‘Aday olmayacak’ haberi doğru değil!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç ‘Aday olmayacak’ haberi doğru değil!
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in aday gösterilmeyeceği ile ilgili çıkan haberler hakkında konuştu. Çakırözer, “Aday yapmama gibi bir şeyin söz konusu bile olmadığını Sayın Genel Başkan ifade etti bana. Bu haber asla doğru değil” dedi. 

Sütiş Eskişehir
CHP Milletvekili Utku Çakırözer, yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in aday gösterilmeyeceği ile ilgili çıkan haberler hakkında konuştu. Çakırözer, “Aday yapmama gibi bir şeyin söz konusu bile olmadığını Sayın Genel Başkan ifade etti bana. Bu haber asla doğru değil” dedi. 

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, ES TV’de yayınlanan Hayat Akarken programında Anadolu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hilal Köver’in sorularını yanıtladı. Gazeteci Fatih Altaylı’nın Büyükerşen’in yerel seçimlerde aday gösterilmeyeceği iddiasını değerlendiren Çakırözer, “Sayın Yılmaz Büyükerşen, sadece Eskişehir’e değil Türkiye’ye yarım asırdan fazladır hizmet veren, kendisini Eskişehir’e vakfeden bir isim. Eskişehir’in çehresini değiştiren bir isim. Yerel seçimler yaklaşıyor. Bazen asılsız haberler çıkıyor. Fatih Altaylı, Genel Başkanı’nın Sayın Yılmaz Büyükerşen’i aday göstermeyeceğini öne sürmüştü. Bu doğru değil, doğru olmayan bir haber. Bence Eskişehir’de de Sayın Genel Başkan’ın geçmiş demeçlerini hatırlarsanız, ‘Türkiye’de bir çölde vaha gibi Eskişehir. Bunu yaratan kişi de Yılmaz Büyükerşen’dir’ diye defalarca söyledi. Benim de görüşmelerimde aynı şeyi söyledi.  Aday yapmama gibi bir şeyin söz konusu bile olmadığını Sayın Genel Başkan ifade etti bana. Bu haber asla doğru değil. Büyükerşen’in adaylığı konusunda bu önce kendisinin bileceği bir konu. Biz Eskişehir’de, Eskişehirliler, 5 dönemdir kendisine güveniyor. Aday olması halinde ben inanıyorum ki bir daha verecektir. Bence başarılı olan başkanların devam etmesi doğru olur diye düşünüyorum. Burada bir süreç var. Adaylık meselesi biraz daha bireylerin kendi kararı” ifadelerini kullandı.  

SORUNLAR ÇÖZÜLMÜYOR

“Eskişehir’in sorunlarının çözümünde sadece Büyükerşen, Kurt, Ataç’a bakmamak lazım” diyen Çakırözer, “En basitinden milli maç yapıldı. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Şu şehirde Eskişehirliler maça gidemediler. Bizim stadımızın adı Atatürk Stadı ama biz stadımıza Atatürk adını koyduramıyoruz. Neden? Bu iktidarın Atatürk düşmanlığı nedeniyle stada Atatürk ismi konmuyor. Yolların halini görüyorsunuz. Bir çevre yolumuz yok. Çıkın sabah, orada yarım saat 40 dakika bekliyorsunuz. Bunları görmezden gelen bir anlayış var. Çevre yolu sorunumuz yok diyen iktidar vekilleri var bu şehirde. Şehrin birikmiş sorunlarının hiçbiri çözülmüyor. Onlarcasını sayabilirim. Türkiye’nin sorunlarında olduğu gibi Eskişehir’in sorunlarında da merkezi idarenin Eskişehir’i yok sayan, Eskişehir’i üvey evlat gören anlayışı maalesef 1 milyon Eskişehirliyi büyük sıkıntılarla karşı karşıya bırakıyor. Ama bu sıkıntılar, bu sorunlar karşısında biz duracak mıyız? Hayır. Mecliste memurun, işçinin, emeklinin sesi olacağız. Eskişehirlilerin taleplerini biz dile getiren olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

İŞ BİRLİĞİ OLMAMASININ SORUMLUSU İKTİDAR VEKİLLERİ

Eskişehir’deki diğer vekillerle iletişimlerine değinen Çakırözer, “Hepsini aradım tebrik ettim, karşılaştığımızda konuşuyoruz vesaire. Ama iş birliği noktasında iktidar partisi bir önceki dönem de öyleydi, şimdi nasıl olacağını göreceğiz ama asla gelin birlikte çözelim noktasına gelmiyorlar. Biz Jale hanımla tam tersi, mesela bir önceki dönemde Eskişehirspor için Nabi Hoca’yı, Emine hanımı biz davet etmiştik, Spor Bakanına gidilmesini sağlamıştık. Ama o dönemde hiç ortak, şunu da beraber yapalım demediler. Ben görüyorum şimdi iktidar vekillerinin demeçlerinde şehrin eksikliği iş birliği olmaması vesaire. Bunun en büyük sorumlusu iktidar kanadı. Sadece milletvekilleri arasındaki diyalogsuzluktan bahsetmiyorum. Aynı zamanda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, diğer birimler Eskişehir’de iş yaparken belediyelere danışmıyorlar. Eskişehir’in bir çok sıkıntısında ‘ben yaparım olur biter’ anlayışı var. Biz hazırız, seve seve. Ama iktidar tarafı hep şunu düşünüyor; ben acaba Eskişehir’de şunu kazanabilecek, karşılığında bir şey olursa bir şey gelmeli. Oysa Eskişehir için bir araya gelmek lazım. Bunu bugüne kadar yapmadılar. Biz her zaman yapıyoruz. Nebi bey ile de mecliste oturup konuşuyoruz, telefonda da konuşuyoruz. Tabii talihsiz demeçleri oldu, Büyükerşen’e haksız bir şekilde eleştiren, sadece sayın Büyükerşen’i değil sadece Cumhuriyet Halk Partilileri değil tüm Eskişehirlileri üzen demeçleri oldu. Ama Eskişehir’in sorunları olduğunda biz herkesle konuşuruz. Burada samimiyet ve gerçekten devlet mekanizmasının Eskişehir’de işlemesi lazım. Eskişehir’de Cumhuriyet Halk Partili belediyeler var, o zaman buraya yatırım yapma, bu anlayışlar doğru değildir. Bundan kurtulmak lazım. Diğer şehirlere yapılan yatırımlar Eskişehir’e yapılmıyor. Bunun da sorumlusu AK Parti iktidarı ve şehirde AK Parti’yi temsil eden yetkililerdir” ifadelerini kullandı. 

ALAMADIĞIMIZ BELEDİYELERİ ALACAĞIZ

CHP İl Kongresi hakkında konuşan Çakırözer, “Çok sayıda toplantı yapılıyor Eskişehir’de.  Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, kıymetli 2 belediye başkanımız hatta 12 kırsal ilçe ve 2 merkezdeki ilçe başkanlarının, İl Başkanı’na yaptığımız toplantılar, belediye başkanlarının kendi aralarında yatığı toplantılar… Çok fazla toplantı yapıldı. Bu toplantılarda aslında ana nokta şu az önce size anlattığım. Eskişehir’de ve Türkiye’de halkımızın beklentileri. Bu beklentilerin karşılanması noktasında CHP’ye düşen büyük bir sorumluluk var. Uzlaşarak tek bir yönetim listeyle mi gidilebilir, rekabet ne olsun değişik fikirler var. Hocamızın 5 kez yaptığı başarıyı yine yenileyerek ve yenilerini katarak başarı elde etmemiz lazım. Bu başarıyı elde ederken de il örgütümüz son derece önemli. Bizim lokomotifimiz. Bu lokomotifin ne kadar güçlü olması önemli. Toplantılarda ama tek liste ama adaylı olur yarışlar ama sonunda biz Eskişehir’de omuz omuza çıkmalıyız. Burada isimler önemli değil. Atatürk’ün bize gösterdiği doğrultuda Cumhuriyet’i medeniyet seviyesine ulaştırmak var. Bu hepimizin omuzlarında. Bu sorumlulukla kurultay sürecini sonuçlandıracağız. Eskişehir’de alamadığımız belediyeleri alacağız. Bu beceriksiz AKP yönetiminden onlarda kurtulsun” dedi. 

YEREL SEÇİMDE DERS VERİN

Çakırözer, sözlerini şöyle noktaladı: “Son seçimlerde CHP’ye gösterdikleri teveccüh için Eskişehirli vatandaşlara teşekkür ederim. Milletvekili sayısı düşen Eskişehir’de bir milletvekili artırdık. Muhalefette olan partinin 4 milletvekili var. İktidarda olan partinin vekil sayısını gördünüz. 7 bin 500 TL ile ayın sonunu getirmeye çalışan emeklinin sözü olmaya devam edeceğiz. Büyük baskılar altında yine de cumhuriyet değerlerini korumaya çalışan memurun, zorla bağış alınan 10 bin TL kırtasiye masrafını nasıl ödeyeceğim diye düşünen velilerin onların evlatlarının temsilcisi olmaya devam edeceğiz. Esnafımız, sanayicilerimiz seslerini çıkaramıyorlar ama onlar da biliyorlar ki onlar da önlerini göremiyor. Kuşkuları olmasın ama onlardan da bir beklentimiz var. Eskişehir’i yok sayan görmezden gelen, Eskişehir’in acil ihtiyaçlarına gözünü kapayan bu iktidara da gereken dersi yerel seçimde sonrasında erken seçimde vermesini bekliyoruz. Biz her türlü özveriyi göstereceğiz hiç şüpheleri olmasın. Eskişehir’e hizmet bizim önceliğimizdir ve böyle olmaya devam edecektir.”
 
Kaynak : Hilal Köver
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi