Ahmet Ataç 15 02 2024

Dünyanın En Zekileri Açıklandı! Türkiye Kaçıncı Sırada?

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Dünyanın En Zekileri Açıklandı! Türkiye Kaçıncı Sırada?
A
a

Dünya çapında 115 ülkenin IQ seviyelerini analiz eden yeni bir çalışma bazı ilginç bulgular ortaya koydu. Başta Avrupa ve Doğu Asya olmak üzere birçok ülkenin ortalama IQ seviyelerinde artış yaşanırken, Türkiye'nin de listedeki yeri belli oldu.

Sütiş Eskişehir

Çalışma, IQ testlerine tabi tutulan 1.691.740 kişiden oluşan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür. Ortalama IQ puanı 100 olarak belirlenmiş, 100'ün üzerindeki puanlar ortalamanın üzerinde, 100'ün altındaki puanlar ise ortalamanın altında kabul edilmiştir. 70'in altındaki puanlar zihinsel engelliliğe işaret etmektedir.

Uluslararası IQ Araştırması ve Tespitine göre, Güney Koreliler 107.54 ortalama IQ ile listenin başında yer alırken, onları 106.99 ile Çinliler ve 106.84 ile İranlılar takip etti. Japonlar ortalama 106.18 IQ ile dördüncü olurken, Singapurlular 106.18 ve Avusturyalılar 102.71 puan aldı. 102'nin üzerinde puan alan diğer ülkeler Kanada, Almanya, Slovenya ve Moğolistan oldu.

Ankete katılan ülkelerin yaklaşık %80'inin ortalama IQ seviyelerinde bir artış olduğunu belirtmek gerekir. Özellikle Fransızlar, İtalyanlar ve İspanyollar en önemli artışı gösterirken, Japonya IQ seviyesinin 1,96 puan azalarak 106,18'e düştüğü tek ülke olmuştur. Genel olarak, çalışma farklı ülkelerin zeka seviyelerine ilişkin bazı ilgi çekici bilgiler sunmakta ve birçok ulusun yıllar içinde IQ seviyelerinde bir artış yaşadığını göstermektedir.

Türkiye'nin IQ'su kaç?

Çeşitli ülkeler için en son IQ istatistikleri yayınlandı ve sonuçlar oldukça ilgi çekici. Türkiye adına 42.801 kişi teste tabi tutulmuş ve IQ puanı bir önceki yıla göre 1,5 puan düşmüştür. 2024 yılı itibariyle Türkiye'nin IQ'su 95.63 ile Bangladeş, Romanya, Filipinler, Azerbaycan, Moldova ve Peru gibi ülkelerden biraz daha yüksek. Bununla birlikte, Nikaragua, Guatemala, Kongo, Angola ve Gabon gibi IQ puanları %90'ın altına düşen birkaç ülke bulunmaktadır.

Farklı ülkelerin zeka katsayısı açısından nasıl bir performans sergilediğini görmek büyüleyici. Türkiye'nin puanı biraz düşmüş olsa da listede hala saygın bir konumda bulunuyor. Öte yandan, en düşük IQ puanlarına sahip ülkeler dünyanın geri kalanına ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu istatistikler, zekânın hafife alınabilecek bir şey olmadığını ve her zaman kendimizi ve toplumlarımızı geliştirmek için çaba göstermemiz gerektiğini hatırlatmaktadır.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi