 12’nci sınıfların bu süreçten daha az daha az etkilenebilecekleri okula daha uzak olan bir okul yerine, daha merkezi, çocuklarımızın ekstra gidecekleri kursların ve evlerinin hemen hemen okula yakın bir çevreden ek bina olması talebimiz var” dedi.

“ÇALIŞMALARINA KARŞI YOL YORĞUNLUĞU EKLENMESİN”

EAL 11’nci Sınıf erkek öğrenci velisi olan Zeynep Özdemir, Öğrencilerin sınav sürecinde zaman kaybı yaşamamalarını, motivasyonlarının bozulmasını istemediklerini ve akıl ve gönül çerçevesi, vicdan çerçevesi içerisinde konun değerlendirilmesini istediklerini belirterek,” Özellikle 11 ve 12’nci sınıf öğrencilerimizin sınavlarına 8 ay kısa bir süre kala yazın başladıkları çalışmaların okullarının taşınacağını öğrendikten sonra psikolojilerini allak bullak olması üzerine okulumuzun bizi bilgilendirmek adına oluşturduğu, hazırladığı toplantıya katıldığımızda doğal olarak öğrencilerimiz adına olan kaygılarımızı ilettik idaremize. Biz veli grubuyla, idaremizle, okul idaremizle bir problem çözemeyeceğimizi aslında derdimizi daha üst mercilere aktarmak zorunda olduğumuzu fark ederek İlçe Milli Eğitim önüne hatta ilçe milli eğitime gelip derdimizi anlatmaya çalıştık hep beraber oluşturduğumuz 15 kişilik bir veli komisyonunca İlçe Milli Eğitim Müdürü'nden hemen acilen toplantı talep ettiğimizde sağ olsunlar bu talebimizi geri çevirmediler. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz farklı bir yerdeydi. Hemen binaya iştirak etti. Şu anda arkadaşlarımız içeride toplantıdalar. Taleplerimiz en azından 11 ve 12’nci bu süreçten daha az daha az etkilenebilecekleri okula,  daha uzak olan bir okul yerine, daha merkezi, çocuklarımızın ekstra gidecekleri kursların ve evlerinin hemen hemen okula yakın bir çevreden ek bina talebimiz var. En azından iki kat yol kat edecek olan öğrencilerimiz var. Çünkü bu konuda mümkün olduğu kadar daha az etkilensinler istiyoruz. Çalışmalarına karşı yol yorgunluğu eklenmesin istiyoruz. Zaman kaybı eklenmesin istiyoruz. Motivasyonları bozulmasın istiyoruz. Akıl ve gönül çerçevesi, vicdan çerçevesi içerisinde değerlendirilir” ifadelerini kullandı.

“İL MİLLİ EĞİTİM VAR”

Taleplerinin olumsuz karşılanması durumun da konuşan Özdemir,” Şu an İlçe Milli Eğitim'deyiz. Hirarşi devam ediyor. İlçe Milli Eğitimi’nin üzerinde İl Milli Eğitim var. İl Milli Eğitim'in üzerinde Bakanlığa kadar bu işi götürmeyi düşünüyoruz” dedi.

“EAL’Yİ KAZANMAK İÇİN BOŞUNA MI ÇALIŞTIK”

EAL Velisi olarak konuşan Nilgün Duru, “EAL velisi olarak çok üzgünüz. 11’nci ve 12’nci sınıflarının hakkını yendiğini düşünüyoruz. 11 ve 12’nci sınıfa devam eden öğrencilerimiz pandemi sürecinde kendi çabalarıyla hazırlanarak güzel puanlar alarak bu okulu kazandılar. Şu anda yine bir cezalandırma gibi bir şey yaşıyoruz. Bizim talebimiz 11 ve 12’nci sınıflara lütfen diğer bütün halinde bir bina çözüm bulunamıyorsa bile 11. Sınıflar göz ardı edilmesin. Gözden çıkarılmasın. EAL’de okuyan öğrencilerimiz biz bu puanları boşuna mı aldık?  Biz EAL’yi kazanmak için boşuna mı çalıştık? diyor. ODTÜ'yü hayal eden çocuklar şu anda ders çalışmak istemiyorlar” dedi.

“MERKEZE YAKIN YERDE OKUL OLSUN”

EAL 12. Sınıf velisi olan Hasan Ceviz, “Bizim çocuklarımız okula başladığında bir pandemi çıktı. Zaten bir yarım dönem gittiler. Buradan bir buçuk yıl kaybettiler. Şimdi bu artık mezun olacakları son sınıfa geldiklerinde böyle durum ile karşı karşıya kaldılar. Çocuklarımıza bu durum ağır bir yük getirecek. EAL bildiğimiz gibi iyi yerlere öğrenci getiriyor. Ama bu çocukların kaybı çok büyük olacağı için merkezi bir yerde okul olması bizim en büyük isteğimiz” diye konuştu.
 
Kaynak : Emrah Köse
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi