Öğrencilere kötü haber! Sınıfta kalma ve devamsızlık...

ABONE OL:google news abone ol butonu
Videoyu Aç Öğrencilere kötü haber! Sınıfta kalma ve devamsızlık...
A
a

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ortaöğretimde sorun yarattığını belirterek, yeni dönemde sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağını açıkladı.

Sütiş Eskişehir
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ortaöğretimde sorun yarattığını belirterek, yeni dönemde sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim gündemini değerlendirmek amacıyla medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Tekin, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Sınıf tekrarı geri geliyor

Bakan Tekin, özellikle ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerin çok dile getirdiği hususların olduğunu söyleyerek:   “Bunlardan bir tanesi, özellikle liselerde sınıf tekrarının olmamasının kaynaklanan sorunlardan söz edildi. Bu zaten bizim de gündemimizdeydi, dolayısıyla bununla ilgili bir tedbir alacağız, yeni dönemde sınıf ekrarının mümkün olduğu bir süreç söz konusu olacak" dedi.

Devamsızlıkta af yok

Öğrencilerin devamsızlık durumlarına da değinen Bakan Tekin, "Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım, sonra bir problemle karşılaşmamak adına…" ifadelerini kullandı.

Açık liseye geçiş zorlaşacak

Tekin açık liseye geçişleri zorlaştıracaklarını da belirtti. Özellikle pandemi ile başlayıp depremle devam eden süreçte açık liseye kaymaların söz konusu olduğunu aktaran Tekin: “Açık liseye kaymalarla ilgili de bir dizi tedbiri önümüzdeki günlerde mevzuat değişiklikleriyle almış olacağız. Bu bizim için çok önemli; hem örgün eğitim çağındaki bir gencimizi yaygın eğitim kurumlarına gitmesini doğru bulmuyoruz, hem de açık okullara devam eden bu çocuklarımız özellikle çok sayıda arkadaşımızın eleştirdiği bu merdiven altı, izinsiz kurslar üzerinden bir hazırlık sürecine devam ediyor. Bu merdiven altı yapılarla mücadele etmek açısından da 11. sınıftan 12'ye geçen öğrenciler içerisinden açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele etmiş olacağız. Dolayısıyla açık liseye geçişleri zorlaştıracağız. Şunu açıkça söyleyeyim: Pandeminin yarattığı kısıtlılıklar çerçevesinde özellikle açık lise sınavlarının elektronik ortamda yapma süreci vardı. Şimdi tekrar eski haline dönüştürüp açık liseye geçişleri bir prosese bağlamak istiyoruz. Zorunlu haller dışında örgün eğitim çağındaki çocuklarımızın açık liseye kayıt yapmalarını istemiyoruz" diye konuştu.
 
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Bu Eskişehir haberi ilginizi çekebilir! İlginç Eskişehir haberi