(Özel) 1936 Yılından Bugüne Kadar Aynı Dükkanda Boza Üretimi Yapıyorlar

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç (Özel) 1936 Yılından Bugüne Kadar Aynı Dükkanda Boza Üretimi Yapıyorlar
A
a

1936 Yılında Bugüne Aynı Dükkanda Boza Üretimi Yapıyorlar

Sütiş Eskişehir
Bilecik’te 88 yıldır değişmeyen lezzetiyle kış aylarının vazgeçilmez içeceği bozanın üretimine, soğuklarla birlikte bu yıl da başlandı.
Özellikle kış aylarında daha çok tüketilen, kuşaklardır ilçede usta aşçılarca titizlikle hazırlanan, geçtiğimiz yıllarda Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescillenen helva ve tescili henüz alınamayan boza, ilçede yaşayan göçmen bir aile tarafından yıllardır üretiliyor. İshak Soydan’ın 1913 yılında Yugoslavya’dan Pazaryeri’ne göç ettiğini ve çok zor şartlarda 1936’da ilçede 90 metrekare bir dükkan kiralayarak başladığı helva ve boza üretimi 88 yıldır aynı yerde, aynı lezzetle devam ediyor.
Pazaryeri ilçesinde 4 kuşak olarak dedesinin kurduğu dükkanda boza, helva ve dondurma üretimi gerçekleştiren İsmail Soydan kış aylarında 88 yıldız aynı lezzetle ürettikleri bozayı Bilecik, Bursa, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kütahya başta olmak üzere birçok ilde müşterilerine ulaştırıyor.
Düzce’den Pazaryeri ilçesine boza içmeye gelen Servet Gökmen de bozasını çok beğendiğini belirterek herkese tavsiye etti.
Kaynak : Bilecik Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi