Tayyip Erdoğan’ın hesabı

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da simit ve poğaça fiyatları zamlandı. Alınan yeni kararla birlikte 7 buçuk liradan satılan 100 gram simit ve poğaça hafta başı itibariyle 10 liradan satılmaya başlandı

16 Ağustos 2023 08:01
A
a
Sütiş Eskişehir
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da simit ve poğaça fiyatları zamlandı. Alınan yeni kararla birlikte 7 buçuk liradan satılan 100 gram simit ve poğaça hafta başı itibariyle 10 liradan satılmaya başlandı. Simit fiyatlarının Eskişehir’de de zamlanması an meselesi. Henüz seçimlerin üzerinden 3 ay geçmedi ancak simit önce 5 liradan 7 liraya çıktı. Biz o zaman 7 liranın çok yetersiz kalacağını, simit fırınlarının 10 lira isteyeceklerini belirtmiştik. O gün bana “Şom ağızlı, felaket tellalı” diyenler acaba şimdi utanıyor mudur?
Her neyse…
Tayyip Erdoğan’ın, Necmeddin Erbakan’ı yarı yolda bırakıp, AK Parti’yi kurduğu ilk yıllarda yaptığı meşhur bir hesap vardı. 5 kişilik bir aile, bir çay bahçesine gidip birer simit yiyip, birer duble çay söylerse asgari ücret bu hesabı karşılar mı? Sayın Erdoğan’ın hesabına göre 5 kişilik asgari ücretle geçinen bir aile – mümkün değil – günde üç öğün simit – çay bile yiyemiyordu.
Şimdi gelin asrın liderimizin hesabını bugünün fiyatlarından yapalım. Bakalım 22 senelik AK Parti döneminde ne değişmiş?
Bir simit 10 lira. Yine İstanbul’da duble çay 20 lira.
Bu da bir kişinin masrafının 10 + 20 = 30 lira olduğunu gösterir.
5 kişilik aile 30 x 5 = 150 lira eder.
Günde 3 öğün olduğuna göre 150 x 3 = 450 lira günlük simit – çay masrafı olur.
Ayda 30 gün olduğuna göre 450 x 30 = 13 bin 500 lira eder.
Asgari ücret ise 11 bin 402 lira.
İşte asgari ücret, işte simit, işte 5 kişilik aile… Hesabı ben yapmıyorum. Efendimiz hazretleri yapıyor…
 

Ormanın hayaleti

Eskişehir’de yaban hayat üzerine araştırma çalışmaları yapan Orman Yüksek Mühendisi Emir Özay, uzun uğraşlar sonucunda kırsalda vaşak görüntülendi. Sıklıkla Eskişehir’in son derece zengin bir yaban hayatı olduğunu dile getiriyorum. Zaman zaman Emir Özay gibi bilim adamlarımızın çalışmalarıyla ne kadar haklı olduğumuz bir kere daha ortaya çıkıyor.
Vaşaklar kısa süren çiftleşme dönemlerinin dışında birbirleriyle bile iletişime geçmeyen yalnız hayvanlar. Doğaları ve avlanma stratejileri gereği kendilerini pek göstermiyorlar. Dolayısıyla görüntülenmeleri çok zor.
Zaman zaman sarhoş avcılar bir vaşakla karşılaştıklarında çok korkup ateş edebiliyor. Aslında bir vaşağın insana saldırdığına ilişkin en küçük bir belge olmadığı gibi, iddia da yok.
Yani insana zarar vermeyen sessiz hayvanlar. Allah rızası için öldürmeyin…
 
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi