"Milyonluk bütçeleri inceleyin"

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç "Milyonluk bütçeleri inceleyin"
A
a

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan ES TV’de yayınlanan Hayat Akarken programında Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilal Köver’in konuğu oldu. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi çarpıcı açıklamalarda bulunan Alkan, “Okul aile birliklerinin bütçelerini incelesinler!" vurgusunu yaptı

Sütiş Eskişehir

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan ES TV’de yayınlanan Hayat Akarken programında Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilal Köver’in konuğu oldu. Yeni eğitim öğretim yılı öncesi çarpıcı açıklamalarda bulunan Alkan, “Okul aile birliklerinin bütçelerini incelesinler! Milyon liraları geçen okul aile birlikleri bütçeleri var” diyerek İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’a çağrıda bulundu. Faik Alkan, Türkiye’de eğitimde fırsat eşitliğinin kalmadığını dile getirdi. İktidarın kamusal eğitime sahip çıkmadığını ifade eden Alkan, “Bizim kentimiz öyle alelade, sıradan bir kent değil. Türkiye ortalamasında eğitime en çok para harcayan ilk 5 kent içerisindeyiz neredeyse. Dolayısıyla beyler kamusal eğitime sahip çıkmadığı gibi kamu okullarına 20’şerli 30’arlı 1000’erli bağışta bulundular. Bunun anlamı nedir? Ülkede fırsat eşitliği yoktur” dedi.

İKTİDAR VELİLERE RIZA GÖSTERTTİ

Eğitimin anayasaya göre parasız ve kamusal olması gerektiğinin altını çizen Alkan, “İktidar şunu çok iyi yapmıştır: Kamu okullarındaki velilere rıza gösterttirmiştir. Demiştir ki; ‘Buraya güvenlikçi mi istiyorsun? Güvenlikçi koyalım ama parasını sen vereceksin. Okula yardımcı hizmetli mi lazım? Tamam bulun, okul aile birlikleri üzerinden yapın ama parasını veliler verecek.’ Dolayısıyla bu tablo ekonomik koşullarda ne kadar sağlıklı sürdürülebilir göreceğiz” ifadelerini kullandı. 

SABUN VAR HİZMETLİ YOK

Eğitim-Sen Şube Başkanı Alkan, gündemdeki pandeminin alt varyantlarının okul açıldığında yeni bir salgına dönüşebileceğini de belirtti. Okullarda meydana gelecek olası bir salgında Eskişehir’i kötü sonuçların beklediğini söyleyen Alkan, “Okullar açıldığında, bir salgın başladığında net olarak söylüyorum, okullarımızın yüzde 60’ına yakınında hizmetli yok. Pandeminin ilk çıktığı günlerden farklı olan nedir? O zaman sabun yok diyorduk, şimdi sabun var ama hizmetli yok” diye konuştu. 

ÖNEMLİ GÖREV DÜŞÜYOR

Eğitime bütçeden ayrılan payın son 10 yılda sürekli azaldığını ve yükün velilere yıkıldığını vurgulayan Alkan, kamu okullarına sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Bu noktada velilere de önemli görevler düştüğünü belirten Faik Alkan şunları söyledi:  “Velilere de birkaç söz söylemek istiyorum. Şu anda özel okullara gücü yetmeyen veliler, kamu okullarına yöneldiler. Ama ne yapıyorlar? Bu sefer parayla öğretmen tercihi, sınıf tercihi, okul tercihi yapıyorlar.”  

VERENLER VAR

Alkan ES TV ekranlarından İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’a çağrıda bulunarak, ”Okul aile birliklerinin bütçelerini incelesinler. Milyon liraları geçen okul aile birlikleri bütçeleri var şu anda! Önceden öğrencilerden tebeşir parası toplamakta imtina eden, sakınan okul müdürleri şu anda çok rahat 30 bin lira, 25 bin lira, 20 bin lira rakamlarını rahatlıkla telaffuz ediyorlar. Üzülerek söylüyorum, bunu veren veliler var” ifadelerini kullandı. 


 

Kaynak : Hilal Köver
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi