Birinci sırada Atatürk

Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencer’in yaptığı bir araştırma kamuoyunda hak ettiği ilgiyi görmedi. Özer Sencer halka politik tercihini, en iyi belediye başkanını veya ekonomiyi sormuyor. Çok farklı bir yerden, tarihten soru yöneltiyor ve “En sevdiğiniz tarihi lider kimdir?” sorusunu yöneltiyor.

8 Ağustos 2023 09:03
A
a
Sütiş Eskişehir
Metropoll Araştırma şirketinin sahibi Özer Sencer’in yaptığı bir araştırma kamuoyunda hak ettiği ilgiyi görmedi. Özer Sencer halka politik tercihini, en iyi belediye başkanını veya ekonomiyi sormuyor. Çok farklı bir yerden, tarihten soru yöneltiyor ve “En sevdiğiniz tarihi lider kimdir?” sorusunu yöneltiyor.
Şimdi böyle bir soruyu İngiltere’de sorsanız, Arslan Yürekli Richard mı yoksa Büyük Alfred mi listeye girer bilemeyeceğim. Esasen bu sorunun yanıtı İngiltere’de hiç de ciddiye alınmaz. Ancak Türkiye gibi tarihin, iktidar tarafından ideolojik bir yalan olarak kullanıldığı ülkelerde durum değişiyor.
Lafı uzatmayalım ve partilere göre seçmenin en beğendiği liderler kimmiş şöyle bir bakalım.
İlk sırada yüzde 35,6 oy alan AK Parti seçmeni var.
AK Parti seçmeninin yüzde 46’sı Atatürk’ü, daha sonra da yüzde 35’i Fatih Sultan Mehmet’i beğeniyormuş. AK Parti seçmeni içinde 2’inci Abdülhamit’e destek ise yalnızca yüzde 13’te kalıyor.
5 küçük partinin de desteğiyle yüzde 25,4 oy alan ÇHP’de ise Atatürk’ü beğenenler ezici bir farkla yüzde 82 oluyor. Fatih’i beğenenler CHP seçmeni içerisinde yüzde 14 iken Abdülhamit’e destek yüzde 3 seviyesinde kalıyor.
Yüzde 10,1 oy alan MHP seçmeninin birinci tarihi kahramanı Fatih Sultan 2’inci Mehmet. Yüzde  42 oy alan Fatih’i yüzde 32 ile Atatürk takip ediyor. Daha sonra da hatırı sayılır bir destek 2’inci Abdülhamit’e yüzde 19 ile çıkıyor
Yüzde 9,7 oyu bulunan İYİ Parti’de Atatürk’e destek açık ara farkla önde; yüzde 81. Atatürk’ü yüzde 12 ile Fatih Sultan Mehmet takip ediyor. 2’inci Abdülhamit’e destek ise yok denecek kadar az: yüzde 4…
HDP’nin devamı olan ve yüzde 8,8 oy alan YSP’de bile Atatürk birinci sırada çıkıyor. Yüzde 51 oy alan Atatürk’ü yüzde 33 ile Fatih takip ediyor. Yüzde 4 gibi bir oy ise 2’inci Abdülhamit’e çıkıyor. Bu arada ilginçtir YSP seçmeni “Diğerleri”ne en çok oy veren seçmen. Diğerlerine yüzde 12 oy veren YSP seçmeni, benim tahminime göre Eyyubi hânedânının kurucusu olan Selahaddin el Kürdî’yi seçmiş olabilir.
Yüzde 2,8 oy alan Yeniden Refah seçmeni de MHP seçmeni gibi Fatih’i birinci sıraya, Atatürk’ü ikinci sıraya koymuş. YRP’de Fatih yüzde 60, Atatürk yüzde 29 oy alıyor. Abdülhamit’e ise yüzde 2 oy çıkıyor.
Bir diğer milliyetçi parti olan Zafer Partisi’nde de – tahmin edileceği üzere – Atatürk açık ara farkla birinci oluyor. Yüzde 62 oy alan Atatürk’ü yüzde 32 ile Fatih, yüzde 6 ile Abdülhamit takip ediyor.
Yüzde 1,7 oy alan TİP’te ise HDP – YSP’den farklı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Yüzde 71 ile Atatürk’ü birinci sıraya koyan TİP’te yüzde 13’er oy Abdülhamit ve Fatih Sultan Mehmet’e çıkıyor.
Türk seçmeninin geneline baktığımız zaman ise yüzde 58,2’yle Atatürk birinci olurken, 2’inci Mehmet yüzde 28,5, Abdülhamit ise yüzde 8,2 oy alıyor.
Şimdi her üç isim de Türk tarihinin bir parçası. Ancak her üç isim de politikacılar tarafından farklı algılar yaratmak için kullanılıyor.
Bu durumda tartışmasız bir gerçek de yüzümüze çarpıyor. O da bütün partilerimizin seçmenlerinin Atatürk’e olan derin sevgi ve saygısı.
Sanırım kim ne yaparsa yapsın, Türk Milleti’nin kalbinden Atatürk sevgisi sökülüp atılamıyor. Ne mutlu…


 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Aslı 8 Ağustos 2023 16:15

Sayın Kerem sen bu anketi bağlarda mı yaptırdın

2 0 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi