İYİ Parti’nin ve CHP’nin şansı

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte CHP ve İYİ Parti’nin ittifak ihtimali daha çok tartışılıyor. Öncelikle şunu açıkça belirtelim; Hiçbir CHP’li, İYİ Partililerin 28 Mayıs’ta sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmasını beklemesin. İYİ Partililer genel seçimlerin aslında çok kolay kazanılacağını, ancak Kılıçdaroğlu’nun inadı yüzünden göz göre göre kaybedildiğini düşünüyor.

1 Eylül 2023 09:30
A
a
Sütiş Eskişehir
Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte CHP ve İYİ Parti’nin ittifak ihtimali daha çok tartışılıyor.
Öncelikle şunu açıkça belirtelim; Hiçbir CHP’li, İYİ Partililerin 28 Mayıs’ta sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmasını beklemesin. İYİ Partililer genel seçimlerin aslında çok kolay kazanılacağını, ancak Kılıçdaroğlu’nun inadı yüzünden göz göre göre kaybedildiğini düşünüyor. Şimdi elbette CHP’lilerin de Meral Akşener’i suçladığını biliyoruz. Burada kimin haklı olduğuyla ilgili tartışmanın bir anlamı yok. Netice itibarıyla her iki kanat da inat edecek ve kendi haklılığını savunacak.
Ancak ortada bir gerçek var ki, o da Kılıçdaroğlu o makamda olduğu sürece İYİ Partililer ittifaka olumlu bakmıyor.
Türkiye’de MHP, İYİ Parti ve Yeşil Sol Parti’nin (HDP) yüzde 10 civarında benzer oylar aldığını görüyoruz. Bu üç partinin aralarında büyük bir oy farkı yok.
Eğer ki HDP – Yeşil Sol tek başına seçimlere girerse, Türkiye genelinde 3 – 4 il belediyesi ve 40 – 50 ilçe belediyesini rahatlıkla kazanabilir.
Aynı şey MHP için de geçerli. Bugün MHP tek başına seçime girmeye kalksa 6- 7 il belediyesi ve 50 – 60 ilçe belediyesini kazanabilir.
Ancak aynı oya sahip olan İYİ Parti burada şanssız olan parti. Çünkü HDP’nin Diyarbakır’da olduğu gibi çok güçlü olduğu bir il veya MHP’nin Söğüt’te olduğu gibi çok güçlü olduğu bir ilçe bulunmuyor.
Bu durum İYİ Parti’nin şanssızlığı. Çünkü Türkiye de en çok oy aldığı ildeki başarısı yalnızca yüzde 25. Yine İYİ Parti’nin yüzde 30’un üzerinde oy aldığı ilçe sayısı çok az. İYİ Parti açısından durum Eskişehir’de de pek farklı değil. Dolayısıyla İYİ Partililer Genel seçimlerde rahatlıkla 40 – 50 milletvekili alabilecekken, yerel seçimlerde alacakları ilçe sayısı bir anda iki elin parmaklarına düşüveriyor.Ancaaakk…
Aynı İYİ Parti’nin CHP’ye hangi belediyeleri kazandırdığını da unutmamak lazım. 2019 seçimlerinde CHP’nin kazandığı 21 il ve İYİ Parti’nin aldığı oyları içeren bir tabloyu paylaşıyorum. Bu tabloda açıkça görülüyor ki eğer ki İYİ Parti’nin oyu olmasa, CHP İzmir ve Hatay hariç hiçbir yeri kazanamıyormuş.
Yine Eskişehir’de de durum aynı. Bazıları Yılmaz Büyükerşen’in seçimleri çok rahat kazandığını söylese de rakamlar başka bir hikaye anlatıyor. Büyükerşen’in “En kolay seçimi” denilen seçimlerde yalnızca 39 bin oy farkı attığını unutmamak lazım. Şimdi bu durumda İYİ Parti’nin aldığı 87 bin 500 oyu küçümsemek hata olur.
Özetle İYİ Parti seçim kazanmasa bile seçim sonucunu belirleyebilecek bir parti ve “Madem seçim sonuçlarını belirleyebiliyorum, o zaman benim de bazı il ve ilçeleri yönetme hakkım bulunuyor” demeye getiriyor.
Tabii bütün bu hesapları yapmak için henüz erken. Üstelik daha CHP’de kurultay süreci bile neticelenmedi. Mesela Kemal Kılıçdaroğlu’nun göreve devam etmesiyle, yeni bir Genel Başkanın seçilmesi arasında çok büyük farklar var.
Kılıçdaroğlu’na karşı İYİ Partililerin yumuşamak gibi bir niyeti yok. Ancak mesela Özgür Özel’in Genel Başkan olması durumunda İYİ Partililer muhtemelen daha yumuşayacaklardır.
Bekleyip göreceğiz…
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi