Eskişehir'den İsrail'e suç duyurusu!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'den İsrail'e suç duyurusu!
A
a

Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanlığı, İsrail hükümeti ile İsrail adına savaşa gönüllü katıldığını ilan eden Türkiye Cumhuriyeti çifte vatandaşları hakkında Türk Ceza Kanunu’nda yer alan; “soykırım ve insanlığa karşı suçların” aralarında bulunduğu 9 maddeden suç duyurusunda bulundu.

Sütiş Eskişehir

İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmalarda, İsrail hükümetinin Gazze şeridine sivilleri de hedef alan saldırıları nedeniyle, Birleşmiş Milletler’e göre 7 Ekim’den bu yana ölü sayısı 9 bine yaklaştı.

İsrail’in saldırılarına karşı Türkiye’de ve dünyada protestolar sürerken, Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanlığı adına İl Başkanı Fesih Bingöl, İsrail hükümeti hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Başsavcılığa verilen dilekçede, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog ve Başbaşan Benjamin Netanyahu’nun da aralarında bulunduğu 12 kabine üyesi ile sosyal medya hesapları üzerinden İsrail adına savaşa gönüllü katıldığını ilan eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında; “soykırım, insanlığa karşı suçlar, kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, konut dokunulmazlığının ihlali, hırsızlık, savaş ve saldırı” suçlarından suç duyurusunda bulunuldu.

“SOYKIRIM VE İNSANLIĞA KARŞI SUÇTUR”

Suç duyurusu dilekçesinin savcılığa verilmesinden önce Eskişehir Adliyesi önünde partililer ve İsrail karşıtları ile açıklamada bulunan Saadet Partisi İl Başkanı Fesih Bingöl, “Saadet Partisi İl Başkanlığımızca İsrailli soykırımcılar ve savaş suçluları hakkında suç duyurusunda bulunmak için Eskişehir adliyesi önündeyiz.Hukuki ve vicdani sorumlulukları gereği Cumhuriyet savcılarımızın soruşturmalarını cesur bir şekilde yürütmelerini bekliyoruz.Gazze, başkenti Kudüs olan Filistin devletinin bir şehridir. 1947 yılından bugüne İsrail terör devleti yetkililerinin verdiği talimatlar doğrultusunda Filistin topraklarının büyük bir bölümünü işgal etmiş, yine sistematik katliamlarla yüzbinlerce Filistinli öldürmüştür. Özellikle Gazze'de İsrail tarafından 16 yıldır devam eden kuşatma sonucu tüm insanlığın gözü önünde masum kadınlar, çocuklar ve yaşlılar başta olmak üzere 2 buçuk milyon insan gıda, su, ilaç, tıbbi gereçleri, akaryakıt ve enerji kaynakları gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakılmış, bölge adeta ablukaya alınarak açık hava hapishanesine çevrilmiştir. İsrail güvenlik güçlerinin ve illegal yerleşimcilerinin Filistinlilere uyguladığı baskı, zülüm ve yargısız infazlar, can ve mal tehditleri Filistin halkının insanca yaşama çabasını akamete uğratmıştır. 7 Ekim 2023 tarihinde ağır ambargo ve abluka altındaki Gazze'den meşru müdafaa kapsamında kendi topraklarına dönebilmek ve ablukadan kurtulabilmek amacıyla İsrail'in işgal ettiği bölgelere başlatılan operasyona karşılık; Israil devleti şu ana kadar tüm uluslararası sözleşmeleri, insanlığın ortak birikimi olan vicdani değerleri hiçe sayarak tüm kutsal kitapların lanetlediği eylemleri yapmaktan geriye durmamıştır. Bu eylemler açık ve inkar edilemez bir soykırım ve insanlığa karşı suçtur. Yaptığımız araştırmalarda bazı çifte vatandaşlık sahibi Türk vatandaşlarının 7 Ekim ve sonraki tarihlerde İsrail'de askerlik yapmak amacıyla gittiklerini sosyal medya hesaplarından işlenen insanlık suçlarına ortak olduklarına dair açıklama ve paylaşımlar yaptıkları tespit edilmiştir. Suça iştirak eden aynı zamanda Türk vatandaşı olan bu kişilerin savcılığınızca tespit edilerek şüpheli sıfatıyla dosyaya dahil edilmesini ayrıca talep ediyoruz” dedi.

Kaynak : Abdullah Güçlü
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi