alexa
Fast Express tepe banner kampanya

İzleyenler ayakta alkışladı

Videoyu Aç İzleyenler ayakta alkışladı
A
a

'Belarus Kültür Günleri' kapsamında, Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde 'Belarus Devlet Dans Topluluğu' konser verdi.

Programa; Vali Azmi Çelik ve eşi Emel Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr A. Yatsko, Muharip Hava Kuvveti Komutan Yardımcısı Hv. Korg. İsmail Güneykaya, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Vali Yardımcıları, kamu kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

İki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başlayan programda bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, önümüzdeki yıl bağımsızlığının 25. yılını kutlayacak olan Belarus Cumhuriyeti’ni ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu dile getirdi. İki ülke arasında yaşanan kültürel faaliyetlerin önemine dikkat çeken Bakan Yardımcısı Yayman, "Siyasi ve ekonomik alanlarda sağladığımız iyi ilişkileri kültür alanında da sağlamak istiyoruz. Bu yüzden iki ülke Kültür Bakanlıklarının arasında yaptığı anlaşmalar var" dedi.
"Türkiye’de Belarus Kültür Günleri, ülkelerimizin kültürel hayatında önemli yer alan bir etkinliktir" diyen Belarus Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı Aleksandr A. Yatsko da iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerine değindi. Bakan Yardımcısı Yatsko, "İşbirliğimizin devam ettiği süre içinde kültür alanındaki ikili temasların yapılması için gerekli şartlar sağlanmıştır. Yıllar içinde bu gelenekler güçleniyor, yeni içeriği katarak kültür projelere dönüşüyor. Belarus ile Türk halkı, eşsiz tarihi tecrübe ve zengin kültürel geleneklerine sahiptir. Ulusal miraslarımızı tanıyarak karşılıklı olarak kültürümüzü de zenginleştirmekteyiz. Eskişehir gibi zengin bir tarihe sahip olan bir kentte konser vermek bizim için çok heyecan verici ve önemlidir" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından "Belarus Devlet Dans Topluluğu" gösterisini sundu Beğeniyle izlenen gösterinin sonunda, sanatçılar ayakta alkışlandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat