Devlet yardım istemez

Eskişehir'e gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni okullar yaptırmak için tüm Türkiye'deki belediyelerden destek beklediklerini açıklamış.

4 Eylül 2023 08:51
A
a
Sütiş Eskişehir

Eskişehir'e gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni okullar yaptırmak için tüm Türkiye'deki belediyelerden destek beklediklerini açıklamış.

Sayın Tekin'in bu sözlerini duyunca çok üzüldüm. Koskoca Türk Hükûmeti belediyelerden destek beklemez. Neymiş? Belediyeler arsa verecekmiş de Milli Eğitim Bakanlığı okul yapacakmışmış... 

Okul yapmak veya okul için arsa tesis etmek belediyelerin işi değildir. Bu iş Milli Eğitim Bakanlığı'na aittir. Eğer ki işlerini yapmayı beceremiyorlarsa, en hayırlısı istifa etmektir.

Belediyeler herhangi bir yatırım için hükûmetten destek bekleyebilir. Çünkü belediye alttadır, hükûmet üsttedir. Ama Hükûmet Belediye'den destek bekleyemez. Bunun adı acizliktir. Bunun adı devletimizi zavallı göstermektir. Sevgili yetkililerimiz okul yaptırmak istiyorsa yaptırır. Kimseye minnet etmez ve Medine dilencesi gibi de yardım istemez.

Sevgili AK Partililer nasıl ki parayı bastırıp kendilerine hanlar - hamamlar - saraylar yaptırıyor, aynı şekilde parayı bastırıp çocuklarımız için okul da yaptırabilirler. Herşeye para buluyorlar da çocuklarımız için mi para bulamıyorlar?..

 

Velilerin işi Allah'a kaldı

Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Çocuklarımızı şimdiden okul heyecanı sararken, veliler de okul masraflarını düşündükçe kurdeşenler döküyor.

Maalesef enflasyonla birlikte okul kıyafetlerine de yüzde 60 oranında zam yapıldı. Elbette veliler sadece okul kıyafetlerini düşünmüyor. Kitap ve kırtasiye masraflarının yanı sıra kayıt parası da velilerin kara kara düşünmesine neden oluyor. Her ne kadar Milli Eğitim Müdürleri, "Bu sene kayıt parası alınmayacak. Kesin bilgi paylaşabilirsiniz" deseler de söylediklerine inanan yok. Maalesef bu yıl da bir nevi 'Hava parası' olan kayıt parası alınacak. 

Allah çocuk okutanların yardımcısı olsun. Zira işimiz Allah'a kaldı; yetkililerin velileri düşündüğü yok.

 

Tramvay kadar önemli

Eskişehir Ticaret Odası 130. kuruluş yıldönümü kutlama etkinliklerine, Eskişehir’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 101'inci yıl dönümünde düzenlendiği bisiklet turuyla başladı. Bisiklet turu atanların başında da ETO Başkanı Metin Güler bulunuyordu. Sayın Güler'in adı AK Parti'den Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçiyor. 

Metin Güler aday olur mu olmaz mı bilemeyiz. Aday olursa kazanıp kazanmayacağını da bilmemiz mümkün değil. Ancak yeni dönemde kim belediye başkanı olursa olsun önünde ciddi bir hedef bulunmak zorunda. O da Eskişehir'de bisiklet ulaşımını yaygınlaştırmak. 

Bana kalırsa bisikletle ulaşım, tranvay kadar etkili. Umarız yeni dönemde halkın karşısına çıkıp oy isteyecek olan belediye başkan adayları, Eskişehir halkının bisiklet talebini dikkate alır.

 

 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Salih keskin 4 Eylül 2023 12:56

Belediyeler arsa versin demiyor .Mahkemelere taşıyıp takoz olmasınlar diyor.

1 0 Cevap Yaz
ESKİŞEHİRLİ 4 Eylül 2023 10:46

Daha okullar acılmadan rezillik başladı otobüs seferlerinde şoför bulamiyan bir belediye bravo her şeye para var şoför kere yok

1 0 Cevap Yaz
ESKİŞEHİRLİ 4 Eylül 2023 10:44

Tamam da belediye otobüsleri neden 1 saat rötarlı gelmesini nedir yetkikere soruyoruz 12500 TL şoför bulamıyor koca bediye opera baleye senfoniye para vay ama

1 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi