(Özel) 467 Yabancı Uyruklu Öğrencinin Uyum Süreci Kolaylaştırılıyor

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç (Özel) 467 Yabancı Uyruklu Öğrencinin Uyum Süreci Kolaylaştırılıyor
A
a

467 Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Uyum Süreci Kolaylaştırılıyor

Sütiş Eskişehir
Bilecik Şeyh Edabali Üniversitesinde (BŞEÜ) 2016 yılında kurulan Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkeziyle (TÖMER) 467 yabancı uyruklu öğrencilerin uyum sürecinin kolaylaştırılması hedefleniyor.
Dil öğrenme sürecinin güçlü bir altyapı ve zengin bir eğitim içeriği gerektirdiğini söyleyen TÖMER Müdürü Öğr. Gör. Cansu Umut Yalçın, “Farklı ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçeyi öğrenme ve üniversiteye alışma sürecini en iyi şekilde geçirmelerini sağlayan birimimizin temel hedeflerinden biri; öğrenci sayımızı, öğrenci niteliğimizi artırmak ve öğrencilere Türkçe öğretirken, öğrettiğimiz Türkçenin de niteliğini geliştirmektir” dedi.

“Türkçeyi eğlenerek öğrenmek mümkün”
TÖMER’in, Türkçe öğretmenin yanı sıra Türk dilini, Türk kültürünü öğretmenin ve Türkiye’yi tüm dünyaya tanıtmanın gayretinde olan köklü bir dil merkezi olduğunu belirten Öğr. Gör. Yalçın, “TÖMER’de görevli akademisyenlerimiz; akademi, iş, uluslararasılaşma ve kişisel gelişim gibi birçok alanda gerekli olan yabancı dil nitelikleri üzerinde çalışmalar yürütmekte ve bu istikamette eğitim yöntemi ve materyalleri hazırlamaktadır. Merkezimizde dil eğitiminde olması gereken tüm becerilerin; okuma, yazma, konuşma ve dinleme metotlarıyla eş zamanlı olarak geliştirildiği bir sistemle çalışılmaktadır. Derslerimiz görsel ve sesli öğelerle zenginleştirilen sunumlar sayesinde öğrencilerimiz Türkçeyi eğlenerek öğrenirler” ifadelerini kullandı.

"Gelen yabancı öğrencilerin önemli bir kısmı eğitim öğretim görecek kadar Türkçe bilmiyor"
Öğr. Gör. Yalçın konuşmasının devamında, “Son yıllarda ülkemize öğrenim görmek için gelen yabancı uyruklu öğrenci sayısında artış olduğu gözlenmektedir. Bu artış üniversitemize de yansımaktadır. Gelen yabancı öğrencilerin önemli bir kısmı eğitim öğretim görecek kadar Türkçe bilmemektedir. Merkezimizde, bu öğrencilere Türkçe öğretmek için eğitimler düzenlenmektedir. Öğrencilerimiz, hangi seviyede olduklarını tespit etmek amacıyla sınava tabi tutulmaktadır. Sınav sonucuna göre uygun sınıflara yerleştirilen öğrencilere eğitimlerini tamamladıklarında sertifika verilmektedir” dedi.
Kaynak : Bilecik Yerel Haberler - İHA
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat