Eskişehir'de tek keyfi bu olanlara çok kötü haber

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de tek keyfi bu olanlara çok kötü haber
A
a

Ekonomik kriz vatandaşın üzerindeki yükü her geçen gün artırırken, çay ve simit dar gelirli vatandaşın neredeyse dışardaki tek öğünü oldu. Hamamyolu’nda bir çay ve bir simidin fiyatı ortalama 14 lirayı buldu. Günde 3 öğün yalnızca 1 bardak çay ve 1 simit yiyen vatandaş aylık yaklaşık bin 200 lirayı gözden çıkarmak zorunda…

Sütiş Eskişehir
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın 2023 yılı ekim ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre yıllık gıda enflasyonu yüzde 84,29 ile altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Asgari ücretle veya emekli maaşıyla geçinmeye çalışan dar gelirli vatandaşlar için dışarda yemek lüksten de öte bir hal alırken, vatandaşın sadece simit ve çayla karnını doyurmasının maliyeti bile dudak uçuklattı.

Eskişehir’de simit 7 liradan satılırken, vatandaşın en çok vakit geçirdiği yerlerden biri olan Hamamyolu bölgesinde bir bardak çay da ortalama 7 liradan satılıyor.

Çay ve simit hesabıyla bir öğünü 14 liraya gelen vatandaş, günde 3 öğün çay ve simit tükettiği takdirde 42 lira ödemek zorunda kalıyor. 4 kişilik bir aile göz önünde alındığında, her öğünde sadece 1’er simit ve 1’er bardak çay tüketen ailenin günlük masrafı ise 168 lirayı buluyor. Aylık bazda düşünüldüğünde ise çay ve simidin maliyeti 5 bin liranın üzerine çıkıyor. Hamamyolu’ndaki vatandaşlar çay ve simidin artık kaderleri olduğunu düşünürken, simitçiler ise 7 liralık simidin giderleri karşılamadığını ve zam beklediklerini ifade ediyor.

 
Kaynak : M. Anıl Aksoy
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon
Müco 3 Kasım 2023 07:28

Biz 7 liraya alışamadık daha . Biz çok derken simitciler az diyor. SİMIT BENZINLE YARIŞIYOR.

0 0 Cevap Yaz
Mustafa 2 Kasım 2023 14:09

Bedava ulaşımdan yararlanıp hamam yoluna oyun oynamaya gelen arkadaşlara iyi olmuş akşama kadar kahvehanede vakit geçiren elleri titreyerek otun oynayan dedeler evinizde oturun

1 2 Cevap Yaz
Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi