Eskişehir sanayisi enflasyonla savaşıyor!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir sanayisi enflasyonla savaşıyor!
A
a

Sanayiciler için en önemli 3 kavramın sürdürülebilirlik, öngörülebilirlik ve rekabetçilik olduğunu vurgulayan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Son 1 yılda yüzde 130’ların üzerinde maliyetlerimiz arttı. Bunu da enflasyona bağlamak gerekiyor. Enflasyon sanayicinin ve toplumun 1 numaralı düşmanı." dedi.

Sütiş Eskişehir
Sanayiciler için en önemli 3 kavramın sürdürülebilirlik, öngörülebilirlik ve rekabetçilik olduğunu vurgulayan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Son 1 yılda yüzde 130’ların üzerinde maliyetlerimiz arttı. Bunu da enflasyona bağlamak gerekiyor. Enflasyon sanayicinin ve toplumun 1 numaralı düşmanı. Türkiye’nin birinci beka problemi enflasyondur” dedi.

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir sanayisini, sanayicilerin sorunlarını ve taleplerini ES TV’ye değerlendirdi. Son zamanlarda maliyetlerinin arttığını ve bunun sebebinin enflasyon olduğunu vurgulayan Kesikbaş, “3 tane kavram biz sanayiciler için çok önemli. Sürdürülebilirlik, öngörülebilirlik ve rekabetçilik. Üreteceğiz, ihraç edeceğiz ama bunu yaparken de rekabet gücümüzü kaybetmememiz gerekiyor. Gelen maliyetlerin çok büyük bir kısmı aslında son 1 yılda yüzde 130’ların üzerinde maliyetlerin artmasına sebebiyet verdi. Bizim şu anda korkumuz rekabetçiliğimizi kaybetmemek. Bunun üzerine odaklanıyoruz. Elektrik fiyatlarına son 2 yılda gelen zamlar 10 katını aşmış durumda. Doğalgaz, işçilik maliyetleri… Bunu da enflasyona bağlamak gerekiyor. Enflasyon sanayicinin ve toplumun 1 numaralı düşmanı. Mutlaka kontrol edebilmek için stratejiler, ekonomik modeller geliştirmek gerekiyor. Türkiye’nin birinci beka problemi enflasyondur. ESO olarak sürdürülebilirlik konusunda farkındalık çalışmaları da yapıyoruz. Dolar kuru ve faiz oranlarının ne zaman ne olacağı konusunda sanayiciler 5 yıl içerisinde artık farklı bir dalgalanma ya da ani bir değişim görmek istemiyor” şeklinde konuştu.

GİDECEK ÇOK YOLUMUZ VAR

Sanayicilerin en büyük talebinin Eskişehir’in Gemlik’e tren yoluyla bağlanması olduğunu söyleyen Kesikbaş, “Eskişehir önemli bir ihracat kentlerinden birisi. Yaptığımız ihracatın büyük bir kısmını karayoluyla yapıyoruz. Eskişehir’in Gemlik’e tren yoluyla lojistik olarak bağlanması en büyük taleplerimizden bir tanesi. Özellikle sabah ve akşamları şehir içi ve çevre yollarında ciddi bir trafik sıkıntısı yaşıyoruz. Siyasilerden ve kurumlardan önemli beklentimiz Eskişehir’in trafik probleminin bir şekilde çözülmesi. Eskişehir’de 2 saati yolda geçirmek bence son derece sıkıntılı bir durum. Eskişehir’de büyük bir genç potansiyel var. İş hayatına nitelikli bir şekilde kazandırmak hepimizin görevi. Gençlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Eskişehir’de yeni endüstri bölgeleri ve teknoparklar açılması anlamında bir dolu iş var. Ciddi çalışmalarımız var Avrupa Birliği projelerinden tutunda kardeş odalarımıza kadar dünyanın her yerinde ESO’yu en üst seviyede temsille hem görevliyiz hem de hedef olarak koymuş durumdayız. Mesleki eğitim merkezleri, ihracat danışma ofisleri, ESO Akademiye kadar başarılı çalışmalarda bulunuyor. Eskişehir önemli bir endüstri kenti ama gidecek çok yolumuz var” dedi.

MARKA HALİNE GETİRECEĞİZ

Birinci vazifelerinin Eskişehir’i marka haline getirmek olduğunun altını çizen Kesikbaş, “1968 yılında aslında bir avuç çok kıymetli sanayicinin kurmuş olduğu ESO bugün 55’inci yılını kutluyor. O günden bugüne Eskişehir gerçekten önemli sanayi ve endüstri merkezlerinden birisi oldu. Biz sanayicilerin şöyle bir huyu var, yaptığımız işlerden hiçbir zaman mutlu olmayız. Her zaman daha üstünü hedefleriz. Bu anlamda da ESO’nun gelecek vizyonu içerisinde Eskişehir’i sanayi kenti olarak Türkiye’nin ilk 10 kentinde görmek en büyük arzumuz. Hem ihracatı ile hem istihdamı ile hem mesleki eğitimiyle donanımlı gençleriyle, cumhuriyet ilkelerine sıkı sıkı bağlı, ülkesine sahip çıkan bireyler olarak sanayiciler, Eskişehir için önemli bir vizyonu oluşturmuştur. Üreteceğiz, daha çok üreteceğiz ve ürettiğimizin önemli bir kısmını ihraç edeceğiz. Bunları yaparken de istihdamımızı ve yatırımımız artıracağız. Mesleki eğitime önem vereceğiz. Bunlar ESO’nun vazgeçilmez vizyonları. Cumhuriyet ilkelerini en üst seviyede tutmak da oda olarak en büyük misyonumuz. Bizlerin birinci vazifesi Eskişehir’i marka haline getirmek. Eskişehir’den çok güzel markalar çıkıyor. Bunların sayısının artarak devam etmesi en büyük hedefimiz. Bunu yaparken Eskişehir’e sunduğumuz katkı da oldukça büyük. ESO 8 milyar dolara yakın bir ciro yapan üst çatı kuruluşu, kamu kuruluşu. Doğal olarak bizlerin ESO ile birlikte öncü olmamız gerekiyor” diye konuştu.

BEKLEYİP GÖRECEĞİZ

İsmi son zamanlarda Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için geçen Kesikbaş, gelen bir teklif olmadığını belirterek, “Siyaset hayatımızın bir parçası. Siyaset yapmıyorum diyen aslında yalan söyler. Hepimiz siyaset yapıyoruz. Bunun ayıp bir tarafı yok. Bunu hangi derecede yaptığın çok önemli. Özellikle iyi bir teveccühün olması, toplumda bir karşılık bulması keyifli bir şey. Ama herhangi bir teklif gelmedi. Konuşuluyor. Konuşulması güzel bir şey. Demek ki bugüne kadar güzel şeyler yapmışız. İyi şeyler yapmanın sonucu bu tarz şeyler son derece normal. Bekleyip göreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak : Berivan Halis
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi