Eskişehir'de bir haftada iki intihar: 100 öğrenciden sadece sekizi...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Eskişehir'de bir haftada iki intihar: 100 öğrenciden sadece sekizi...
A
a

Eskişehir Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Hüseyin Özcan haftalık pazar toplantısında yaptığı konuşmada, Eskişehir’de 1 hafta içinde 2 öğrencinin hayatlarına son vermesini gündeme taşıdı

Sütiş Eskişehir
Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Hüseyin Özcan haftalık pazar toplantısında yaptığı konuşmada, Eskişehir’de 1 hafta içinde 2 öğrencinin hayatlarına son vermesini gündeme taşıdı. Yaşanan olayların sebebinin ekonomik olduğunu belirten Özcan, “Bu çocuklar neden intihar ediyor? Bu emekliler neden çalışmak zorunda kalıyor? Bu hükümetin ve devletin ayıbıdır” dedi.
Demokrat Parti haftalık Pazar toplantısı İl Başkanlığı binasında gerçekleştirildi. DP İl Başkanı Hüseyin Özcan’ın gündeminde, 5 gün içinde iki öğrencinin hayatlarına son vermesi vardı. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin ekonomik koşullardan dolayı zor bir dönemden geçtiklerini ve ülkeye dair umutlarının kalmadığını belirten Özcan, “100 üniversite öğrencisinin sadece 8 tanesi devletin yurtlarında kalabiliyor. Cemaat yurtlarından bahsetmiyorum. Ekonomik sebeplerin ebeveynlerin cemaat yurtlarına çocuklarını vermek zorunda bıraktığı bir sistemden bahsediyoruz. Bu KYK yurtlarında 711 tane adına manevi rehber dedikleri imamlar görev alırken 711 imama karşılık sadece 52 tane psikolog var. Anlıyoruz ki manevi rehberlerin uğraşları bir işe yaramıyor. Liselere bile manevi rehber diye imam atarken her okula birer tane psikolog çalıştırmayı akıl edemeyecek kadar bu işten uzaklaşmışsınız” dedi.

BÜTÜN SEBEP EKONOMİK
Türkiye’de 7 bin 500 liralık emekli maaşıyla öğrencinin kendi yaşadığı şehirde dahi okuyamayacağının altını çizen Özcan, “Bu çocuklar neden intihar ediyor? Bu emekliler neden çalışmak zorunda kalıyor? Bu emekliler ne zamana kadar çalışmak zorunda kalacak. Aileler ekonomik sebepten dolayı çocuklarını başka şehre okumaya gönderemiyorlar. Bu yüzden çocuklar tercih yapmadı. Bu hükümetin ve devletin ayıbıdır. Çocuklarımızı 6-8 kişilik odada yatırmak ne kadar doğrudur. Siz saraylarda yaşayın, çocukları 20 metrekare odada 8 kişi doldurun. Sonra ‘bakın ne imkanlar sağladık’ diye övünün. Neticesini gördük. Bu memlekette öğretim görevlileri üniversitede öldürüldü diye rektörler istifa etti ama Anadolu Üniversitesi Rektörü hala aynı noktada. Barınma, ulaşım yemek her türlü imkân pahalı ama Türkiye’de her şey çok güzel. Bütün sebep ekonomiktir” şeklinde konuştu.

 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi