Miraç Kandilinde Okunacak Dualar Neler? Hangi İbadetler Yapılır? İşte Miraç Kandili İbadetleri ve Duaları

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Miraç Kandilinde Okunacak Dualar Neler? Hangi İbadetler Yapılır? İşte Miraç Kandili İbadetleri ve Duaları
A
a

Miraç Kandili, Müslümanlar için büyük bir manevi öneme sahip olan özel bir gecedir. Bu kutsal gece öncesinde yapılacak ibadetler ve okunacak dualar, Müslümanlar arasında heyecanla beklenmekte. Receb ayının 27. gecesinde idrak edilen Miraç Kandili, Yüce Allah'ın affına nail olmayı arzulayan Müslümanlar için dua ve ibadetlerle dolu bir zaman dilimi sunar. Miraç kelime anlamı itib

Sütiş Eskişehir
Kazım Kurt Seçim 2024 DT haber içi
Miraç Kandili'nde gerçekleştirilecek ibadetler, Müslümanların büyük bir titizlikle üzerinde durduğu bir konu. Bu kutsal gecede duaların yanı sıra tevbe ve istiğfar da önemli bir yer tutuyor. Miraç gecesini kutsal kabul eden Müslümanlar, çeşitli ibadetlerle bu geceyi değerlendirecekler. Diyanet'in bilgilerine göre de, Miraç gecesi ibadetlerini gerçekleştirmek isteyenler için önerilen bazı önemli adımlar bulunuyor. Bunlar arasında Kur'an-ı Kerim okumak, namaz kılmak, zikirlerde bulunmak, evrad ve ezkarı hatırlamak gibi ibadetler yer alıyor. Bu özel gecede yapılan ibadetler, kişilerin manevi bir derinlik ve huzur elde etmelerine katkı sağlayabilir. Bu yazımızda Miraç Kandili'nde yapılacak ibadetler ve okunacak duaları sizler için yazdık. İşte Miraç Kandilinde yapılacak ibadetler ve fazileti yüksek dualar...

Miraç Kandili Ne Zaman? İşte 2024 Miraç Kandili Tarihi

Miraç Kandili bu yıl 6 Şubat Salı günü idrak edilecek. Recep ayının 26'ıncı gecesi olarak da bilinen Miraç Kandilinin dinimizde çok özel bir yeri vardır. Beş vakit Namaz, Miraç Kandili gecesi farz kılınmıştır.

Miraç Nedir? Neden Önemlidir?

Miraç kelimesi Arapça kökenli bir terimdir ve İslam geleneğinde, peygamber Hz. Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükselmesi olarak anılan olayı ifade eder. Miraç, İslam mitolojisi ve hadislerinde detaylı bir şekilde anlatılan bir gecedir.

Hz. Muhammed'in Miraç Gecesi, İslam inancına göre Receb ayının 27. gecesine denk gelir. Bu gece, Cebrail (Cebrail) melek tarafından Hz. Muhammed'in Mekke'den Kudüs'e, oradan da semaya çıkarılması ve Allah'ın huzuruna yükseltilmesi olayını içerir. Mirac, peygamberin fiziksel ve manevi bir yolculuğunu ifade eder, bu yolculuk sırasında çeşitli semboller ve manevi deneyimler yaşandığına inanılır.

Miraç, İslam'ın önemli olaylarından biri olarak kabul edilir ve Müslümanlar tarafından büyük bir önemle anılır. Bu gece, dualar, ibadetler ve özel anma etkinlikleriyle geçirilir.

Miraç Kandilinde Yapılması Önerilen İbadetler Ve Dualar Nelerdir?

Miraç Kandili'nde gerçekleştirilecek ibadetler, manevi bir atmosferde derinleşmeyi hedefler. İşte Miraç Kandili'nde yapılması önerilen ibadetler ve dualar:

 • Kur'an-ı Kerim okunmalı, bu okumalar toplu şekilde dinlenmeli ve uygun mekanlarda Kur'an ziyafetleri düzenlenmelidir. Bu, Allah'ın kelamına olan sevgi ve bağlılığı güçlendirmek adına bir fırsattır.

 • Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selam getirilmeli, O'nun şefaatini umarak ve O'nun ümmeti olma şuurunu canlı tutarak bu özel geceyi değerlendirmelidir.

 • Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa bu geceye özel olarak nakledilen namazlar da ayrıca ihmal edilmemelidir. Bu gece, ibadet ve ihsan şuuruyla dolu bir şekilde geçirilmelidir.

 • Tefekkürde bulunulmalı, hayati meseleler üzerinde derin düşüncelere dalarak "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular üzerinde düşünülmelidir.

 • Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; şimdi ve gelecek için plan ve program çizilmelidir.

 • Günahlara samimi bir şekilde tevbe ve istiğfar edilmeli; bu geceyi son bir fırsat olarak değerlendirerek nedamet ve inabede bulunulmalıdır.

 • Bol bol zikir, evrad ve ezkarda bulunulmalı; bu, kalbin Allah'a yönelmesine ve manevi bir huzur bulmaya yardımcı olacaktır.

 • Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibat kurularak rızaları alınmalıdır.

 • Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir.

 • Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine dua etmeli, üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalıdır.

 • Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilmeli; sevgi, şefkat, hürmet, hediyeler ve sadakalarla mutlu edilmelidir.

 • Miraç gecesi ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan bireysel veya toplu şekilde okunmalıdır.

 • Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va'z ve nasihatler dinlenmelidir.

 • Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalıdır.

 • Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Allah'a niyazda bulunulmalıdır.

 • Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakat yerine getirilmelidir.

 • Hayattaki manevi büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat gidilerek veya telefon, faks ya da e-mail aracılığıyla tebrik edilmeli; duaları istenmelidir.
 • ​Zira Cenâb-ı Hak şöyle buyurmuştur: “Allah yolunda infâk edin! Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de ihsanda bulunun. Zira Allah, muhsinleri (iyilikte bulunan, işini güzel yapan ve ihsan şuuru ile yaşayanları) sever.” (el-Bakara, 195)
 • Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- zengin-fakir her mü’mini infâka teşvik eder; bir hurmadan başka bir şeyi olmayan için; “Yarım hurmayla da olsa cehennem ateşinden korunun, onu da bulamazsanız güzel ve hoş bir söz ile korunun.” buyururdu. (Buhârî, Edeb, 34)

Miraç Kandili Duası Okunuşu

Miraç Kandili duasının okunuşu şöyledir;

"Allâhümme innî es’elüke min hayri mâ seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve neûzü bike min şerri mesteâze minhü nebiyyüke Muhammedün sallallahu aleyhi ve sellem. Ve ente’l–müsteân, ve aleyke’l–belâğ, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billâh"

Miraç Kandili Duası Anlamı

Anlamı: "Allahım! Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in senden dilediği hayırları ben de dilerim. Peygamber’in Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in sana sığındığı şerlerden biz de sana sığınırız. Yardım ancak senden beklenir. İnsanı dünya ve âhirette muradına ulaştıracak sensin. Günahtan kaçacak güç, ibadet edecek kuvvet ancak Allah’ın yardımıyla kazanılabilir."

Miraç Kandili Duası Dinle

Miraç Kandili Duası Nasıl Yapılmalı?

Ey Bizleri varlığa erdiren, var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran, güzeller güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun.

Kainatın iftihar tablosu peygamber efendimize sonsuz salat ü selam olsun.

Gufranla ufkumuzda tüllenen şu mübarek berat ve gufran gecesinde bir kere daha dergah-ı ilahînin önünde el açıp yalvarıyoruz:

Bize verdiğin isteme duygusu ve istenenleri vereceğin inancıyla rahmetinin vüs'ati genişliğindeki kapına dayanıyor, şu mübarek berat gecesinde bir kere daha halimizi arz etmek istiyoruz. Halimiz Sana ayan, söyleyeceklerimiz bildiklerinin bir kısmını beyan. Beklediğimiz asırlardan beri bizi kıvrım kıvrım kıvrandıran dertlerimize derman.. icabet buyur ey Rahîm ü Rahman!

Senin dualara icabet etme mecburiyetin yoktur; ama bizim ona ihtiyacımız hissettiklerimizden de çoktur. Bütün dileklerimizi kabul buyur ve bunları kabulünü vicdanlarımıza duyur; aç ve yalnızlıkla tir tir titreyen kalblerimizi iman ve itminanla doyur.

Ciddi bir yol almış sayılmasak da yıllar var hep yollardayız. Ufkumuz gam ve kederle tülleniyor. Önümüzdeki engebeler beşer takatini aşkın görünüyor. Ümmet-i Muhammed (aleyhissalatü ve't-teslîmat) perişan, derbeder ve ızdırap içinde, müslümanlık gelenek ve göreneklerin darlığına mahkum, ibadet ü taat kültür televvünlü, duygular, düşünceler fantezilere emanet, mücadelelerin esası da çıkarlar, menfaatler, ırkî mülahazalara dayalı. Sen bizlere çıkar yol lutfeyle ya rabbi!

Önümüzdeki şu upuzun hayat yolculuğunda, bizi kendi idrak ve ihsaslarımızın darlığıyla başbaşa bırakma; akıllarımızı inhiraf ve sürçmelerden, nefislerimizi cismanîliğin baskılarından, gönüllerimizi de heva ve heveslerin öldürücü oklarından sıyanet eyle. Kapının kullarını; ilimde kibir u gururdan, ibadette riya ve gafletten ve duygularına renk attıran ülfetten koru. Senin yolunda yürüyor gibi görünüp Senden uzaklaşmak, gurbet atmosferinde içiçe firkat yaşamak, hep rızadan söz edip gazap arkasından koşmak ne acıdır! Sen bizi kazanç yolu sanılan bu tür haybet vadilerinde ömür tüketmekten muhafaza buyur ya Rabbi.

Şu mübarek gece hürmetine Bizleri bağışla, öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir alemde yaşıyoruz ki, önümüzde tuzak, arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis, şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bu güne kadar elli defa çatlamış, kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor, kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz ya Rabbi!

Bir süre ayrı düştükten sonra dönüp Sana gelenleri kovmayacağını vadediyorsun. Sana yönelenlere hep “Gelin, gelin” diyorsun. Ey Rab! Böyle emekleye emekleye sürünmeyi de gelme kabul edeceksen, müsaade buyur “Biz de geldik” diyelim. Geldik ve Sana, yolların amansızlığını, nefis, şeytan ve hevanın imansızlığını, bizim de dermansızlığımızı şikayet ediyoruz. Bilhassa, her zaman hatalara açık duran, masiyetlere meyyal bulunan ve ululuğuna karşı hep saygısız davranan, serkeş nefsimizi Sana şikayet ediyoruz. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza buyur ya rabbi!

Bizleri büyük-küçük hatalardan, günahlardan ve emirlerine karşı isyan kokan tavır ve davranışlardan arındır.. ya Rabbi lisanlarımızı yalandan, gıybetten, Senin sevmediğin, hoşnut olmadığın bütün kirli sözlerden temizle. Kalblerimizi gösterişten ve iki yüzlülükten muhafaza buyur ya Rabbi!

Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle. Niyetlerimizi ihlaslı kıl ve bize lütfettiğin bütün şeylerde de bereket ihsan eyle ya Rabbi!

Şu anda duygularımız derbeder, davranışlarımız ahenksiz, ruhlarımız kirli, ayaklarımız titrek, ellerimiz mefluç, çoğumuz itibarıyla ümitlerimiz sarsık, havalar boz-bulanık, mağripler hicranla tül tül, maşrıklar lütfuna kalmış... İşte böyle bir dağınıklık içinde Sana geldik. Böyle gelenlerin ilki değiliz, sonuncusu da olmayacağız. Rahmetin, bu garip pişmanların ümit kapısı, bizler de bu kapının önündeki liyakatsiz dilenciler. Şimdiye kadar gelip Senin kapında ihtiyaç izhar edenlerden boş dönen hiç olmamış; hiçbir kaçkın ve pişman da o kapıdan kovulmamıştır. O kapı Senin kapın, onun başkalarından farkı da her gelene affındır. Bizi hilm ü silminle güçlendir. Zalimlere de varlığını duyur.

Şu mübarek Miraç gecesinde binler, yüz binler Senin karşında divan durarak ellerimizi Sana açıyor ve külliyet kesbetmiş niyaz edalı soluklarımızla, kullarına her zaman açık bulunan, hiç olmazsa aralık duran rahmet desenli kapının tokmağına inleyerek dokunuyor ve "Biz geldik" diyoruz. Herkesi ve her şeyi görüp gözettiğine, her sese ve herkese merhamet ettiğine gönülden inanarak kaçkınlığımızı muvakkat dahi olsa görmüyor, günahlarımızı af çağlayanların içinde tasavvur ediyor, karıştırdığımız haltlara değil, Senin afv u safhına bakıyor ve ümitlerimizi ona bağlıyoruz; Enîsimiz Sen isen, çevrenin vahşetinden bize ne! Her yanda şeytan ve avenesi içten içe homurdanıp duruyorlarmış, Sen bizimle olduktan sonra ne ifade eder ki! Sen her şeyin biricik hakimisin ve hükmünü engelleyecek bir güç de yoktur. Sen saltanat dairen içinde en küçük şeyleri görür, en cılız sesleri işitir, hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi cevapsız bırakmazsın.

Dua edenlere cevap veren Sen, ızdırapları dindirip ihtiyaçları gideren Sen, devrilenleri kaldırıp doğrultan Sen, çatlayıp kırılanları sarıp-sarmalayıp tedavi eden de Sensin! Senden ayrı kalışımız ruhumuza renk attırdı; nefsanîlik ve gaflet, ibadetlerimizin mana ve özünü alıp götürdü; samimiyetsizlik dualarımızın kolunu-kanadını kırdı. Sinelerimiz bomboş, düşüncelerimiz tutarsız, kalbî ve ruhî hastalıklarımız bizi yere sermek üzere.. Var eden Sensin, yok eden de Sen; uzak tutan Sensin, yaklaştıran da Sen; Sen bizi biz etmeseydin biz bu duyduklarımızı duyamaz ve bize imanın neşesini tattırmasaydın şu söylediklerimizi mırıldanamazdık. Verdiklerin vereceklerinin referansı; diliyor ve dileniyoruz, bize yakınlığını duyur ve benliğimizde Sana karşı yaklaşma heyecanları uyar.

Elimizden tut, dostlarının yüzüne baktığın gibi bize de rahmetinle teveccühte bulun.. iç dünyamızı varlığının ziyasıyla nurlandır ve bizi Sensizliğin zulmetlerinden, zindanlarından halas eyle; halas eyle ve eşiğine baş koymuş kapının şu sadık kullarını yalnız bırakma. Senden kalblerimize ışık, iradelerimize güç, düşüncelerimize istikamet, niyetlerimize de hulûs istiyoruz. Bizleri iç dünyamızla yeniden inşa ederek ruhlarımıza ahsen-i takvîm sırrını duyur.

Kelb kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca günahkarın affedileceği bu mukaddes berat gecesinde bizleri de bağışla, öyle bir dünyada hayata gözlerimizi açtık ve öyle bir alemde yaşıyoruz ki, önümüzde tuzak, arkamızda tuzak; uğrayıp geçtiğimiz her yerde nefis, şeytan ve aynı takımdan binlerce ifrit ağını germiş av bekliyor; yol boyu yüzlerce fitne ocağı ve isi-dumanı gelip sinelerimize oturuyor. İnayetine ihtiyacımız açık, çaresizliğimiz her halimizden belli; bizleri yara-bere almadan hedefe ancak Sen ulaştırabilir ve bugüne kadar elli defa çatlamış, kırılmış ruh dünyamızı da ancak Sen tamir edebilirsin. İçimizi Sana döküyor, kusurlarımızı Sana açıyor ve bize yeniden insan olma yollarını göstermeni diliyoruz.

Ey yüceler yücesi!

Efendimiz Hazreti Muhammed'e, Mualla aile efradına ve bütün ashab-ı güzînine salat u selam ederek bunları Senden dileniyoruz; dualarımızı kabul buyur ya rabbi!.. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi