Türkiye'de kaç Suriyeli var? Bakan açıkladı

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç  Türkiye'de kaç Suriyeli var? Bakan açıkladı
A
a

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülkede geçici koruma kapsamında yaşayan Suriyelilerin sayısını açıkladı. İşte, Türkiye'de kaç milyon Suriyeli var, kaçı düzensiz kaçı düzenli göçmen?

Sütiş Eskişehir
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, ülkede geçici koruma kapsamında 3 milyon 307 bin 882 Suriyeli bulunduğunu açıkladı.

Yerlikaya, Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de kaç Suriyeli var?

Kaçak göçmenlerle ilgili çalışmaya yönelik soruyu yanıtlayan Yerlikaya, bu konuyla ilgili çalışmaların gayet iyi gittiğini söyledi.

Göçmenlerin "düzenli" ile "düzensiz" olarak ikiye ayrıldığını ifade eden ve Suriyeli göçmenlerin sayısını açıklayan Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Yani ülkemizde kalışları yasal olan yabancılar ve yasal olmayan yabancılar. Ülkemizde halihazırda düzenli göçmen olarak 4 milyon 843 bin 594 yabancı bulunmaktadır. Bunların 1 milyon 243 bin 423'ü ikamet izni alarak ülkemizde yasal bir şekilde yaşayan yabancılardan oluşmakta. Bunun yanında 292 bin 289 uluslararası koruma statüsü sahibi yabancı bulunmakta. Yine ülkemizde geçici koruma kapsamında 3 milyon 307 bin 882 Suriyeli bulunuyor.  Ama diğerleri, yani düzensiz göçmenler, ya kaçak yollarla ülkemize gelmiş ya da vize alarak ülkemize girmiş ancak yasal kalış süresini ihlal edip vizesiz duruma düşmüş olanlardır. İstanbul'u pilot bölge yaptık, göç mobil noktaları kurduk. 1 aylık süre zarfında göç noktalarında sorgulaması yapılan yabancılardan 21 bininin yasal kalış hakkı olmadığını, yani düzensiz göçmen konumunda olduğunu tespit ettik. Haklarında idari gözetim kararı alınan bu kişileri daha sonra kolluk birimlerimizin refakatinde geri gönderme merkezine alarak sınır dışı işlemlerini gerçekleştirdik."
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi