alexa
Eskişehirspor'a destek ol, SMS gönder

Eskişehir'de festival coşkusu sürüyor

Videoyu Aç Eskişehir'de festival coşkusu sürüyor
A
a

Tarihi Odunpazarı Bölgesi, Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen iki uluslararası festivale ev sahipliği yapıyor. 

Odunpazarı Belediyesi tarafından “The Voice Of The Wood- Ahşabın Sesi” sloganı ile düzenlenen 3’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, Odunpazarı Meydanı’nda devam ediyor. Bir taraftan 3’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali kapsamında sanatçılar ahşaba şekil verirken, diğer taraftan da Kurşunlu Külliyesi Sıcak Cam Atölyesinde “Camın Büyüsü” sloganı ile gerçekleşen 5’inci Odunpazarı Uluslararası Cam Festivali’nde sanatçılar cama şekil veriyor. Her iki festivalin gerçekleştiği alanı gezen Başkan Kurt, sanatçılardan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Eskişehir uluslararası ahşap heykel festivali

Eserler şekillenmeye başladı
Agnieszka Podczarska (Polonya), Robert Bucek (Çek Cumhuriyeti), Edi Sanna (İtalya), Li Chao (Çin), Ali Trak, Aylin Taslak, Azra Alper, Burcu Erden, Cansu Güvenkaya, Dilek Güney, Gamze Küçük, İris Ergül, Murat Özver, Oğuz Güdek, Uğur Savaş’ın sanatçı olarak katıldığı 3’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde, sanatçıların yaptığı eserler şekillenmeye başladı. Vatandaşların festival alanına yoğun ilgisi devam etti. Odunpazarı Meydanına kurulan çadırlar içinde çalışmalarını sürdüren sanatçıları izleyen vatandaşlar, diğer taraftan da festival alanındaki stantlardan alışveriş yaptı.

Janecky vatandaşlardan tam not aldı
‘Camın Büyüsü’ sloganı ile düzenlenen 5’inci Odunpazarı Uluslararası Cam Festivali birinci günü geride bıraktı. Joe Cariati, Martin Janecky, Janusz Pozniak, Ufuk Akbey, Şekip Oğuz, Sevgi Taner, Ömür Duruerk, Mustafa Ağatekin, Metin Erkan Kafkas, İzzettin Baki, İsmail Özsolak, İbrahim Erdoğan, Hale Feriha Hendekçi, Gültekin Çizgen, Fatma Çiftçi, Fatih Duruerk, Erol Eti, Ergün Arda, Emir Özkaya, Ekrem Kula, Egemen Kemal Vuruşan, Ecem Yılmaz, Ecem Küpeli, Dilek Altıntaş, Cenan Ayanusta, Birnur Derya, Anna Bakumova, Kaan Çil ve Cam Ocağı Vakfı sanatçılarının katıldığı 5’inci Odunpazarı Uluslararası Cam Festivali’nin birinci gününde Martin Janecky, cam meraklıları ile bir araya geldi. Gün boyunca cama şekil veren Janecky, vatandaşlardan tam not aldı.

Başkan Kurt festival alanını gezdi
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, festival alanını gezerek sanatçıların çalışmalarını inceledi. Başkan Kurt, ilk önce Kurşun Külliyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde çalışma yapan Martin Janecky’i ziyaret etti. Janecky ve beraber çalışma yaptığı cam sanatçıları ile bir süre sohbet eden Başkan Kurt, ardından da 3’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali çalışmalarının yapıldığı Odunpazarı Meydanı’nda gitti. Stantlardaki ahşap ustalarını ziyaret eden Başkan Kurt, ahşap ustaları ve vatandaşlarla sohbet etti. Ardından festivale katılan sanatçıların çalışma yaptığı çadıra giden Başkan Kurt, sanatçıların çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Öğrencilerden yoğun ilgi
Odunpazarı Belediyesi’nin düzenlediği her iki festivale de yerli turistler ile Eskişehirli sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri Eskişehir’e gelerek festival alanını gezdi. Cama ve ahşaba şekil veren sanatçılardan bilgi alan güzel sanatlar fakültesi öğrencileri çalışmaları ilgiyle takip etti. Emek Oyuncakevi ve
Özel 2 Eylül Temel Lisesi öğrencileri de festival alanını ziyaret etti. Festival alanını gezen öğrenciler, cama ve ahşaba nasıl şekil verildiğini öğrendi.
3’üncü Uluslararası Ahşap Heykel Festivali boyunca sanatçıların yaptığı eserler ise 9 Ekim 2017 Pazartesi Günü Ahşap Eserler Müzesi’nde sergilenecek.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat