Eskişehir abonelik açtırma: Su, elektrik ve doğalgaz işlemleri

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir abonelik açtırma: Su, elektrik ve doğalgaz işlemleri
A
a

Yeni bir eve taşınmak, heyecan verici bir deneyim olabilir ancak bir dizi önemli detayın da düşünülmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Yeni evinizde yaşamınızı başlatırken, su, elektrik, doğalgaz gibi temel hizmetlerin abonelik işlemleri öncelikli adımlar arasında yer alır. İşte Eskişehir'de yeni bir eve taşınanların abonelik işlemleri için dikkate alması gereken detaylar…

Sütiş Eskişehir
Yeni bir eve taşınmak, heyecan verici bir deneyim olabilir ancak bir dizi önemli detayın da düşünülmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Yeni evinizde yaşamınızı başlatırken, su, elektrik, doğalgaz gibi temel hizmetlerin abonelik işlemleri öncelikli adımlar arasında yer alır. İşte Eskişehir'de yeni bir eve taşınanların abonelik işlemleri için dikkate alması gereken detaylar…

Eskişehir'de su, elektrik ve doğalgaz işlemleri yaparken izlenecek adımlar

Elektrik ve Su Abonelikleri

Yeni bir eve taşındığınızda öncelikle elektrik ve su aboneliklerini yapmanız gerekmektedir. İlgili yerel kuruluşlarla iletişime geçerek gereken belgeleri ve işlemleri tamamlamalısınız. Elektrik aboneliği için kimlik belgesi, tapu veya kira sözleşmesi gibi ev sahipliğinizi doğrulayan belgeler gerekebilir.

Eskişehir’de ise elektrik aboneliğini açtırmanız için gerekli işlemler şu şekilde:

Eskişehir’de elektrik dağıtımını sağlayan Zorlu Enerji’nin resmi internet sitesinden online işlemler kısmından veya çağrı merkezinden kolayca abonelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Online işlemlerin yanı sıra Tepebaşı, Yenibağlar Mahallesi Eti Caddesi üzerinde bulunan Zorlu Enerji hizmet binasına tramvay ve dolmuş ile giderek de şahsen işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Su aboneliğini açtırmak isteyenler ise işlemlerini Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü Yunus Emre Halk Çarşısı içinde bulunan Abone İşleri Merkezine giderek halledebiliyor.

Su aboneliğinde kayıt için istenen belgeler

 Eğer daha önce bu bağımsıza ait abonelik varsa ve abonelik başka kişiye ait ise;

1. Abone olacak şahsın kendisi ve kimliği (Eğer yabancı uyruklu ise yabancı tanıtma belgesi veya geçiçi koruma kimlik belgesi veya göçmen kimliği)
2. Kimlikte yok ise T.C. Kimlik No
3. Adres beyanı
4. DASK (Zorunlu deprem sigortası) 
5. Tapu veya Kiracı ise kira kontratı

Eğer yeni (sıfırdan) abonelik verilecek ise;

1. Kimlikte yok ise T.C. Kimlik No (Eğer yabancı uyruklu ise yabancı tanıtma belgesi veya geçiçi koruma kimlik belgesi veya göçmen kimliği)
2. Adres beyanı
3. Yapı Kullanma izin belgesi aslı
4. EKS kartı 
5. Tapu
6. Kiracı ise kira kontratı
7. DASK (Zorunlu deprem sigortası)

2. Doğalgaz Aboneliği

Eğer yeni evinizde doğalgaz kullanmayı planlıyorsanız, doğalgaz aboneliği işlemlerini de gerçekleştirmelisiniz. Doğalgaz şirketi ile iletişime geçerek gerekli evrakları ve prosedürleri öğrenmeli ve aboneliği tamamlamalısınız.

Eskişehir’de Esgaz Doğal Gaz tarafından yapılan abone işlemlerinde sırasıyla:

Projelendirme işlemi gerçekleştirildiğinde, tapunuz ile e-devlet üzerinden ya da proje onay evrakı (Abone Bilgi Formu) ile birlikte abone merkezlerimizden abonelik sözleşmesi yapılabilir.
 Abonelik sözleşmesini tapu sahibi dışında yapacak kişinin, ilgili adrese ait kendi adına düzenlenmiş ikametgâh veya kira kontratı fotokopisi de eklemesi gerekecektir.
E-devletten yapılan aboneliklerde güvence bedeli ödemesi online olarak yapılabilmektedir.
Daha önce gaz kullanılmış adreslere sözleşme için başvururken; sayaç seri numarası ve adres bilgileri belirtilerek abone merkezlerinden ya da kira kontratı/tapu yüklenerek e-devlet üzerinden abonelik yapılabilir.
Güvence bedeli ödemesi nakit veya online olarak yapılabilmektedir.

Doğalgaz aboneliği işlemleri sonrasında izlenmesi gereken yol

İlk sözleşme işlemlerini gerçekleştirdiğinizde sertifikalı iç tesisat firmasına bilgilendirme yapılarak, tesisat kontrolü ve gaz açımı randevusunun oluşturulmasını istediğinizi belirtiniz.
Firmanız tarafından oluşturulan tesisat kontrolü ve gaz açımı randevu günü sistemde kayıtlı olan iletişim bilginiz üzerinden tarafınıza iletilmektedir.

Daha önce gaz kullanılmış adreslerdeki sözleşme işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra Esgaz tarafından verilen tesisat kontrolü ve gaz açımı randevu günü sistemde kayıtlı olan iletişim bilginiz üzerinden tarafınıza iletilmektedir.

İnternet ve Telefon Abonelikleri:

Günümüzde iletişim ve internet erişimi oldukça önemlidir. Yeni evinizde internet ve telefon aboneliklerinizi belirleyerek ilgili firmalarla iletişime geçmelisiniz. Tarife seçenekleri, hız ve ödeme detayları hakkında bilgi alarak en uygun seçeneği tercih edebilirsiniz.

Televizyon ve Uydu Hizmetleri:

Televizyon izlemeyi tercih ediyorsanız, kablolu veya uydu hizmetlerine de abone olmanız gerekebilir. Yerel veya ulusal televizyon sağlayıcılarını araştırarak, kanal seçenekleri ve ücretlendirme konusunda bilgi almalısınız.
Yeni bir eve taşınırken, abonelik işlemlerini önceden planlamak ve gereken adımları atmak, taşınma sürecinizin daha sorunsuz geçmesine yardımcı olur. İlgili kuruluşlarla erken iletişime geçmek, gereken evrakları toplamak ve abonelik süreçlerini takip etmek, yeni evinizde konforlu bir yaşamın ilk adımları olacaktır.
 
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi