alexa
Fast Express tepe banner kampanya

Eskişehir altın fiyatları son dakika! Gram altın ne kadar oldu? 10.08.2020

Videoyu Aç Eskişehir altın fiyatları son dakika! Gram altın ne kadar oldu? 10.08.2020
A
a

Eskişehir altın fiyatları bugün nasıl bir seyir izliyor? Kapalıçarşı ve Eskişehir serbest piyasada gram altın kaç lira? Detaylar haberimizde.

Eskişehir altın fiyatları bugün de yüksek seviyelerde. Dün bir kez daha tarihi rekor kıran altın fiyatlarında sular durulmuyor. İşte 10 Ağustos 2020 Cuma günü altın ve döviz fiyatlarında son durum…
Dolar on yılın en uzun değer kaybı serisi ardından, likiditenin azalması ve herhangi bir iyimser haberin olmamasıyla nadir yaşadığı yükselişi sürdürmekte zorlandı. ABD'de beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam verisi borsada fiyatların düşeceğini yönelik pozisyon alanları hazırlıksız yakaladı. Tarım dışı istihdam verisi bu haftanın devasa 112 milyar dolarlık devasa tahvil ihraçları öncesinde ABD hazine tahvil getirilerini yükseltti. Ancak dolar hala art arda yedinci haftayı kayıpla bitirdi.
Dolar başlıca para birimleri karşısında hafif yükselerek 93,339 seviyesinde ve iki yılın dip seviyesinin hemen üzerinde seyrediyor.
Yurt içinde Borsa İstanbul'da devre kesici uygulaması bugün başlıyor. Öte yandan BDDK'nın aktif rasyo oranında yaptığı güncellemelerin piyasalar üzerindeki etkisi izlenecek. Dolar/TL, geçtiğimiz haftanın kapanışına göre bir bir miktar yukarıda değerleniyor. Bu sabah Dolar/TL, 7,3140'tan Euro/TL ise 8,6370'ten el değiştirdi.
Altın fiyatları doların beklentilerin üzerinde açıklanan ABD tarımdışı istihdam verisinin ardından kaydettiği kazanımları korumasıyla gerilerken yatırımcılar planlanan ticaret görüşmeleri öncesinde ABD-Çin ilişkilerini yakından izliyorlar. Altının spot piyasadaki ons fiyatı %0,3 düşüşle 2.028 dolara geriledi.
Peki tüm bu gelişmeler kapsamında, 10 Ağustos 2020 (bugün) saat 10:20 itibarı ile Eskişehir'de gram altın, çeyrek altın, yarım altın ve tam altın kaç lira? Altın fiyatları ne kadar? Eskişehir'de döviz hangi seviyede?

Eskişehir ve Kapalıçarşı altın fiyatları ve Dolar ile Euro kaç lira? Hepsini sizin için derledik...
 

Eskişehir altın fiyatları

  • GRAM ALTIN KAÇ PARA?
Alış: 477,16
Satış: 477,28
  • ÇEYREK ALTIN KAÇ PARA?
Alış: 785,80
Satış: 835,00
  • YARIM ALTIN KAÇ PARA?
Alış: 1.566,80
Satış: 1.675,00
  • CUMHURİYET ALTINI KAÇ PARA?
Alış: 3.133,60
Satış: 3.310,50

Eskişehir döviz fiyatları

                          ALIŞ      SATIŞ
  • Dolar   : 7,3214 TL  7,3302 TL
  • Euro    : 8,6214 TL  8,6341 TL 
  • Sterlin : 9,5602 TL  9,5725 TL

Günün önemli ekonomik gelişmeleri

BDDK Aktif Rasyosu hesaplamasında değişikliğe gitti
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Aktif Rasyosu (AR) değerinin 1 Ağustos'tan itibaren aylık ortalamasının mevduat bankaları için yüzde 100'den yüzde 95'e, katılım bankaları için yüzde 80'den yüzde 75'e düşürüldüğünü duyurdu. 

BDDK'dan yapılan duyuruya göre, AR'ın hesaplanmasına ilişkin bankalardan gelen taleplerin normalleşme adımları çerçevesinde dikkate alınması uygun görülerek 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak şekilde düzenlemeye gidildi.

Kurul kararı ile AR değeri 1 Ağustos'tan itibaren aylık ortalamasının mevduat bankaları için yüzde 100'den yüzde 95'e, katılım bankaları için yüzde 80'den yüzde 75'e düşürülürken, AR'daki yabancı para cinsi kalemlerin TL'ye çevrimi, haftalık hesaplama tarihlerine ait Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) döviz alış kurlarının kullanıldığı yöntemden "bir önceki takvim ayında gerçekleşen ortalamanın esas alınması" şeklinde revize edildi. 

eskisehir-altin-fiyatlari-10-08-2020.jpg

Yapılan düzenleme ile AR hesaplamasında payda kısmında "Yabancı Para (YP) Mevduat" kalemine dahil edilebilen kaynaklardan, KKTC'de yerleşik kişilerden sağlananlar da dahil olmak üzere yurt dışı yerleşik gerçek ve tüzel kişilerden sağlanan kaynakların, "YP Mevduat" kalemi toplamının YP Kredileri aşan kısmına uygulanan 1,75 katsayısına tabi olmayacak.

Ayrıca, AR hesaplamasında pay kısmında yer verilen "Menkul Kıymetler" kalemine ise Gayrimenkul Yatırım Fonları ile Girişim Sermayesi Yatırım Fonları'na kullandırılan fonlar dahil edilecek.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, Kovid-19 salgını döneminde bankacılık sektörünün reel ekonomiyi kredilendirme faaliyetlerini en etkin şekilde yerine getirmesini sağlamayı amaçlayan AR uygulamasına bankacılık sektörü başarıyla uyum sağlarken, böylece AR, küresel salgının Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin sınırlandırılmasında en önemli unsurlar arasında yer aldı.

Normalleşme adımları kapsamında Kurul kararlarına yönelik bankalardan gelen talepler de dikkate alınarak uygulamada güncellemelerin yapıldığını ifade eden yetkililer, ilerleyen dönemde, ihtiyaç oluşması halinde, AR düzenleme yaklaşımı çerçevesine uyumun devamlılığını sağlamak, bankaların mali yapısını güçlendirmek ve kaynak verimliliğini artırmak amacıyla ilave düzenlemeler yapılabileceğini kaydetti.

Borsa güne düşüşle başladı
Açılışta BIST 100 endeksi, 6,05 puan ve yüzde 0,57 değer kaybederek 1.054,55 puana geriledi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,71 ve holding endeksi yüzde 0,85 düşüş kaydetti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran yüzde 1,03 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,67 menkul kıymet yatırım ortaklığı oldu. 

Geçen haftanın son işlem gününde 985,38 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran tepki alımlarıyla yükselişe geçti ve günü bir önceki kapanışa göre yüzde 2,53 artışla 1.060,59 puandan tamamladı. 

Analistler, bu hafta yurt içinde, cuma günü açıklanacak sanayi üretimi, ödemeler dengesi ve Merkez Bankası'nın beklenti anketi, yurt dışında ise ABD'de çarşamba günü enflasyon ve cuma günü perakende satışlar ile Çin'de cuma günü ve Avro Bölgesi'nde çarşamba günü yayımlanacak sanayi üretim verilerinin takip edileceğini bildirdi. 

ABD ile Çin arasındaki gerilime ilişkin haber akışı ve yeni tip koronavirüs salgınına yönelik gelişmelerin de yatırımcıların odağında bulunduğunu ifade eden analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.025 ve 1.000 seviyelerinin destek, 1.200 puanın direnç konumuna geldiğini kaydetti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat