Binlerce insan kuduzdan hayatını kaybediyor: Aşı şart!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Binlerce insan kuduzdan hayatını kaybediyor: Aşı şart!
A
a

Kuduz, insanlar ve hayvanlar için ciddi bir tehdit oluşturan ölümcül bir virüs hastalığıdır. Bu hastalık, enfekte bir hayvanın tırmalaması veya ısırması sonucu insana bulaşabilir. Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, Dünya Kuduz Günü'nde önemli bir uyarıda bulundu.

Sütiş Eskişehir
Kuduz, insanlar ve hayvanlar için ciddi bir tehdit oluşturan ölümcül bir virüs hastalığıdır. Bu hastalık, enfekte bir hayvanın tırmalaması veya ısırması sonucu insana bulaşabilir. Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva, Dünya Kuduz Günü'nde önemli bir uyarıda bulundu.

"​Kuduzdan ölümlerin %99’u enfekte köpekler tarafından ısırılma nedeniyle meydana geliyor"

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva açıklamasında, "Kuduz tüm Dünya’da hala toplum sağlığı için bir tehdit olarak kabul edilmekte ve tedbirler alınmaktadır. Kuduzun %100 öldürücü olması önemini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle toplumun bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmakta, sorunun çözümü için öneriler sunulmaktadır. 

Kuduz, bazı ada ülkeleri hariç tüm dünyada görülen bir çokzoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar) hastalıktan biridir. Her yıl yaklaşık 59.000 kişi kuduz nedeni ile yaşamını kaybetmektedir. Olguların çoğu Asya ve Afrika ülkelerinde görülmekte, kuduz nedeni ile ölümlerin %80’nini kırsal bölgede yaşayanlar, %40’ını da 15 yaştan küçük çocuklar oluşturmaktadır.

Konuya dikkat çekmek için Eylül ayının son haftası Dünya Kuduz Günü olarak kabul edilmiştir. Kuduz Hastalığı birkaç ada ülkesi hariç tüm Dünya ülkelerinde en önemli zoonoz hastalıklardan biri olarak kabul edilmektedir. Kuduz hastalığı Ülkemizde de insan ve hayvan sağlığı açısından önemini korumaktadır.  Hastalık hakkındaki gerçeklerle ilgili gerekli farkındalık yaratılmadan, hastalık bilincini artırmak, kuduz vakalarını önlemek, hayvanları aşılatmak ve insanları kuduzun tehlikeleri konusunda bilinçlendirmek mümkün değildir. Bu yıl Dünya Kuduz Günü’nün teması kuduz hakkında gerçekleri paylaşmak ve yanlış bilgi ve efsanelere dayanarak oluşturulan korkuyu engellemek için “Kuduz: Gerçekler, Korku Yok” olarak belirlenmiştir.

Kuduzdan ölümlerin %99’u enfekte köpekler tarafından ısırılma nedeniyle meydana gelmektedir. İnsan ölümlerine ek olarak her yıl milyonlarca evcil hayvanın yaşamına, bazen hastalık taşıması bazen de hastalığın neden olduğu korku nedeniyle son verilmektedir. Oysa ki mevcut aşıların koruyuculuğu sayesine tüm bu riskler sıfıra indirilebilir. Bununla birlikte Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Tabipler Birliği kuduz hastalığının küresel bir sorun olmasının altında yatan sebepler arasında, hastalığa karşı genel olarak bir bilinçsizliğin ve önleyici tedbirlerin, (özellikle ısırılma vakasından hemen sonra yara bakımı, hastalığa karşı korunma amaçlı yapılan aşılama ve kullanılan immunglobulinlerin yetersizliği vb.) alınmamasının yattığını bildirmektedir.

Kuduzun önlenmesi için;

1-Tek bir merkezden Veteriner Hekimlerin kontrolünde 3 aydan büyük tüm hayvanların aşılanması,
2-Yıl boyunca bilgilendirme çalışmalarının yapılması,
3-Basın ve Yayın organlarında konu ile ilgili “Kamu Spotu” yayınlanması,
4-Aşı kampanyaları düzenlenmesi,
5-Okullarda, Veteriner Hekimler ’in katılımı ile bilgilendirme çalışmaları yapılması,
6-Aşılama ile tamamen önlenebilen bu hastalık için bir farkındalık yaratmak adına mutlak gerekliliktir.
Unutmayalım, halk sağlığını tehdit eden öldürücü kuduz hastalığı tüm hayvanların aşılanması ile önlenebilmektedir." ifadelerine yer verdi. 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi