Kazım Kurt Eskişehir'de korkutan tabloyu açıkladı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Kazım Kurt Eskişehir'de korkutan tabloyu açıkladı
A
a

Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında toplanan meclis toplantısında konuşan Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Eskişehir'de 3 üniversitenin toplam öğrenci sayısı aktif 80 bin civarındadır. Ama yatak kapasitesi 16 bindir. 64 bin çocuk dışarıdadır” dedi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Odunpazarı Belediye Meclisi’nin Kasım ayı 1’inci oturumu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi. 3 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, maddeler oybirliği ile ilgili komisyonlara havale edildi. Başkan Kurt tarafından cumhuriyetin 100. yılı sebebiyle meclis üyelerine Türk Bayrağı dağıtıldı. Gündem dışı söz alan AK Partili bir meclis üyesinin sorularını yanıtlayan Başkan Kurt, KYK’ların yatak kapasitesinin yeterli olmadığına dikkat çekti. Başkan Kurt, “KYK’larda bir sorun vardır. Bu sorun Eskişehir'e de yansımıştır ve iki çocuğumuz intihar etmiştir. Bu sorunu üzerine gidilmesi gerekir araştırılması gerekir. Bunun üzerine gidilince baskı kurulması demokratik ülkelerde olmaz. Eskişehir'de 3 üniversitenin toplam öğrenci sayısı aktif 80 bin civarındadır. Ama yatak kapasitesi 16 bindir. 64 bin çocuk dışarıdadır. 64 bin çocuk mecburen ev arıyor ve ev buluyor. Onlar da biz yurt bulamadık diye eylem yapmaya kalksa hapishaneye gönderiyorsunuz. Onun için sessizce katlanıyorlar” dedi.

ÇEDES AHLAKA AYKIRIDIR

ÇEDES projesinin ahlaka ve bilime aykırı olduğunu söyleyen Başkan Kurt, “ÇEDES sözleşmesi bilime de, eğitime de, ahlaka da aykırıdır. Okullarda eğitimi öğretmenler verir. Siz 300 bin öğretmeni atamayacaksınız ama imamı getirip orada ders verdireceksiniz; böyle bir şey yok bu yanlış bir şeydir. Bunda ısrar etmenin anlamı yoktur. Kaldı ki Odunpazarı Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle ilgili vermek istediği dersleri geçen yıl veriyorduk, bu yıl niye vermiyoruz? Milli Eğitim Müdürü değişti onun için veremiyoruz. İklim değişikliğiyle sıfır atığı aynı yere koyarsanız bu doğru bir iş olmaz. İklim değişikliğini kapsam alanı çok daha farklıdır, büyüktür” şeklinde konuştu.

BİRLİK SAĞLANAMADI

29 Ekim kutlamalarından birlik sağlayamadıklarından bahseden Başkan Kurt, “Türkiye’de geçen hafta kutlanan Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını halk kutlamıştır. Senin bayramın, benim bayramım biz böyle bir şey demedik. Biz bayram hepimizin siz de gelin birlikte kutlayalım dedik ama burada bile iş birliğini sağlayamadık. O nedenle bizim arkadaşlarımızın söylemeye çalıştığı şeyleri daha dikkatli değerlendirmeniz lazım” ifadelerini kullandı.

GELİR GETİRİCİ ALANLAR YARATTIK

Odunpazarı’na katkılarının çok fazla olduğunu dile getiren Kurt, “Odunpazarı’nda 10 yıl bizden önceki yönetimde bulundunuz. Bütçeyi çok doğru kullandığınızı, çok akıllı yatırımlar yaptığınızı söylediniz. Ben Odunpazarı Belediyesi’ne geldiğim zaman şunu gördüm: Odunpazarı Belediyesi’nde en az 13 tane müteahhit var. Odunpazarı Belediyesi’nin burasının dışında bütün kullandığı alanlar kiralıktı ve bütün araçları kiralıktı. Dolayısıyla biz bunun doğru olmadığını düşündük ve şu anda Odunpazarı Belediyesi’nin tüm araçları ve tüm kullandığı binalar kendi mülküdür; iki tane halk merkezimizin dışında kiralık yerimiz yoktur. Bunun mantığını, doğruluğunu göreceksiniz. Gelir getirici çok alan yarattık. Sizin yapamadığınız işleri biz yaptık. Şu anda Tarihi Bölge’de restore ettik, halka kazandırdık dediğiniz yerleri bir tane halkın kullandığı yer gösterebilirseniz bana ben sizi kutlarım. Bir gösterin. Dolayısıyla buradan almışsınız Türk Dünyası Vakfı parayı vermiş siz de götürüp bir yandaşa kiralamışsınız. 10 yıllığına, 30 yıllığına kiralamışsınız. Hatta bazılarını satmışsınız biz geri almışız. Biz geri aldık, aldığınız parayı geri verdik üstüne de yeniden değerlendirme oranını kattık. Bunlarla ilgili bütün değerlendirmeleri halkımız yapıyor. Bizim hiçbir sıkıntımız yok. Türkiye’nin şu anda demokrasiyle ilgili, demokrasiye bakış açısıyla ilgili sorunlar var” dedi.

YARGIYA İTİRAZ EDEMEYİZ

AK Partili bir meclis üyesinin, belediyeye ait bir otelin istimlak edilme nedenlerine aykırı olarak işletildiği ve belediyenin tazminat ödeyip ödemeyeceği sorusunun üzerine açıklama yapan Başkan Kurt, “Bizle çok önce yapılmış ve vatandaştan belediye bünyesine geçen bölümlerle ilgili, belediye hizmet alanı olarak kullanılması kaydıyla bedelsiz geçişler olmuş ve otel aslında yurt olarak yapılmış, inşaata başlanmış, sonra siz değiştirmişsiniz daha para kazanırız mantığıyla, otel olarak kiraya vermişsiniz. Ve otel olarak verdiğiniz kira süreci bitince biz de yeniden otel olarak kiraya verdik. Şimdi bu dava o zaman açılmış, tarihi tam hatırlamıyorum ama Odunpazarı Belediyesi lehine sonuçlanmış Eskişehir’de. Daha sonra Yargıtay’a gitmiş, daha sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmiş, bu süreçten bizim haberimiz yok çünkü muhatabı devlet. Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de 3-5 ay önce hak ihlali vardır diye bir karar vermiş. Şimdi vatandaş buradan yeniden davalar açacak; artık yargılamanın yenilenmesi mi olacak yoksa tazminat mı olacak yoksa biz kamulaştırmak zorunda mı kalacak onu zaman gösterecek. Ama biz orada kamu hizmetini zaten alıyoruz. Otelin işletmecisi Odunpazarı Belediyesi Gençlik Merkezi’nin aylık kira parasını ödüyor. Oradan elde edilecek rantın kamuya kullanılması işlemini zaten gerçekleştiriyoruz. Mahkemenin bunları değerlendireceğini düşünüyorum. Yargıya itiraz edemeyiz, kararı verir bu iş öyle sonuçlanır” diye konuştu.

PROTOKOL AŞAMASINDAYIZ

Cemevi Projesi çalışmalarının ne durumda olduğu hakkında sorular üzerine konuşan Başkan Kurt, “Cemevi Projesi inşaat yapılacak hale geldi ancak esas yerle bir protokol yapma aşamasındayız o Gündoğdu’da kentsel dönüşüm alanı içerisindeki teknik işler bitti şu anda cemevinin projesiyle ilgili bir tartışma var, çalışma var. O da gerçekleşirse meclisimizin gündemine getireceğiz” ifadelerini kullandı.

İNŞAATA BAŞLAYACAĞIZ

Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi’nde vatandaşlara ruhsat verilip verilmeyeceği konusunda açıklama yapan Başkan Kurt, “Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi’nde biz imar düzenlemesini gerçekleştirdik, askı ilanları yaptık. İtirazlar olmadı. Sanıyorum Karapınar Bölgesi’nde kaldı… Tapudaki işlemin kesinleşmesine 1 ay civarında zaman kaldı. Ondan sonra plana uygun inşaat yapmak isteyen kat veya arsa sahiplerine bize başvurmaları halinde biz inşaat ruhsatı vereceğiz. Biz de kendimiz TOKİ’den satın almış olduğumuz bir arsa üzerinde bir örnek inşaata başlayacağız. O örnek inşaat 40 küsür dairelik inşaat, başka müteahhitler de başka arsa sahipleriyle görüşmeler yapıyorlar. Bizimle ilişki kuranlara biz inşaat ruhsatını vereceğimizi söyledik. Karapınar meselesini böyle çözmüş olacağız” dedi.
Öte yandan bir sonraki toplantının 7 Kasım Salı günü yapılmasına karar verildi. 
 
Kaynak : Berivan Halis
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi