Anlaşamazlarsa Eskişehir'de o gün büyük greve gidilecek!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Anlaşamazlarsa Eskişehir'de o gün büyük greve gidilecek!
A
a

3 buçuk milyon kamu emekçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada talepler dile getirilerek toplu sözleşmenin kazanımla sonuçlanmasının beklendiği belirtildi. Taleplerin karşılanmaması halinde ise 16 Ağustos’ta iş bırakılacağı ifade edildi.

Sütiş Eskişehir
3 buçuk milyon kamu emekçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri öncesi KESK Eskişehir Şubeler Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada talepler dile getirilerek toplu sözleşmenin kazanımla sonuçlanmasının beklendiği belirtildi. Taleplerin karşılanmaması halinde ise 16 Ağustos’ta iş bırakılacağı ifade edildi.

Milyonların gözü TİS görüşmelerine çevrildi. Görüşmeler öncesi Kesk Eskişehir Şubeler Platformu tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda açıklamayı Tarım Orkam-Sen İl Temsilcisi Osman Emre İnselöz yaptı. İnselöz ilk olarak mücadelelerinin öncelikli hedefinin grevli toplu sözleşmeli gerçek bir TİS masasının kurulması olduğunun altını çizdi.

Öfkemiz sel oldu

Ardından ‘öfkemiz sel oldu, isyanımız çığ gibi büyüdü, büyüyor’ diyen İnselöz: “Bu üçüz kardeşlere dur demenin vakti geldi de geçiyor. Siyasal alanda nasıl bir ittifak yapıyorlarsa yapsınlar ancak ellerini ceplerimizden çeksinler. Zaten artık ceplerimiz de boşaldı, eve ekmek götüremez hale geldik. Kira fiyatları karabasan oldu. Bugün özellikle büyükşehirlerde asgari ücrete kiralık ev bulanlar adeta bayram eder hale geldi. Ortalama maaş alan bir kamu emekçisi maaşının %70’ini kiraya ayırmak zorunda kalıyor. Gıda fiyatları aldı başını gidiyor. Sadece son bir ayda temel gıda maddelerine %30’un üzerinde zam yapıldı. İğneden ipliğe her şeye yansıyan akaryakıta yapılan zamları takip edemez hale geldik. Akaryakıta sadece son bir ayda %60’ın üzerinde zam yapıldı, bu akşam yeni bir zammın olup olmayacağını yaşayarak göreceğiz! Bir yandan kavurucu sıcaklar bir yandan zam furyası altında nefes almaya çalışıyoruz” dedi.

Gerçek bir refah payı istiyoruz

Taleplerini dile getiren İnselöz, “Artan hayat pahalılığı karşısında bugün hiçbir karşılığı kalmayan eş yardımının 3.310 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz.  Bir bebeğin üç günlük bez, mama ihtiyacını bile karşılamaktan uzak çocuk yardımının her çocuk için 2.220 TL’ye çıkarılmasını istiyoruz. Konutu olmayan kamu emekçilerine büyükşehirlerde 7.500 TL, diğer şehirlerde 5.000 TL Kira Yardımı verilmesini istiyoruz. Bu rakamları belirlediğimiz esnada Merkez Bankasının yılsonu enflasyon tahmini %22 idi. Üzerinden bir hafta geçmeden Merkez Bankası tahminini %58 olarak güncelledi. Dolaysıyla bırakalım talebin fazla olmasını asgari bir talep olduğu Merkez Bankasının sürekli düşük kalan tahminiyle de doğrulanmıştır. Buradan hareketle maaşlarımızın 2024 yılı ocak ayından itibaren her üç ayda bir yoksulluk sınırındaki artış oranına göre güncellenmesini istiyoruz. TÜİK rakamlarını esas alan refah payı aldatmacası değil, gerçek bir refah payı, büyümeden pay istiyoruz. Bunun için her üç ayda bir açıklanan çeyrek büyüme oranlarının maaşlarımıza yansıtılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

16 Ağustos’ta greve gideceğiz

Taleplerinin yerine gelmemesi halinde 16 Ağustos tarihinde iş bırakacaklarını dile getiren İnselöz, “TİS görüşmelerinde olduğu gibi bir kez daha TÜİK verileri esas alınarak sadece birkaç başlıkta önümüze bir teklif gelirse KESK olarak kabul etmeyeceğimizi ve 16 Ağustos 2023 Çarşamba günü üretimden gelen gücümüzü kullanarak iş bırakacağımızı buradan ilan ediyoruz. Masada ittifak halinde olan iki konfederasyona ve bunların dışında kalan kamuda örgütlü tüm konfederasyonlara buradan çağrıda bulunuyoruz; talepleriniz ve söylemlerinizde asgari düzeyde bir samimiyet varsa gelin emekten, emekçilerden, emeklilerden yana birlikte tavır koyalım ve en demokratik hakkımızı kullanarak genel greve gidelim. İnanıyoruz ki, böylesi ortak bir tavır ve eylem karşısında iktidar 24 saat geçmeden teklifini revize etmek ve taleplerimizi karşılamak durumunda kalacaktır” dedi.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
MERT 10 Ağustos 2023 16:42

HER SÖZLEŞMEDE REFAH PAYI ALIYORSUNUZ REFAH İÇİNDE YAŞIYORSUNUZ BİR KALMIŞ REFAH PAYI İSTİYORSUNUZ AYIP ÇOK AYIP

1 1 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi