1 gram altı altınlar tarihe karışıyor: Altın sahipleri ne yapacak?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç 1 gram altı altınlar tarihe karışıyor: Altın sahipleri ne yapacak?
A
a

Hazine ve Maliye Bakanlığının genelgesiyle 1 gram altı altınların üretimi sona erdi. Altın rafinerileri bundan sonra en az bir, en fazla 100 gramlık altın üretebilecek. Peki elinde yarım gram altını olanlar ne yapacak?

Sütiş Eskişehir
Hazine ve Maliye Bakanlığının genelgesiyle 1 gram altı altınların üretimi sona erdi.  Altın rafinerileri bundan sonra en az bir, en fazla 100 gramlık altın üretebilecek. Peki elinde yarım gram altını olanlar ne yapacak? 

Bakanlığın sitesinde Rafineriler Tarafından Üretilecek Basılı Kıymetli Madenlere İlişkin Genelgede Değişiklik Yapılmasına Dair Genelge yayımlandı.

0,5 ve 0,25 gram altın üretilmeyecek

Buna göre, basılı kıymetli madenler yalnızca dikdörtgensel şekilde üretilebilecek. Basılı altınlar asgari 1 gram, azami 100 gram, gümüşler asgari 50 gram, azami 500 gram, platin ve paladyumlar asgari 2,5 gram, azami 250 gram ağırlığında üretilebilecek. Daha önceki düzenlemede, basılı altınların asgari üretim sınırı "0,5" gram olarak belirlenmişti.

Üretimin durmasıyla piyasada 1 gram altı altın bulmak zorlaşacak. Öte yandan genelge öncesinde elinde 0,5 gram ve 0,25 gram altını olanlar ise istedikleri takdirde altınlarını bozdurabilecek.
 
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi