Eskişehir'de Büyükşehir Meclis üyelerine şok!

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de Büyükşehir Meclis üyelerine şok!
A
a

Büyükşehir Belediye Meclis çoğunluğunun AK Parti’de olduğu 2014 yılında meclisten geçen karar sonrası inşa edilen otelin, mevzuata aykırı olduğu iddiası ile İçişleri Bakanlığı tarafından 59 kişi hakkında soruşturma izni verildi.

Sütiş Eskişehir
Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Tepebaşı ilçesi Eskibağlar Mahallesi'ndeki Yılmaz Büyükerşen Bulvarı 479 ada 46 sayılı parselde bulunan belediyeye ait sosyal kültürel tesis alanına, büyükşehir belediye meclisinde alınan karar ve yapılan sözleşmeyle otel ruhsatı verildiği iddiası üzerine İçişleri Bakanlığından soruşturma izni talep etti.

Başsavcılığın talebi üzerine İçişleri Bakanlığına bağlı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından soruşturma izni verildi. Talep üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan inceleme sonucunda, mülkiyeti Eskişehir Büyükşehir Belediyesine ait taşınmaz üzerine herhangi bir uygulama imar planı değişikliği yapılmadan otel inşa edilmek üzere, süresi 30 yılı geçmeyecek şekilde sınırlı ayni hak tesis edilmesi yönünde Büyükşehir Belediye Meclisince karar alındığı belirtildi.

AYKIRI RAPOR İDDİASI

Soruşturma izni kararında, "Söz konusu taşınmaz üzerine yapı yapılması için mevcut imar planına, 'Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin çatılar ile ilgili hükümlerine ve 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik' hükümlerine aykırı olarak yeni yapı ruhsatı, tadilat amaçlı yapı ruhsatı ile yapı kullanma izin belgesi düzenlendiği, yine 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik' hükümlerine aykırı olarak 'İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatına' dayanak oluşturan İtfaiye Uygunluk Raporunun düzenlendiği anlaşılmıştır" ifadeleri kullandı.

SORUŞTURMA İZNİ

Söz konusu durum nedeniyle belediye meclis üyeleri, mimar ve belediyenin diğer birimlerinde görevli 59 kişi hakkında "4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması" hakkında kanunun 6'ncı maddesi hükmü uyarınca soruşturma izni verildiği ifade edildi.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi